İkinci Üniversite Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Başvurulur, Kimler Başvurabilir?

İkinci Üniversite Nedir
Daha Fazla Göster

İkinci Üniversite, Lisans ve Ön Lisans okuyan veya Mezun konumda olan öğrencilerin başvuru yapabileceği, Açık Öğretim Sistemi ile çalışan, size ikinci bir Lisans ya da Ön Lisans Diploması alma hakkı tanıyan bir sistemdir.

Sisteme giriş yapmak için yeniden YGS – LGS gibi sınavlara girmek gerekmez. Daha önce giriş yapmış olduğunuz ve şuan Örgün Eğitim veren bir okulda okuduğunuz ya da mezun olduğunuz ya da AÖF bölümlerinden mezun olduğunuz için sistem size direkt olarak Kayıt Hakkı sunar.

Sisteme giriş yapmak ve ikinci diplomayı almak için Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi veya İstanbul Üniversitesi gibi Açık Öğretim Fakültesi bulunan üniversitelerin İkinci Üniversite programlarına dâhil olabilirsiniz.

 

 

Başvuru Tarihleri

Başvurular genellikle Ağustos Ayında başlar Eylül Ayında Biter. Üniversitelerin sitelerinden bu konuyla alakalı bilgi alabilirsiniz.

Net başvuru tarihlerini Açık Öğretim Fakültelerinin web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Senede 1 kez başvuru alınır ve sonrasında kayıtlar kapanır.

İkinci Üniversite kapsamında Dönemlik olarak 200 – 300 TL gibi ödeme alınmaktadır. Tabi bu rakamlar Üniversite ve Bölüme göre değişkenlik gösterebilir.

 

Başvuru Noktaları

AÖF üzerinden başvuru alındığından dolayı Online olarak başvurular kabul edilir.

Ödemeler Sistem üzerinden veya Banka Havalesi ile ilgili üniversiteye yapılır.

 

Derslerin İşleyişi

Üniversitenin sistemine göre öğrencilere Kitap – Ders Notu – Video Dersler gibi hizmetler sunulur.

Dönemlik olarak 1 kez Vize 1 Kez Final yapılır. Bazı bölümlerde Staj Yapma Gerekliliği de olabilir.

 

Açık Öğretim Fakültesinin ve İkinci Üniversitenin Faydaları

Senede sadece 2 vize, 2 finale girerek farklı bölümlerden Diploma Alma imkanı sunmaktadır.

Örgün Eğitimde gidemediğiniz bölümlere gidebilme imkânı sunmaktadır.

Hayalinizdeki işi yapma, bölümü okuma imkânı sunmaktadır.

Mekândan Bağımsız olarak kendinizi geliştirme imkânı sunmaktadır.

 

İkinci Üniversite Sınavları Nasıl Yapılır?

Giriş yaptığınız üniversitedeki Açık Öğretim Fakültesi Öğrencileri ile hiçbir farkınız yoktur.

Onların Akademik Takvimi sizin için de geçerlidir.

 

İkinci Üniversiteyi Önerir misiniz?

Senelik olarak ödenecek Harç Ücretleri sizin için sıkıntı değilse İkinci Üniversite kaçırılmayacak bir imkândır.

 

İkinci Üniversite İmkanı Sunan Üniversiteler

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite Programı

İstanbul Üniversitesi İkinci Üniversite Programı

Erzurum Atatürk Üniversitesi İkinci Üniversite Programı

 

Kimler Başvuru Yapabilir?

Bu konuda madde madde gidelim dilerseniz. Maddeler AÖF alanında en büyük kurum olan Anadolu Üniversitesinin web sayfasından alınmıştır. Diğer üniversitelerde değişiklik gösterebilir.

 • Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans bölüm/programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları bölümlerden/programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açık öğretim sistemi ile öğretim yapan Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin ön lisans veya lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
 • Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir ön lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açık öğretim sistemi ile öğretim yapan Açık öğretim Fakültesi’nin ön lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
 • ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C. deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.
 • Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.
 • Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
 • Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
 • Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
 • Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.
 • Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

 

İkinci Üniversite Sistemi Hakkında Diğer Detaylar

 • Yukarıdaki koşullarda Açık öğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açık öğretime veya Açık öğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.
 • Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açık öğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açık öğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.
 • Örgün öğretim ile birlikte Açık öğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açık öğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz.
 • Açık öğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.
 • Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler.

 

İkinci Üniversite Hakkındaki Diğer Sorularınız…

İkinci Üniversite sistemi hakkında aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz.

Gerek editör arkadaşlar gerekse ziyaretçi arkadaşlar konuyla alakalı ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 5 sene önce

  2 yıllık bir bölüme kayıt olabilirsiniz. Sınava girmeden.
  4 yıllık bir bölüme kayıt olmak isterseniz sınava girmeniz lazım.

 2. Yönetici 4 sene önce

  Her halükarda AÖF için ücret ödemesi yapacaksınız. Harç vermeden AÖF okumak diye birşey yok. Sınavla yada İkinci üniversitele ile fark etmez.
  Yeni sistemle sınava girip AÖF okuyabilirsiniz. Bir engel yok.

18 Yorum

 1. 3 sene önce

  Adalet ön lisans bölümünü bitırdikten sonra hukuk bölümüne geçiş oluyor mu?çünkü hukuk bölümü göremedim.

  • Yönetici 3 sene önce

   İkinci Üniversite farklı birşey Geçiş süreci farklı.
   Hangi bölümlerden hangi bölümlere Yatay – Dikey Geçiş mevcut tam olarak bilgimiz yok.

 2. 4 sene önce

  Merhaba ygs yks şuanki sisteme göre sınava girip puanımla açıköğretim okuyabilir miyim ? Açıköğretim harç parası vermemek için mümkü müdür bu ?

  • Yönetici 4 sene önce

   Her halükarda AÖF için ücret ödemesi yapacaksınız. Harç vermeden AÖF okumak diye birşey yok. Sınavla yada İkinci üniversitele ile fark etmez.
   Yeni sistemle sınava girip AÖF okuyabilirsiniz. Bir engel yok.

 3. Sakarya Üniversitesin sosyoloji de öğrenciyim. Uzef de (İstanbul )da aynı bölümde ( sosyoloji ) okuyabilirmiyim.Ayrıca transkrip de aldığım notlar Uzef te muaf olacak mi? Yardımlarınız için çok teşekkürler.

  • Yönetici 4 sene önce

   Onu UZEF ile görüşmeniz lazım. İçerikleri uygun görürse muaf tutabilir. Ama aynı anda iki üniversiteden de sosyoloji diploması almanızın ne anlamı olacak onu bilemedim. Size yakın ama farklı bir bölümden ders alıp ikinci diploma almanız daha mantıklı olur bence.

 4. 4 sene önce

  Ben lisans bölümü okuyorum tekrar sınava girip ön lisans bölümü yazdım ikisi birlikde okunabilirmi

  • Yönetici 4 sene önce

   AÖF üzerinde mi okuyacaksınız. Bu durumda yeniden sınava girmenize gerek yoktu. Direkt olarak Lisans veya Ön Lisans AÖF bölümlerinden birisini tercih edebilirsiniz.
   Örgün Lisans + Örgün Ön Lisans okuma hakknızda var. Sınava girip o şekilde bir bölüm kazandı iseniz.

 5. Merhaba bi sorum olacakti ben 2 yillik bi bolum okuyorum ve donem uzadi yine de 2. Universteye kyit yaptirabilir miyim yoksa tekrar sinava mi girmek gerekiyor

  • Yönetici 5 sene önce

   2 yıllık bir bölüme kayıt olabilirsiniz. Sınava girmeden.
   4 yıllık bir bölüme kayıt olmak isterseniz sınava girmeniz lazım.

 6. 5 sene önce

  Merhaba atatürk üni. Açık öğretim fakültesinde ikinci üniversite okumak istiyorum Çünkü çocuk gelişimi bölümü sadece orada var. Ama sınav merkezleri nerelerde int. sitesinden bulamadım. Izmir de ya da yakinlarinda var midir?

  • Yönetici 5 sene önce

   İzmir’de sınav oluyor. Yoğunluğa göre sınav merkezleri belirleniyor ama İzmir Büyükşehir olduğu için sınav salonu kesinlikle oluyor

 7. 5 sene önce

  Benim anlayamadığım bir şey var: şimdi 9 eylül son tarih mi yoksa 3 eylül mü son tarih çünkü kılavuzlarda 3 eylül yazıyor o zaman 9 eylül ne oluyor ? Ayrıca son tarih 9 eylülse istanbul üniversitesinin ki 2 eylülde bittimi ?

  • Yönetici 5 sene önce

   Üniversitelerin kendi sitelerine bakarak Son Başvuru Tarihlerine bakınız.
   Bazen tarihlerde Uzatmaya gidebilirler.
   İkinci Üniversite ile Açık Öğretim Başvuru süreçleri farklı olabilir.

 8. 5 sene önce

  Selamlar..Ben lisans mezunuyum(istanbul iktisat),acaba 2.üniversite kapsamında hem Atatürk üni hem de Anadolu üniversitesinde önlisans programlarına kayıt olabilirmiyim..(Atatürk ünide reklamcılık,Anadolu ünide adalet okumak istiyorum da)..cevaplarsanız sevinirim,iyi günler

 9. 5 sene önce

  Videonuzu izledim güzel olmuş.Yinede takıldığım birkaç konu oldu yardımcı olursanız.sevinirim.Kızım şu anda 18 Mart Üniversitesinde Turizm Fakultesi Turizm İşletmecilği(Lisans proğramı) bölümünde okuyor.2.Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümüne(lisans PROĞRAMI) kayıt yaptırabilir mi?ALİ BAŞARAN

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti