Dürüstlük Kantini Projesi Öğrencilere Dürüstlüğü Yaşatarak Anlatıyor

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi
Daha Fazla Göster

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulunda başlatılan “ Dürüstlük Kantini Projesi ” kapsamında öğrenciler haftanın 2 günü hiçbir sorumlunun bulunmadığı kantinden alışveriş yapıp ödemelerini kendileri tahsil ediyor.

Haftada 2 gün uygulanan sistemde öğrenciler hiçbir kontrol mekanizmasının olmadığı kantine gelerek ihtiyaçlarını alıyor, ürünlerin üzerlerinde bulunan etiketlere göre de ödemelerini kasaya kendileri yapıyorlar.

Dürüstlüğün Önemini vurgulamak amacıyla başlatılan Dürüstlük Kantini Projesi kapsamında şu ana kadar hiçbir sıkıntının yaşanmadığını belirten Yönetici ve Sorumlu Hocalar kantin kasasının yanlış hesaplamalar sebebiyle her gün fazla bile verdiğini belirtiyor.

 

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi

 

Amaç Öğrencinin Kendi Değerler Yargısını Oturtmak

Projenin başlama amacı aslında basit. Okullarda sadece Bilgi Aktarımı yapılmasının yanında Kültür ve Ahlak Aktarımının da yapılmasının amaçlanması.

Dürüstlük Kantini sayesinde öğrenciler hiçbir kontrol sisteminin olmadığı bir ortamda bile aldıkları ürünün bedelini eksiksiz olarak kasaya koyuyorlar.

Bu sistem daha küçük yaşta Çalmama, Kaçırmama, Hakka Girmeme gibi konularda öğrenciler için bir ders mahiyeti taşıyor.

Konuyla alakalı olarak AA Muhabirlerine açıklamalar yapan Okulu Yönetimi ve Projeden Sorumlu Öğretmenin açıklamaları ise şu şekilde.

 

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi

 

Tek Kontrol Mekanizması Öğrencilerin Kendileri

Okul Müdürü Vedat Duman’ın yapmış olduğu açıklamalar şu şekilde.

“Öğrencinin kendi kendini yönetebilmesi için uyguladığımız bu yöntem asla bir güven testi değildir. Aksine onlara ne denli güvendiğimizi hissetmelerini sağlıyoruz ve bu sayede öz güvenleri yükseliyor.”

“Okul kantinimiz okulumuzun Kooperatif Kolu tarafından yönetilmektedir. Haftanın birkaç günü kantinimizi öğrenciler kendileri yönetiyor. İstedikleri ürünü alıp parasını kasaya bırakıyorlar. Para üstü gerekiyorsa alıyorlar. Bizim kasaya bıraktığımız belli miktarda bozuk para sermayemiz var. Ürün stoklarımız belli fakat herhangi bir kontrol mekanizması kullanmıyoruz. Bütün adalet sistemi o an öğrencinin elinde. Öğrencilerimiz bu anlamda şimdiye kadar bizi mahcup etmedi. Akademik eğitim önemli ama önceliğimizin değerler eğitimi olması gerekiyor. Bizler eğitimciler olarak öğrencilerimize ne kadar güvendiğimizi hissettirebilirsek onlar o kadar verimli hale geliyor.”

 

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi

 

Kasamız Sürekli Fazla Veriyor

Proje sorumlusu öğretmen Seyhan Doğan’da yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Normal günlerden daha çok keyif aldıklarını söylüyor öğrencilerimiz. Kendi kendilerini kontrol ederken onları görmeniz lazım. ‘Senin aldığın şey 50 kuruş, paranın üstünü alır mısın’ diyen bir kontrol mekanizması olan arkadaşı var kimi zaman yanında. Kasamız sürekli fazla veriyor. Bu çok önemli. Belki öğrencilerimizin yanlış hesaplamaları yüzünden kasa eksik verebilir diye düşünürken sürekli artıyı gördük. Bu değeri koruyan ve bu ahlakla yetişip büyüyen çocuklar ileride ülkemiz için çok faydalı olacak, buna inanıyorum.”

 

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi

 

Herkes Kendi Dürüstlüğünü Ortaya Koydu

Okulun 5’inci sınıf öğrencisi Arda Tek ise projeden mutlu olduğunu anlatarak “Herkes kendi dürüstlüğünü gösteriyor. Arkadaşlarımız sınavdan çıktığında ya da teneffüslerde kantinden istediğini alıyor, parasını bırakıyor. Bazen arkadaşımızın parası yanında yoksa biz veriyoruz.” dedi.

 

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi

 

Bu Tarz Projeler Yaygınlaştırılmalı

Okullarda verilen Teorik Eğitimlerin yanında verilen Ahlak ve Kültür Eğitimleri genelde yetersiz kalıyor. Dürüstlük Kantini Projesi bu kapsamda atılan önemli adımlardan birisi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi adı ile verilen derslerde her şey birer ders gibi anlatılıp, birkaç dua öğretilip öğrencilere güzel notlar veriliyor.

Ancak asıl ahlaki yapının yerleşmesi için bazı şeylerin bu tarz projeler ile zihinlere tamamen yerleştirilmesi gerek.

Dileriz ki bu sistemi uygulayan, bu sistemi baz alarak kendileri için yeni projeler oluşturan okulların sayısı giderek artar.

Gençlerimiz Çalmadan, Çırpmadan, Kaçırmadan yaşamayı daha küçük yaşlarda kendilerine Yaşam Felsefesi olarak edinirler.

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu tarafından başlatılan Dürüstlük Kantini Projesinin diğer okullarda da uygulanması dileklerimizle. Esen Kalın…

Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu - Dürüstlük Kantini Projesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti