DD – DC – CD Notları Geçer mi? Kalır mı? Koşullu Geçme Nedir?

DD – DC – CD Notları Geçer mi? Kalır mı? Koşullu Geçme Nedir?

En fazla öğrencilerin akıllarına takılan sorulardan birisi Koşullu Geçme Nedir? Sorusu olsa gerek. Peki, DD, DC, CD gibi Koşullu Geçme Notları tam olarak neyi ifade eder?

En fazla öğrencilerin akıllarına takılan sorulardan birisi Koşullu Geçme Nedir? Sorusu olsa gerek. Peki, DD, DC, CD gibi Koşullu Geçme Notları tam olarak neyi ifade eder?

Sorunun cevabı ise aslında Soruda Gizli.

Koşullu Geçme adı verilen sistem size sunulan bir tür Geçtin Ama Koşulum Var mantığından öte bir şey değildir.

Dilerseniz şu şekilde anlatalım.

 

DD – DC veya CD Aldığım Dersi Yeniden Almam Gerekli mi?

DD – DC veya CD notu ile geçtiğiniz dersi yeniden alıp almayacak olmanız Üniversiteniz tarafından belirlenen Ders ve Sınav Yönetmeliğine göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde uygulanan 3 farklı sistem vardır.

 • Notlar Dönemsel olarak ele alınır. 1.80 veya 2.00 ortalamayı Dönemsel olarak geçemeyen öğrenciler DD – DC – CD Notlarındaki derslerin Yeniden Almak ve CC ve Üstü bir not ile geçmek durumundadırlar.
 • Notlar Genel Ortalamaya göre ele alınır. Genel Ortalama 1.80 veya 2.00 üstünde ise o dönem ve önceki dönemlerde alınan DD – DC – CD gibi notlar GEÇTİ olarak kabul görür. Not 1.80 veya 2.00 altına düşünce DD – DC – CD gibi notlardan bir veya daha fazlasını yeniden alıp ortalamayı 1.80 veya 2.00 üstüne çıkarmanız gerekir.
 • Mezuniyet Ortalaması dikkate alınır. Öğrenci 2 veya 4. sınıf veya 6. sınıf sonunda eğer Mezuniyet Notunu tutturamamış ise bu durumda  DD – DC – CD gibi notları Yeniden Alıp ortalamasını yükseltmek zorunda kalır.

Sizin üniversitenizde hangi sistem uygulanıyor bunu Üniversiteniz tarafından belirlenen Ders ve Sınav Yönetmeliğine bakarak belirlemeniz gerekmektedir.

 

Koşullu Geçme Nedir?

Diyelim ki Ali üniversiteyi kazandı ve okula başladı.

 1. Sınıfta 10 ders aldı, En düşük not olarak 1 adet FF ve 2 adet DD var.
 2. İkinci sınıfa geldi, 1. sınıftan kalan FF dersi yeniden aldı ve geçti. 2. sınıfta ise tüm dersleri başarmasına rağmen 1 adet DC, 1 adet DD notu oldu.
 3. Sınıfta en düşük notu CC idi.
 4. Sınıfta yine en düşük notu CC idi.

Ancak tüm dersleri geçmesine rağmen 4. sınıf sonunda baktı ki ortalaması üniversite tarafından istenilen Mezuniyet Ortalamasına ulaşmamış.

Birçok üniversitede kullanılan 2.00 Mezuniyet Ortalaması tutmamış, rakam 1.90’da kalıyor.

Peki, şimdi ne yapacak?

 

Koşullu Notlar Burada Devreye Giriyor

Şimdi ne yapacaksınız?

Bu durumda birkaç dersi yeniden alıp Genel Ortalamanızı yükseltmeniz ve 2.00 ortalamasını geçmeniz gerek.

Yani sizin Ortalama Yükseltme için direkt olarak DD ve DC olan 3 dersi almanız, onları daha yüksek bir notta geçmeniz ve Genel Ortalamanızı 2.00 ve üstüne taşımanız istenir.

Burada bir yanlış anlama ihtimalini de es geçmeyelim.

Aslında sizin gidip illa DD ve DC olan dersleri almanız gerek diye bir şart yok.

Ancak genelde beklenilen budur.

Tabi dileyen gidip CC olan dersi alıp AA getirebilir. Bu durumda illa DD olan dersi alacaksın diye bir şartı üniversiteler genelde ortaya sürmüyor.

 

Ortalamam 3.00, Bu Durumda DD Olan Dersi Almam Gerek mi?

Hayır.

Siz koşulu sağlamış, ortalamanızı yüksek tutmuşsunuz.

Arada 1-2 adet DD ve DC Dersin önemi olmaz.

Rahatınıza bakın.

 

Ders Notu Başarı Listesi

 

DD, DC Dersim Var, Bursum Kesilir mi?

Eskiden üniversiteler bir öğrenciyi 3 tane FF dersi olması durumunda BAŞARISIZ sayıyor ve KYK’ya bu durumu bildirip Bursu Krediye döndürüyordu.

Şimdi ise genelde üniversiteler öğrencilerden Genel Ortalama bazında 2.00 Ortalamasını istiyorlar.

Bu sebeple de 5 dersin 3 tanesini AA getirip 2 dersten DD alan bir öğrenci dahi 2.00 Ortalamasını tutturduğu takdirde Burs Almaya Devam Eder.

Yani sizin FF, DD veya DC notlarınız değil ORTALAMANIZ burada önem kazanıyor.

 

DD, DC Olan Dersim %10’luk Dilime Girmeme Engel Olur mu?

Bu soruda tıpkı bir önceki sorudaki cevapla ilişkili.

%10’luk dilime girmek için temelde 2 şart var.

1 – FF dersinin olmaması

2 – Sınıftaki EN BAŞARILI %10’a gir.

Bu durumda bakıldığında Ortalamanız iyi ve FF dersiniz yoksa veya sınıfın ortalaması kötü ise siz %10’luk dilime girebilirsiniz.

Genelde alt limit olmasa da uç bir örnek olarak tüm dersleriniz DD olsa bile eğer sınıfta başka sizi geçen yoksa 1. sırada %10’luk dilimde bile yer alabilirsiniz

 

 

 

AÖF Öğrencisiyim Ben Ne Yapacağım

AÖF Sistem olarak aslında Örgün Eğitim ile neredeyse aynı işliyor. Ancak Ders Kayıt Sistemi biraz daha fazklı olabiliyor.

Ancak AÖF Sisteminde de Koşullu Geçer sistemi 2.00 Başarı Ortalaması üzerinden yukarıdaki sistem ile Aynı Şekilde işlemektedir.

Bir farklılık yoktur.

Açık Öğretim Fakültesi Sınavlarında da DD, DC, CD gibi notlar eğer ortalama 2.00 Altında ise KOŞULLU GEÇER olarak karşınıza çıkar. Ortalamayı geçerseniz GEÇER olarak tamama erer.

 

Sorular Aklınızda Kalmasın, Burada Cevaplansın

BiTalebe Ekibi olarak uzun yıllar Öğrenci olarak Üniversite sıralarında oturduk.

Yani Öğrencinin Halinden En İyi Anlayan yine Öğrencilerdir diyerek burada sizlerle birlikteyiz.

Bu sebeple de Soru, Sorun ve Görüşlerinizi YORUM Kısmından bizlere ulaştırmanız bizleri fazlasıyla memnun edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1.248 yorum

 1. Geçen dönem kaldığım bir dersim var.Bu benim ,bu dönem şartlı geçmeme engel olur mu? Aynı anda 2 dersten şartlı geçebilir miyim?

 2. Merhaba. Kastamonu Üniversitesi Besyo 4. Sınıf öğrencisiyim. Uygulamalı girişimcilik diye bir dersin bütünlemesine girdim. Vizem 30 finalim 50 butunlemede de 70 altim ortalama 50 Dc olarak düştü. Ancak sistemde kaldi yaziyor. Genel ortalamam 2.49 donem ortalamam 3.03. kaldi yazmasinin sebebi nedir ?

  • Üniversiteniz ile görüşün. Sistemde belki o şekilde görünüyor ama temelde geçti olarak işleniyor olabilir.

 3. Mskü lisans bolumunde 1.sinifta okuyorum iki donem genel ortalamam 1.85 ikinci donem 1 dersten kaldim 2.sinifa gecmeme engel olurmu ?

   • Yonetmelikte 2nin altinda kalan ogrenci normal ders yukunden fazla ders alamaz diyo ve ilk dort donem 1,8 ortalamayi gevmek lazimmis 5.donem icin ama ben anlamadim tam olarak 2,sinif derslerimi alabilecekmiyim (Cok tesekkur ederim hocam cevabiniz icin)

    • Bunu öğrenci işlerine bir sormanız lazım. Buradaki ifadeye göre muhtemelen 1. sınıftan alttan kalan dersleri alacaksınız. Kalan AKTS değeri ile de 2. sınıftan birkaç ders alacaksınız gibi. Ama uygulamada nasıl öğrenci işlerine bişr danışmanız lazım

 4. Bende 1 ff 2 dc var dönem ort 1.96 ff i bütünleme sınavında verirsem diğerlerinden geçmiş sayılıyor muyum

  • Üniversiteye göre değişir. Ders ve Sınav Yönetmeliğine bakınız. Ama genel olarak bakarsak sorunuzu cevabı Evet.

  • Ortalamanıza göre alacağınız ders sayısı değişir. 1 dersi bile yükseltince ortalama sağlanıyorsa 1 dersi almanız yeterli.

 5. 2yıllık bölüm okuyorum 1.dönem ortalamam yetersizdi ve o dönem kaldım 2.sene o dönemi almaya başladım ve yarım dönem uzadı. Şuan 3 tane ayrı ayrı dc,dd kosullu geçer dersim var şuan okul bitti genel ortalamam 2.07 seneye yarım dönem alıcam bu koşullu geçer derslerim nasıl verebilirim yani seneye genel ortalamaya bakarak mı vericem lütfen yardımcı olum

  • Okulun yönetmeliğine bakın. Eğer ortalama 2.00 üstünde ise ki bu da üniversiteye göre değişir DD DC olan dersler GEÇTİ olarak sayılır.

 6. Ben Kastamonu üniversitesinde okuyorum üç tane DC var ama dönem ortalamam ikinin altında olduğu için geçti kabul edilmiyor genel ortalamam 2nin üstünde ama Kastamonu üniversitesinde DC lerin geçmesi için dönem ortalamasına bakılıyor ama ben bu sene usak üniversitesine geccem ordada DC lerin geçmesi için genel ortalamaya bakiyolar ben gevic yaptığımda Kastamonu üniversitesinde kalmış olan DC ler uşak üniversitesinde geçti kabul edilir mi

 7. 1. Sınıf önlisans öğrencisiyim. Üniversitemden memnun olmadığım için ikinci sınıfı başka bir üniversite de devam ettirmek istiyorum. Ortalamam 2,11 ve 2 tane DD notum var böyle birinin yatay geçiş yapma hakkı var mı ? Teşekkürler.

  • Geçiş yapabilirsiniz. Ama o ortalama ile biraz zor. Geçiş yapacağınız üniversitenin açıklandığı taban ortalamaya bakarsınız.

 8. Benim okulum bitti mezun oldum ama bir tane fd var ve ortalamam2.97 birde staj yapmadım ben bu dersten kalirmiyim yoksa tek ders sınavına mi girmem gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Üniversitenizde FD notu BAŞARISIZ olarak geçiyorsa o dersi alıp geçmeniz lazım. KOŞULLU GEÇER ise ortalama iyi olduğu için geçersiniz. Almanıza gerek kalmaz.

 9. 2 Yıllık üniversite okuyorum. Bu yıl ve son senemde ortalama altında kaldım. FF notlarım dışında, DD-DC-CD Notlarının hepsini vermek zorunda mıyım ? Yoksa kendim seçebilir miyim o dersleri ortalama yükseltmek için.. Teşekkürler

  • Ortalama şartını sağlayacak şekilde öncelikle FF olan derslerden başlayarak alabilirsiniz. Kaç adet alacağınızı siz belirleyeceksiniz.

 10. Merhaba ilk dönem ortalamam 2.41’di ve tek bir DC vardı. İkinci dönem ortalamam 1.61 olursa ve 3 DC/DD olursa ortalamam 2.02 oluyor . Bu durumda DC ve DD leri vermem gerekir mi ? Yoksa direk bir şey verme zorunluluğu olmaksızın tertemiz 2. sınıfa mı başlarım.

  Şimdiden cevap için teşekkür ederim.

 11. Ben 1. Sınıfım 1. Dönem ortalamam 3.idi 2. Dönem ortlamam 1.25 ve 2.dönem DD olan 2 dersim var geçermiyim bunlardan

 12. Merhaba, ben İstanbul üniversitesine geçiş yapmak istiyorum ama bir tane şartlı geçtiğim dersim var. Bu engel teşkil eder mi?

 13. Merhabalar ben mezun olucamda daha önce 1 tane DD vardı 2.85 ile DB ile geçtim şimdi son dönem mezuniyet GNO 2.90 geliyo ama 2 adet DD var geçermiyim bizde 2.50 sınır

 14. Şuanda 4. sınıf son dönemi bitirdim. Bu dönem not ortalamam 1,94 ve bir DD notum var.. GNO ortalamam bu dönem hariç 2.28. DD notum koşullu olarak geçer mi yoksa o dersi tekrar almam mı gerekmekte?Okulum uzar mı bir yıl daha…

   • Mezuniyet için 2.00 GNO gerekmekte diye bir ibare var.Mezuniyet için bir engel oluşturur mu elimdeki DD ders? bu dönemin eklenmesiyle ortalamam 2.24 olacak 0.04 luk bir duşuş yaşanacak.

  • Merhabalar benim GNO 2.90 geliyor ama 2 tane DD var geçermi bizde GNO şartı 2.50 ve üstüydü DD ile önceden geçtim ama o tek dersti şimdi 2 adet

   • harf notunu hoca DD giriyor hepsi girilince sistem otomatik mi DB diye geçiriyor yoksa yine hocamı giriyor biraz tedirginim unutucaklar diye pek iyi işlemiyor burda sistem butten 2 gün önce harf notu giren bi idare var var

    • Genelde harf notlarını sistem girer. Hoca sadece notları girer. Sistem ona göre notları ayarlar. Bir sorun olursa Öğrenci İşleri ile görüşebilirsiniz.

 15. Ben şimdi 2. Sınıfım ve ganom 2.47 ama son yarıyılımın ortalaması 1.84 ve bende bi tane dd var sınıfı geçmiş miyimdir.

  • Genelde olmaz. Ama bazı üniversiteler DD – DC istemiyoruz diye ek maddeler koyabiliyor. Geçiş şartnamesine bakmak lazım

 16. Merhaba, İstanbul üniversitesi cerrahpaşa da okuyorum 1.ci sınıfım ilk dönem ortalamam 1.39,ve iki adet dersim var dd DC olan. 2.dönem ile birlikte genel not ortalamamı 2 yapamazsam bu dersleri alttan mı almam gerekecek?

  • Ders Geçme Yönetmeliğinizi bir inceleyin. Genelde son sınıfta bakarlar alttan alınacak derslere

1 27 28 29

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
?>