İngiltere’de Dil Okulu Maceram

Yurtdışında Öğrenci Olmak
Daha Fazla Göster

Yazın veya yılın boş bir zamanı verimli şekilde değerlendirmenin en iyi yolu, yabancı ülkelerdeki yaz okullarında bir dil öğrenmektir. Şaşırtıcı sayıda ülkede yaz süresince 2-6 hafta süren dil eğitimi kurslarına katılma fikri ilk aklıma geldiğinde, temel İngilizce bilgimi geliştirmek için araştırmalara başlamıştım.

İngilizce’nin en iyi öğrenilebileceği ülke olduğunu düşündüğüm için tercihimi İngiltere’deki dil kurslarından yana kullandım. İngilizce bilgimi bu dilin doğduğu ve geliştiği topraklarda ilerletme şansını Real Eğitim ile uygun seçeneklerle yakaladıktan sonra, artık hayallerimi süsleyen İngiltere’ye adım atabilirdim.

 

İngiltere Dil Okulu Başvurum

Yurtdışında İngilizcemi geliştirmek için İngiltere’de karar kıldıktan sonra, ilk adımda başvurumu yapmam gerekiyordu. Yaz dönemi boyunca yaklaşık bir buçuk ay sürecek ve yeterince pratik yapmama imkân tanıyacak bir dil eğitimi programını seçtikten sonra, bütün okul başvurusu ve vize işlemlerim Real Eğitim aracılığıyla kolaylıkla tamamlandı. Başvurumu yaz döneminden önce yaptığım için, kontenjan bulmakta da sıkıntı yaşamadım. Dil okulunun başlamasına kısa bir zaman kala çantamı hazırladım ve artık yola çıkmaya hazırdım. İngiltere’nin kalbi olan Londra’ya gidişim ve orada tercih ettiğim konaklama alanına yerleşmem sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

 

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

Temel İngilizce bilgimi geliştirmek için çıktığım bu yolculukta farklı konaklama seçenekleriyle karşılaştım. Sizlere bu konaklama seçenekleri konusunda bazı bilgiler vermemde yarar var. Çünkü benim gibi ilk defa yurtdışına çıktığınız zaman biraz bocalamanız mümkün. Fakat seçeceğiniz doğru firma sizlere doğru danışmanlık hizmetleri verebileceğinden, bu konuda sıkıntı yaşamanız söz konusu olmayacaktır. Benim dil okulu seçerken çalıştığım Real Eğitim bu konularda bana oldukça yardımcı oldu diyebilirim.

Konaklama konusunda seçebileceğiniz seçeneklerden ilki, aile yanında kalmaktır. Özellikle bu seçeneğin benim İngilizcemi büyük oranda geliştirdiğini söylemem doğru olacaktır. Çünkü İngiltere’de yaşayan ve o topraklarda uzun yıllardır bulunan insanların sizlere bu konuda birebir yardımcı olabildiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda İngiltere’nin tarihi ve kültürel zenginliğini de aile yanında kalarak daha yakından öğrenebildim.

Bir diğer konaklama seçeneğiniz, yurtta kalmaktır. Yurtlarda farklı ülkelerden dil okuluna gelen insanlarla tanışabilirsiniz. Aynı zamanda kendi imkânlarınızla konaklama seçeneklerini de değerlendirme seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Fakat bu seçenek maddi anlamda bana yük olacağı için, aile yanında kalmak çok daha cazip bir seçenekti.

 

İngiltere’deki Gezim

Londra’ya ulaştıktan sonra aileyanı konaklamama yerleştim. Ertesi gün dil kursum başlıyordu. Bu arada zamanımı biraz Londra’yı görmek ve tanımak için ayırmaya karar verdim.

İlk başta ülkemizde yeterli denebilecek bir seviyede olan İngilizcemin gerçekten İngiltere’de hiçbir işe yaramayacağından çok korkuyordum. Çünkü bildiğiniz gibi İngiltere’de konuşulan aksan oldukça farklı. Şehri gezmeye çıktığım zaman insanlardan duyduğum kelimeleri anlamakta çoğu zaman zorlandıysam da, bir süre sonra kulağım alışmaya ve kendimi ifade edebilmeye başladım. Bu da gerçekten bir dili yerinde öğrenmenin önemini bir kez daha bana kanıtlamış oldu.

Londra’da keşfetmek istediğim çok fazla şey vardı ve bu keşfi 1-2 güne sığdırmam imkânsızdı. Bu yüzden ilk başta görmeyi çok istediğim bazı tarihi yapıları ziyaret etmeye karar verdim. Londra her ne kadar İngiltere’nin en kalabalık şehri olsa da, 2 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi şehre apayrı bir nostalji katıyor. Bu sayede kendinizi tarihi miraslarla sanki zamanda yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz. Thames Nehri ilk ziyaret ettiğim yerlerden birisiydi ve nehir üzerindeki köprülerin ihtişamı bir masal izlenimi veriyordu.

Gezimde bir sonraki durağım, Westminster Sarayı ve ünlü Big Ben Kulesi’ydi. Londra’nın bu simgesel yapılarını ziyaret etmek, İngiltere’yi ziyaret edişimin gerçekleşen bir rüya olduğunu daha iyi anlamamı sağladı.

Dünyanın hemen hemen her yerinden göç alan şehirde birçok farklı etnik kültürden esintiler bulmak mümkün. Farklı lezzetlere yer veren restoranlar, farklı kültürden insanlar şehrin daha canlı ve göz alıcı bir hale bürünmesini sağlıyordu. Meydanlarda ve gezdiğim birçok yerde insanların yaklaşımları ummadığım kadar sıcakkanlıydı diyebilirim.

 

İngiltere’de Dil Okuluna Başlamak

İngiltere’de katılmayı seçtiğim dil okulu yaz döneminde ve yaklaşık bir buçuk ay sürüyordu. Esasında bu dil okullarına ne kadar süre katıldığınızın bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan bu dil okullarında geçirdiğiniz süreyi en verimli şekilde kullanabilmek.

Sabah erkenden kalktım ve dil okulumun yolunu tuttum. Sınıf içerisinde yaklaşık 10 kişiydik ve kurs öğretmenimizin bilgi birikimi ne kadar iyi bir seçim yaptığımı bana kanıtlamıştı. Daha önce de bahsettiğim gibi İngilizce’nin İngiltere’deki aksanına alışma konusunda sıkıntı yaşamış olsam da, kursta bu sıkıntıyı kolaylıkla atlatmama imkân tanıyan oldukça anlayışlı bir öğretmenle çalışıyorduk. Sınıfta farklı milletlerden gelen arkadaşlarla kısa zamanda pratiklerle İngilizcemi ilerletmeye başladım. Özellikle uygulamalı eğitimler ve kültürü yerinde tanımanın çalışmalarıma büyük bir katkısı olduğunu söyleyebilirim.

Böyle bir eğitimi bütün gün boyunca sınıfta sıkışıp kalmak olarak gören birçok arkadaşım da vardı. Ama bu düşüncenin yanlış olduğunu da yine İngiltere dil okulunda görmüş oldum. Bir yandan sınıfta eğlenceli ve öğretici eğitimlere katılırken, bir yandan da dışarıda gezmek ve ülkeyi yakından tanımak için bol bol zaman bulabiliyorsunuz. Bu yüzden yaz tatilini hem kültürel hem de eğitsel olarak değerlendirmek isteyenlerin, İngiltere veya diğer ülkelerdeki dil okulu fırsatlarını değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.

 

İngiltere’de Dil Okuluna Gitmenin Bana Kazandırdıkları

İngiltere’nin en güzel şehirlerinden birisi olan Londra’da dil eğitimi almanın bana kazandırdıklarına kısaca değinirsem;

  • İngilizcenin anavatanı olan topraklarda hem dil bilgimi hem de aksanımı geliştirme fırsatım oldu.
  • Süren akademik hayatımda İngilizce önemli bir yere sahip olduğundan, eğitim hayatıma katkısı oldu.
  • Dil okulumda birebir eğitimlerle kaliteli bir eğitim süreci yaşadım.
  • Londra’nın merak ettiğim tarihini yakından görebilme şansına sahip olabildim.
  • Yaz tatilimi eğitsel ve kültürel anlamda verimli bir şekilde geçirebildim.
  • Büyük bir harcama yapmama gerek kalmadan uygun bir bütçeyle dil okulumu tamamlayabildim.

Bu maceramda bana her aşamada tam destek sunan Real Eğitim’e teşekkür etmek istiyorum. Sundukları eğitim fırsatları olmasaydı, bu hayalimi gerçekleştirmem mümkün olmayabilirdi.

Güncel fiyatlar ve ulaşmak isterseniz https://www.realegitim.com/ingiltere-dil-okullari-fiyatlari/ burayı ziyaret edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti