Çocuk Gelişimi Açısından Oyunların Önemi

Çocuklar ve Oyun
Daha Fazla Göster

Oyunlar, çocukların hayatla tanışmasını ve hayata dair yeni bilgiler keşfetmesini sağlayan aktivitelerdir. Küçük yaştaki bir çocuk; oyun oynayarak arkadaşlık kavramının ne olduğunu öğrenebilir ya da yine oyun oynayarak arkadaş olduğu kişilerle sağlıklı iletişim kurma noktasındaki becerilerini geliştirebilir.

Bu nedenle çocuğunun zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimine destek sağlamak isteyen tüm ebeveynler çocuklarının eğitici oyunlar oynayarak çocuk aktivitelerinde etkin rol alması için gerekli ortamı sağlamalıdır. Bu yazıda oyun oynamanın çocuk gelişimi açısından önemini sizlere aktaracağız. Tüm çocuklarımıza oyun dolu günler!

Oyunun Önemi

Çocuk gelişimi zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimle yakından ilgili bir kavramdır. Oyun oynamak; bu kavramların her birine katkı sağladığı için çocuk gelişimine de doğrudan destek olur.

Oyunun çocuğun fiziksel gelişimine katkısı: Oyun demek hareket demektir. Hareket demek ise çocuğun fiziksel gelişimine katkı demektir. Şöyle ki; hareketli oyunlar çocukların kaslarını çalıştırmasını sağlayan çocuk aktiviteleridir. Çalışan kasların güçlenecek olması da çocukların fiziksel gelişimi açısından oldukça olumlu bir durumdur. Ayrıca oyun oynayan çocuklar hoplayıp zıplarken dengede durmayı öğrenir. Dengede durmayı erken yaşta öğrenmek çocukların başlarına gelebilecek kazaların minimize olması açısından oldukça önemli bir değerdir. Çocukların oyun oynayarak esneklik kazanması ya da bedenlerinde biriken gerilimi dışarıya boşaltıyor oluşları da oyun kavramının çocuklar açısından önemini pekiştiren unsurlardır.

Oyunun çocuğun zihinsel gelişimine katkısı: Oyunlar, çocukların hayal güçlerini besleyen aktivitelerden biridir. Her çocuk oyun oynayarak yeni hayaller kurar, yeni fikirler ortaya atar ve yeni bilgiler öğrenir. Öğrenilen her yeni şey ya da ortaya atılan her yeni fikir oyun oynamanın çocuğun zihinsel gelişimini desteklediğini kanıtlayan etmenlerden biridir.

Oyunun çocuğun sosyal gelişimine etkisi: Çocuklar için oyun oynamayı bu denli keyifli ve vazgeçilmez kılan unsur şüphesiz ki oyunların arkadaşlar ile oynanıyor oluşudur. Oyun kavramının arkadaşlarla birlikte daha anlamlı olması çocukların sosyal gelişimine katkı sağlayan etmenlerden biridir. Şöyle ki çocuklar oyunlar aracılığıyla yeni arkadaşlarla tanışırlar. Çocuk için yeni bir arkadaş demek kendini tanıtacak, ifade edecek ve anlatacak yeni bir dünya demektir. Aynı zamanda yeni arkadaş, çocuk için keşfedecek yeni bir dünyayı da beraberinde getirir. Çocuk bu yeni dünyayı keşfederken ve keşfettiği dünyaya kendini tanıtırken sosyalleşecektir. Sosyallikle küçük yaşlarda tanışan çocuk da ileriki hayatında da insan ilişkilerinde rahat edecektir. Kısacası oyun, çocuğun gelecek yaşantısını da derinden etkileyen bir kavramdır.

Oyunun çocuğun duygusal gelişimine etkisi: Çocuklar, oyunlar aracılığıyla yeni duygularla tanışırlar. Her yeni duygu da miniklerin duygusal gelişimini ileri taşıyacak bir etmendir. Minikler, oyunlar aracılığıyla keyifli vakit geçirerek neşe gibi, mutluluk gibi duygularla karşılaşırlar ya da oynanan oyun sayesinde rekabeti öğrenirler. Kendilerinden başarılı bir arkadaşlarıyla karşı karşıya kaldıklarında kıskançlık duygusuyla baş etmek zorunda kalan minikler; oyunlar sayesinde öğrendikleri duygularla ufuklarını genişletirler.

Görüldüğü üzere söz konusu çocuk eğitimi olduğunda çocuklar için eğitici oyunlar onların gelişimi açısından oldukça yararlıdır. Çocuklarınızın doğru oyunları oynamasını sağlayarak onların yeni arkadaşlar edinmesine, kendilerini geliştirmesine ve daha sağlıklı bir birey oluşuna keyifle şahitlik edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti