DD – DC – CD Notları Geçer mi? Kalır mı? Koşullu Geçme Nedir?

DD – DC – CD Notları Geçer mi? Kalır mı? Koşullu Geçme Nedir?

En fazla öğrencilerin akıllarına takılan sorulardan birisi Koşullu Geçme Nedir? Sorusu olsa gerek. Peki, DD, DC, CD gibi Koşullu Geçme Notları tam olarak neyi ifade eder?

En fazla öğrencilerin akıllarına takılan sorulardan birisi Koşullu Geçme Nedir? Sorusu olsa gerek. Peki, DD, DC, CD gibi Koşullu Geçme Notları tam olarak neyi ifade eder?

Sorunun cevabı ise aslında Soruda Gizli.

Koşullu Geçme adı verilen sistem size sunulan bir tür Geçtin Ama Koşulum Var mantığından öte bir şey değildir.

Dilerseniz şu şekilde anlatalım.

 

DD – DC veya CD Aldığım Dersi Yeniden Almam Gerekli mi?

DD – DC veya CD notu ile geçtiğiniz dersi yeniden alıp almayacak olmanız Üniversiteniz tarafından belirlenen Ders ve Sınav Yönetmeliğine göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde uygulanan 3 farklı sistem vardır.

 • Notlar Dönemsel olarak ele alınır. 1.80 veya 2.00 ortalamayı Dönemsel olarak geçemeyen öğrenciler DD – DC – CD Notlarındaki derslerin Yeniden Almak ve CC ve Üstü bir not ile geçmek durumundadırlar.
 • Notlar Genel Ortalamaya göre ele alınır. Genel Ortalama 1.80 veya 2.00 üstünde ise o dönem ve önceki dönemlerde alınan DD – DC – CD gibi notlar GEÇTİ olarak kabul görür. Not 1.80 veya 2.00 altına düşünce DD – DC – CD gibi notlardan bir veya daha fazlasını yeniden alıp ortalamayı 1.80 veya 2.00 üstüne çıkarmanız gerekir.
 • Mezuniyet Ortalaması dikkate alınır. Öğrenci 2 veya 4. sınıf veya 6. sınıf sonunda eğer Mezuniyet Notunu tutturamamış ise bu durumda  DD – DC – CD gibi notları Yeniden Alıp ortalamasını yükseltmek zorunda kalır.

Sizin üniversitenizde hangi sistem uygulanıyor bunu Üniversiteniz tarafından belirlenen Ders ve Sınav Yönetmeliğine bakarak belirlemeniz gerekmektedir.

 

Koşullu Geçme Nedir?

Diyelim ki Ali üniversiteyi kazandı ve okula başladı.

 1. Sınıfta 10 ders aldı, En düşük not olarak 1 adet FF ve 2 adet DD var.
 2. İkinci sınıfa geldi, 1. sınıftan kalan FF dersi yeniden aldı ve geçti. 2. sınıfta ise tüm dersleri başarmasına rağmen 1 adet DC, 1 adet DD notu oldu.
 3. Sınıfta en düşük notu CC idi.
 4. Sınıfta yine en düşük notu CC idi.

Ancak tüm dersleri geçmesine rağmen 4. sınıf sonunda baktı ki ortalaması üniversite tarafından istenilen Mezuniyet Ortalamasına ulaşmamış.

Birçok üniversitede kullanılan 2.00 Mezuniyet Ortalaması tutmamış, rakam 1.90’da kalıyor.

Peki, şimdi ne yapacak?

 

Koşullu Notlar Burada Devreye Giriyor

Şimdi ne yapacaksınız?

Bu durumda birkaç dersi yeniden alıp Genel Ortalamanızı yükseltmeniz ve 2.00 ortalamasını geçmeniz gerek.

Yani sizin Ortalama Yükseltme için direkt olarak DD ve DC olan 3 dersi almanız, onları daha yüksek bir notta geçmeniz ve Genel Ortalamanızı 2.00 ve üstüne taşımanız istenir.

Burada bir yanlış anlama ihtimalini de es geçmeyelim.

Aslında sizin gidip illa DD ve DC olan dersleri almanız gerek diye bir şart yok.

Ancak genelde beklenilen budur.

Tabi dileyen gidip CC olan dersi alıp AA getirebilir. Bu durumda illa DD olan dersi alacaksın diye bir şartı üniversiteler genelde ortaya sürmüyor.

 

Ortalamam 3.00, Bu Durumda DD Olan Dersi Almam Gerek mi?

Hayır.

Siz koşulu sağlamış, ortalamanızı yüksek tutmuşsunuz.

Arada 1-2 adet DD ve DC Dersin önemi olmaz.

Rahatınıza bakın.

 

Ders Notu Başarı Listesi

 

DD, DC Dersim Var, Bursum Kesilir mi?

Eskiden üniversiteler bir öğrenciyi 3 tane FF dersi olması durumunda BAŞARISIZ sayıyor ve KYK’ya bu durumu bildirip Bursu Krediye döndürüyordu.

Şimdi ise genelde üniversiteler öğrencilerden Genel Ortalama bazında 2.00 Ortalamasını istiyorlar.

Bu sebeple de 5 dersin 3 tanesini AA getirip 2 dersten DD alan bir öğrenci dahi 2.00 Ortalamasını tutturduğu takdirde Burs Almaya Devam Eder.

Yani sizin FF, DD veya DC notlarınız değil ORTALAMANIZ burada önem kazanıyor.

 

DD, DC Olan Dersim %10’luk Dilime Girmeme Engel Olur mu?

Bu soruda tıpkı bir önceki sorudaki cevapla ilişkili.

%10’luk dilime girmek için temelde 2 şart var.

1 – FF dersinin olmaması

2 – Sınıftaki EN BAŞARILI %10’a gir.

Bu durumda bakıldığında Ortalamanız iyi ve FF dersiniz yoksa veya sınıfın ortalaması kötü ise siz %10’luk dilime girebilirsiniz.

Genelde alt limit olmasa da uç bir örnek olarak tüm dersleriniz DD olsa bile eğer sınıfta başka sizi geçen yoksa 1. sırada %10’luk dilimde bile yer alabilirsiniz

 

 

 

AÖF Öğrencisiyim Ben Ne Yapacağım

AÖF Sistem olarak aslında Örgün Eğitim ile neredeyse aynı işliyor. Ancak Ders Kayıt Sistemi biraz daha fazklı olabiliyor.

Ancak AÖF Sisteminde de Koşullu Geçer sistemi 2.00 Başarı Ortalaması üzerinden yukarıdaki sistem ile Aynı Şekilde işlemektedir.

Bir farklılık yoktur.

Açık Öğretim Fakültesi Sınavlarında da DD, DC, CD gibi notlar eğer ortalama 2.00 Altında ise KOŞULLU GEÇER olarak karşınıza çıkar. Ortalamayı geçerseniz GEÇER olarak tamama erer.

 

Sorular Aklınızda Kalmasın, Burada Cevaplansın

BiTalebe Ekibi olarak uzun yıllar Öğrenci olarak Üniversite sıralarında oturduk.

Yani Öğrencinin Halinden En İyi Anlayan yine Öğrencilerdir diyerek burada sizlerle birlikteyiz.

Bu sebeple de Soru, Sorun ve Görüşlerinizi YORUM Kısmından bizlere ulaştırmanız bizleri fazlasıyla memnun edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1.190 yorum

 1. Ben yatay geçiş ile üniversite değiştirmeyi planlıyorum. Şu an 3-4 tane DD ve DC notlarım var. Gittiğim üniversitede bunları tekrar almak zorunda kalacak mıyım? Yoksa almadan orda da geçmiş sayıp okulu bitirirken 2.00 ortalama mı isteyecekler.

  • Gideceğiniz üniversiteye göre değişir. Ders geçme yönetmeliklerine bakın. Ama genelde ortalamaya bakılır ve Geçti olarak işlenir.

 2. Güz döneminde ortalamam 2.72 idi. Fakat bir dersten dd ile geçtim notum 2.50 üzeri olduğu için bütünlemeye girmedim. Bahar döneminde notum 2.50 altına düşerse (2.30) gibi güz dönemi inde kaldığım dersi tekrar alacakmıyım yoksa geçmiş mi sayılacağım?

  • Geçme notunuzun altına düşerse mezuniyet için almanız lazım. Mezuniyet notunuzu sağlıyorsanız sorun yok. Geçti olarak işlenir.

 3. Ben okulu bitirdim ve tek bir dersim kaldı o da tarih dersi benim ortalamalarım hiç 2 nin Altına düşmedi . Sınava girdim tarih için vize den 30 finalden 48 aldım ve dd düştü güz yarıyılı ortalama 1 genel akAdemik ortalamam 2.53 ben mezun oldum mu tam bilmiyorum okulla da görüştüm tam bilgi vermediler acaba mezun olmuş muyum

  • Genelde mezuniyet ortalaması 2.00 ve üstüdür. Siz 2,53 ile mezun olmuşsunuz. Tabi yeterli AKTS oranına ulaştı iseniz. Öğrenci İşlerine gidip İlişik Kesme vs. işlemlerini yapmanız lazım diploma için. Öğrenci İşlerinden bilgi alabilirsiniz.

 4. Şartlı olduğum bi dersi geçebilmek için, şartlı geçtiğim dönem mi gno 2.00 yapmam gerekir, yoksa mezun olana kadar gno 2.00 yaptığım takdirde o dersi geçmiş sayılır mıyım

  • Bu üniversiteye göre değişen bir durum. Birçok üniversite mezun olana kadar 2.00 ı toplamanızı yeterli bulur. Bazıları ise dönemlik olarak baz alabilir.
   Ders Geçme Yönetmeliğine bakmanız lazım

  • En son alınan not geçerli olur. BB ile geçtiğiniz bir dersi yükseltmeye alsanız ve FF alsanız bu durumda sisteme FF yansır. BB yok olur.

 5. Yeni dönem başladı hala şartlı geçişler açıklanmadı neden bu kadar bekletirler sistemde şartlı geçişler bütlerden sonra açıklanır yazıyor

 6. Ben büte girdim ama bir ff iki tanede dc var ve ortalamam 1.83 ne yapmam gerekiyo bütte saglıyamadım ortalamayı başka sınav olurmu yoksa başarılı olurmuyum bide bursem kesilirmi

  • Genel Ortalamanızı 2.00 altına düşürürseniz Bursunuz Krediye dönebilir.
   Bütünleme sonrasında yeniden sınav yapılacağını sanmam.
   İkinci dönem işi sıkı tutun, ortalamayı yükseltin.

 7. 4.sınıfta alacağım derslerin toplam kredisi 41 yapıyor kredi sınırımız 40 oldugu için hepsini alamıyorum . 4 sınıf zorunlu olan derslerimden mi 1 tane alamayacağım yoksa Altan kalan derslerden mi ?

  • Üniversitenizin sistemine göre değişir. Genelde sizin tercihinize bırakılıyor. Ama üniversiteye dilekçe yazarak +1 AKTS için hak talep edebilirsiniz. 1 AKTS için okulun uzamasını istemezler sanırım onlarda.

 8. Merhaba kapatılan bir dersi 8 kişi alıyoruz vizesinden 50 finalinden 50 aldım ve dc geldi bütünleme sınavına girdim 66 aldım sınavın ortalaması 48 iken benim ortalamam 58 ve yine. DC geldi sebebi ne olabilir

  • DC notunun hangi ortalama değerleri arasında olduğunu bilmem mümkün değil. Çan eğrisi çok dar veya çok açık olabilir. Yani 100 ile 70 arası AA da olabilir 100 ile 98 arası da AA olabilir. Bu sınıfın ortalamalarına göre değişir. Muhtemelen sizde ortalaması 80 – 90 in üzerinden olan kişilerde var. Onlar eğrinin arasını açmışlar.

 9. Merhaba, şuanda mezun durumdayım. ortalamam 2.92. 6 adet dc 1 adet dd notum var.
  2.92 ortalama ile bu notlarım cc’ye çıkacak diye biliyorum fakat bunlar cc notuna yükseltildiğinde ortalamamda bir düşüş yaşanır mı? DD notlar önce dc yapılıp da sonrasında yeniden ortalamaya göre mi cc harf notuna dönüştürülüyor? Yani 2.92’nin altına düşme gibi bir durumum olur mu? Vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim.

  • DD – DC olan notları CC olarak yükseltilirse ortalamanız da yükselir. Yani 2,92 olan ortalama 2,95 – 3,00 seviyesine yaklaşır.

 10. Merhaba güz döneminde bir tane dersim dc geldi ancak istenilen ortalamayı geçtiğim için büte girmedim şartlı geçişe bıraktım. Bütler bitti ancak hala dersin yanında kaldı yazıyor şartlı geçişim ne zaman kesinleşecek? Bahar dönemi sonunda mı?

  • Bununla alakalı Öğrenci İşleri ile bir görüşün. Ders Geçme Yönetmeliğinize göre değişebilir süreç.

 11. ben bütünlemeye girdim
  Vizede sınıf ortalaması 43
  final ortalaması 40
  bütünlemede sınıf ortalaması 44.5
  sınıfta geçme notu da 45 idi.
  benim vize 40 bütünlemeden 55 aldım hangi harf notu ile geçerim veya geçebilir miyim bütünlemede 11 kişi arasından 4.oldum

  • Harf hesaplaması bu veriler ile yapılamaz. Tüm sınıfın ortalaması elimizde olmalı. O sebeple de sonucun açıklanmasını bekleyeceksiniz.

 12. İyi günler. Ortalamam 2.45. Bir tane dersim DD. Güz dönemi dersi. Eğer Bahar dönemi sonunda Genel Ortalamayı 2.50 üstüne çıkartırsam dersten geçmiş sayılır mıyım?

 13. 2.sınıf ögrencisiyim yariyilda 1 tane dersim DC.yıl sonunda tek ders sınavında vermem mi lazım.gano 3.00

 14. Kafama takılan bir soru var.
  Misal benim ortalamam 1.99 1 tane ff 1 tane dd dersim var diyelim ben sadece ff olan dersin bütüne girdim onu dd yaptım ortlama 2.00 oldu diyelim ben 2 derstende geçiyormuyum

  • Evet geçersiniz.
   Ders Geçme Yönetmeliğinizde aksi bir ifade veya başarı sınırı yok ise tabi.

 15. Merhaba. 3. Sınıf dersimden Dc notum var YANO 2.17diydi döneminde bu dönem mezun olmam gerekiyor GANO 2.66 ama 5 akts eksik gösteriyor Dc not ile ilgisi var mıdır

  • AKTS değeri işlenmemiş MUAF dersler falan vardır. Öğrenci işlerine bir sorun onlar hesaplasınlar.
   FF olan derslerde dahil olmak üzere tüm dersler AKTS değerine girer.

1 26 27 28

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
?>