İstanbul Üniversitesi Şimdide Rektör Eyleminde

İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi
İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi
Daha Fazla Göster

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne 300 Oy Farkla ilk sırada yer alan Prof. Dr. Raşit TÜKEL yerine 2. Sırada yer alan Prof. Dr. Mahmut AK atanınca İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi başladı.

3000’den fazla Öğretim Görevlisi tarafından oy kullanılarak yapılan İstanbul Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde 1202 oy ile Prof. Dr. Raşit TÜKEL ilk sırada yer almış, 908 oy alan Prof. Dr. Mahmut AK ise ikinci sırada kalmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ise ilk sırada yer alan aday yerine AK Partiye yakın olduğu iddia edilen 2. Sıradaki aday Prof. Dr. Mahmut AK İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştı.

İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi
İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi

 

Öğrenciler Kararı Beğenmediler

Karar sonrasında İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde atamayı tanımayacağını söyleyen bir grup öğrenci tarafından Eylem başlatıldı.

“AKP ‘nin yandaş Mahmut Ak’ına karşı, benim Rektörüm Raşit Tükel “ yazılı bir pankart açan öğrenciler yerleşke içinde sloganlar bir süre yürüdüler.

Sonrasında Beyazıt’taki tarihi kapıya çıkan öğrenciler burada bekleyen gazetecilere açıklama yaptı.

Açıklamada, ” Mahmut Ak’ın hiçbir geçerliliği, hiçbir hükmü yoktur, bu üniversitede. İstanbul Üniversite öğrercilerinin iradesi Raşit Tükel’den yanadır” denildi. Polisin uzaktan izlediği açıklamanın ardından öğrenciler yeniden üniversiteye döndü.

İlerleyen saatlerde ise öğrenciler “Özgürlük ve Demokrasi Şenliği” adını verdikleri eylemin ardından üniversiteyi terk etmeme kararı aldılar. Bu karar neticesinde de İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde eylemlerine devam ediyorlar.

İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi Başladı
İstanbul Üniversitesinde Rektör Eylemi Başladı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti