Eğitimde Sabahçı – Öğlenci Sistemi Kalkıyor, Tekli Eğitim Dönemi Geliyor

İkili Eğitim Dönemi Bitiyor
İkili Eğitim Dönemi Bitiyor
Daha Fazla Göster

Özellikle öğrenci sayısının fazla olduğu illerde uygulanan “İkili Eğitim Sistemi” kaldırılarak yerine “Tekli Eğitim Sistemi” adı verilen Tüm Günü Kapsayan eğitim sistemi getiriliyor.

Daha önce Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yapılan açıklamalardan sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından verilen bilgilere göre İkili Eğitim Modeli 2019 yılına kadar kademeli olarak kaldırılacak.

Daha önce Sabah derse gidip Öğleden Sonra gitmeyen ya da Sabah gitmeyip Öğleden Sonra derse giden öğrenciler artık Sabah gidecek ve Akşama kadar ders işleyecekler.

Öğrenci Yoğunluğunun fazla olduğu illerde uygulanan bu sistem artık tamamen kaldırılacak ve Tüm Türkiye’de Gün Boyu Eğitim modeline geçiş yapılacak.

 

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada eğitim konusunda yapılacak değişiklikleri şöyle sıraladı;

Öğrenciler tam gün okula gidecek. İkili eğitim sona erecek. Artık sabahçı öğlenci ayrımı olmayacak. Öğrenci hem sabahçı hem de sabahçı olacak. Öğlenleyin okulda olacaklar, yemeklerini yiyip aynen çalışanlar gibi. Nasıl işe gidiyorsun, sabah gidip akşam geliyorsun. Okula da sabah gidip akşam geliyorsun.”

Önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitim zorunlu oluyor.

“Türkiye’de yabancı dil bilme oranımız civar ülkelere göre istenilen seviyede değil. Bu nedenle 4+4+4 sisteminde ilk 4 yıldan sonra yabancı dil 5. yılda sınıflarda zorunlu olacak.”

 

“Öğretmen Açığımız Yok”

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ basına yaptığı açıklamada “30 bin öğretmen sisteme dahil oldu. Dolayısıyla bir öğretmen açığını iddia edebilmek doğru değil.” İfadelerini kullandı.

Norm Fazlası Öğretmenlerle alakalı basında çıkan “Norm fazlası öğretmene sürgün” haberleri ile alakalı olarak ise şunları söyledi:

“Aynı il içerisinde bir okuldan bir başka yere tayin ettiğimizde farklı bir nitelendirme yapıyor. Sorumluluğumuz 18 milyon öğrenciye, 78 milyon millete. Bir insan 40 yılda emekli olur diyelim. Demek ki bütün ömrü boyunca kamudaki dönemde 8’er yıl çalışıp, 5 okul değiştirecek ve emekli olacak. Bu da normal. Değil mi? Geçen gün gördüm, ’16 yıldır aynı okuldayım. Tayinimi çıkarttılar, bu büyük haksızlık’ diyor ve bunu da gazete yazıyor, vatandaşa sunuyor. Dolayısıyla da doğru olan şeyleri desteklemek lazım. Yanlış olan şeylerin yanında durmamak lazım.”

 

“Kademeli Olarak İkili Eğitim Kalkacak”

Eğitimde tam gün düzenlemesiyle ilgili soruya ise Yılmaz, “Ne dedik? 2019’a kadar ikili eğitimi kaldıracağız, aşama aşama. Şu anda bile birçok ilde yavaş yavaş kaldırıldığını görüyoruz. İnşallah iyi bir çalışmayla 2019’a kadar ikili eğitim kalkacak, tekli eğitime geçeceğiz.” yanıtını verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti