Fırat Üniversitesi 2017 Yılı Yaz Okulu Duyurusu

Fırat Üniversitesi
Daha Fazla Göster

Fırat Üniversitesi tarafından 2017 yılında açılacak olan Yaz Okulu ile alakalı üniversite tarafından paylaşılan Kayıt Tarihleri, Harç Ücretleri ve Başvuru Süreçlerini sizler için bir araya getirdik.

Fırat Üniversitesi sayfasında Akademik Takvim yayına aldıktan sonra bazı bölümler Yaz Okulu Açmama Kararı almış durumdalar. Yaz Okulu açacak olan bölümler için üniversitenin Bölüm Sayfalarına göz atabilirsiniz.

 

Fırat Üniversitesi 2017 Yılı Yaz Okulu Ders Kayıt İşlemleri

Ders Kayıt İşlemleri için alt kısımdaki link üzerinden üniversite tarafından hazırlanan forma ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem Fırat Üniversitesi Öğrencileri hem de Misafir Öğrenciler kolaylıkla ders kayıtlarını yapabilirler.

http://yazokulu.firat.edu.tr/sites/yazokulu.firat.edu.tr/files/yazokulu_yrd_klvz_2015.pdf

 

Fırat Üniversitesi 2017 Yılı Yaz Okulu Harç Ücretleri

İlgili harç ücretlerine Kayıt Olacağınız Bölümün kendi web sayfasından erişim sağlayabilirsiniz. Bölüm Sayfalarında açıklamalar yapılmış durumda.

Diğer tüm detaylar için http://yazokulu.firat.edu.tr/tr sayfasına bakabilirsiniz.

 

Fırat Üniversitesi Öğrencilerinin Başka Üniversiteden Ders Alması

 • Öğrencinin başka üniversiteden ders alması için, ilgili birim program/bölüm başkanlığının ders eşdeğerliğine ilişkin uygun görüşü ve Müdürlüğün/Dekanlığın onayı gereklidir (Dilekçe-1 için tıklayınız.)
 • Öğrencinin almak istediği derslerin çoğunluğu başka bir üniversitede açılmış ise, derslerini o üniversiteden alabilir. Aksi takdirde açılan dersleri Üniversitemizden alması zorunludur.

 

Misafir Öğrencilerin Fırat Üniversitesinden Ders Alma Süreci

 • Diğer üniversitelerin öğrencileri kendi üniversitelerinin izni ile Fırat Üniversitesinde açılan Yaz Okulu derslerine kayıt yaptırabilirler.
 • Yaz Okuluna başvuru 12-23 Haziran 2017 tarihleri arasında ilgili program/bölüm başkanlığına dilekçe ile yapılır. (Başvuru dilekçesi-2 için tıklayınız.)
 • Başvuruları değerlendirilen öğrenciler https://obs.firat.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx adresinden T.C. kimlik numaraları ile sorgulama yaparak Öğrenci Numarasını alırlar.
 • Öğrenciler almış oldukları öğrenci numaraları ile ön kayıt için 13 Haziran- 07 Temmuz 2017 tarihleri arasında öğrenci otomasyonuna (https://obs.firat.edu.tr) giriş yaparak almak istediği dersleri seçer ve bu seçime bağlı olarak ödenmesi gereken yaz okulu ücreti sistem tarafından hesaplanır. Ödenmesi gereken ücret, Ziraat Bankası ATM ve şubelerinden,  öğrenci numarası belirtilerek yatırılmalıdır.

Kullanıcı Adı           : Yaz Okulu öğrenci numarası

Şifre                 : T.C. Kimlik Numarası

 •  Ders kayıtları danışmanlar tarafından 10 Temmuz 2017 tarihine kadar onaylanmalıdır. Onaylama işlemi Bölüm Başkanlığı tarafından takip edilir. Ayrıca öğrenciler, ders kaydında/onayında hata/eksiklik olması durumunda 10 Temmuz 2017 tarihine kadar Danışmanları/Bölüm Başkanlıkları ile irtibata geçmelidirler.

 

NOT:

 • Ön kayıt yapılan bir dersin, asgari öğrenci sayısını sağlayarak açılması halinde, yapılan ön kayıtlar kesin kayda dönüşmüş olur.
 • Yaz Okulunda, kesin kayıttan sonra ders ekleme, değiştirme veya çıkarma yapılamaz.
 • Yaz Okulunda ders alan öğrenciler “ Fırat Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliği”, “Fırat Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği” ile “Fırat Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Senato Esasları” hükümlerine tabidir.

 

Fırat Üniversitesi 2017 Yılı Yaz Okulu Senato Kararı

Üniversitemiz Senatosunun 10.06.2016 tarih ve 2015-2016/9.11 sayılı kararı uyarınca “FÜ Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Senato Esasları”na Yaz Okulu ile ilgili aşağıdaki maddeler eklenmiştir:

 

Staj, Bitirme Projesi vb. Derslere İlişkin Hususlar

 • Yaz Okulunda ders alan öğrenci, eşzamanlı olarak yaz stajı yapamaz.  Yaz Okulu ve yaz stajı günleri kısmen de olsa çakışamaz. Ancak mezuniyet için sadece yaz stajı kalmış olan bir öğrenci, Yaz Okulu sürecinde hem staj dersine kaydolabilir ve hem de stajını yapabilir.
 • Mezun olabilmek için staj dersi dahil olmak üzere en fazla üç dersi kalmış olan bir öğrenci, yaz stajını Yaz Okulu başlangıç tarihinden önce tamamlamış ise, diğer dersleri ile birlikte staj dersini de alabilir.
 • Mezuniyet için sadece Bitirme Ödevi/Bitirme Projesi/Bitirme Tezi/Staj Değerlendirme vb. bireysel çalışma gerektiren derslerinden biri kalmış olan öğrenci, bu dersini Yaz Okulunda alabilir. Bu derslerin açılması için kontenjan sınırı aranmaz.

 

Başka Bir Üniversitenin Yaz Okulundan Ders Alma, Kayıt ve Değerlendirme

 • Öğrenci, bir Yaz Okulu döneminde sadece bir üniversiteden ders alabilir.
 • Öğrencinin almak istediği derslerin çoğunluğu hangi üniversitede açılmış ise, derslerini o üniversiteden alabilir. Aksi takdirde açılan dersleri üniversitemizden alması zorunludur.
 • Öğrencinin başka üniversiteden ders alması için, ilgili birim program/bölüm başkanlığının ders eşdeğerliğine ilişkin uygun görüşü ve Müdürlüğün/Dekanlığın onayı gereklidir.
 • Diğer üniversitelerden alınan derslere ait başarı notları, ilgili birimin yönetim kurulunca onaylandıktan sonra, Öğrenci İşleri Daire başkanlığı tarafından otomasyona işlenir.
 • Bir öğrenci öğrenimi süresince diğer üniversitelerin yaz okulundan; önlisans eğitiminde toplam 12 saati aşmamak üzere en fazla 3 ders, lisans eğitiminde toplam 24 saati aşmamak üzere en fazla 6 ders alabilir.
 • Diğer üniversitelerin öğrencileri kendi üniversitelerinin izni ile Fırat Üniversitesinde açılan Yaz Okulu derslerine kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilerin başarı notları, kendi üniversitelerine gönderilmek üzere, ilgili program/bölüm başkanlığı tarafından onaylı bir liste halinde Müdürlük/Dekanlık Makamına iletilir.

 

Fırat Üniversitesi 2017 Yılı Yaz Okulu Akademik Takvimi

 

Tarih Süreç
24-26 Mayıs 2017 Yaz okulunda açılması öngörülen derslerin ve ders sorumlularının ilgili Dekanlığa/Müdürlüğe bildirilmesi
31 Mayıs 2017 Açılması öngörülen derslerin ilanı
12-23 Haziran 2017 Ders ücretlerinin yatırılması ve ön kayıt yapılması
03-07 Temmuz 2017 Yaz Okulu kesin (ders) kayıtlarının yapılması
03-10 Temmuz 2017 Danışmanların ders kayıtlarını onaylaması
10 Temmuz 2017 Derslerin Başlaması
26 Ağustos 2017 Derslerin Bitişi
28-30 Ağustos 2017 Yaz Okulu Genel Sınavlarının yapılması
03 Eylül 2017 Sınav sonuçlarının Otomasyondan ilanı ve sonuçlandırılması için son tarih

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti