Eğitim Fakültelerindeki Sistem Değişiyor, Pedagojik Formasyon Eğitimi Kaldırılıyor

YÖK
Daha Fazla Göster

Eğitim Fakültelerindeki eğitim sisteminde bir dizi değişikliğe gitmeyi planlayan YÖK, Pedagojik Formasyon Eğitimlerini de kaldırarak Tezsiz Yüksek Lisans ile Öğretmen Alımı yapmayı planlıyor.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman tarafından yapılan açıklamalara göre Öğretmen Yetiştirme Programları noktasında YÖK tarafından bir dizi çalışma yapılıyor.

Konuyla ilgili olarak hazırlanacak olan taslak genel hatları ile belli olmuş durumda. Bazı detayların da düzenlemesinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmelerinde olumlu sonuçlanması halinde Eğitim Fakültelerinde ve Pedagojik Formasyon Eğitimi süreçlerinde bazı değişiklikler yapılacak.

 

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman

 

Eğitim Fakültelerindeki Uygulamalı Öğretmenlik Derslerinin Sayısı Artacak

En son 2006 yılında düzenlemesi yapılan Eğitim Fakülteleri Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapmayı planlayan YÖK özellikle Uygulamalı Derslerin sayısını arttırmayı planlıyor.

Buna göre Öğretmenlik Uygulaması adıyla yapılan derslerin iki döneme de yayılacak ve Öğretmenlik Uygulaması 1 ve Öğretmenlik Uygulaması 2 olarak adlandırılacak.

Bu sayede öğretmen adaylarının mezun olmadan daha fazla öğrencilerle zaman geçirmesi, Sorumlu Öğretmenler ile daha fazla bilgi alışverişi yapabilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinin de MEB Hizmet İçi Eğitimlerinde daha etkin rol oynamaları amaçlanıyor.

 

Öğretmen Atamaları

 

Pedagojik Formasyon Yerine Tezsiz Yüksek Lisans

YÖK tarafından Eğitim ve Teknik Eğitim Fakülteleri dışında kalan bölümlerden mezun olan öğrencilere uygulanan ve öğretmen olarak atanabilmek için şark koşulan Pedagojik Formasyon Eğitimi kaldırılacak.

Birçok üniversitenin Kazanç Kapısı haline getirdiği, kontenjan sayılarının çok üstünde öğrenci aldığı, yetersiz oranda ders verdiği Pedagojik Formasyon Eğitimleri yapılacak düzenleme ile Tezsiz Yüksek Lisans halini alacak.

Öğretmen olarak atanmak isteyen ancak Formasyon Eğitimi almayan öğrenciler Tezsiz Yüksek Lisans yaparak Öğretmen olarak atanma hakkına sahip olabilecek.

MEB ile YÖK arasında mutabakat sağlanır ise önümüzdeki atamaların Yüksek Lisans Eğitimi almış olma şartı ile yapılması muhtemel. Bu durumda daha önce Pedagojik Formasyon Eğitimi almış olan adayların başvuru yapıp yapamayacağı ise net olarak ifade edilmemiş durumda.

Yine yapılan açıklamalar göre Lise Öğretmeni Atamalarının tamamen Yüksek Lisans Yapmış Öğretmen Adayları ile yapılması planlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti