Çan Eğrisi Nedir? Çan Eğrisinde Notlar Nasıl Hesaplanır? Ders Nasıl Geçilir?

Çan Eğrisi Nedir? Çan Eğrisinde Notlar Nasıl Hesaplanır? Ders Nasıl Geçilir?

Çağ Eğrisi nedir, bu sistemde ders geçme nasıl olur, kimler kalır kimler geçer, hangi üniversitelerde uygulanıyor ve hesaplaması nasıl yapılıyor gibi soruların cevapları bu yazımızda.

Çağ Eğrisi nedir, bu sistemde ders geçme nasıl olur, kimler kalır kimler geçer, hangi üniversitelerde uygulanıyor ve hesaplaması nasıl yapılıyor gibi soruların cevapları bu yazımızda.

Birçok üniversite uygulanan Çan Eğrisi Sistemi temel olarak öğrencilerin Bireysel Çalışmaya yönlenmesini sağlamak ve öğrenci başarısını yükseltmek amacıyla hazırlanmış bir sistemdir.

Ancak uygulama noktasında ne yazık ki öğrencilerin Çan Eğrisi ile alakalı olarak ciddi sorunlar yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Günümüzde birçok üniversite bu Sistemi uygulamakta ve öğrencilerin ders başarılarını bu sisteme göre hesaplamaktadır.

 

Çan Eğrisi Nedir?

Bu sistem temel olarak sınıftaki tüm notların ortalamasını alarak bu ortalama üzerinden taban ve tavan puanın belirlenmesi sistemidir.

Örneğin bir sınıfta 20 öğrenci olsun ve bu öğrencilerin yıl içindeki sınavlar sonunda oluşan ortalama puanları 80 olsun.

Normal şartlarda o üniversitede Geçme Notu da 40 olsun.

Şimdi Çan Eğrisi olmadığı bir durumda öğrencilerin 40 Ortalama ile DD alması ve o dersi geçmesi beklenir. Sistemin işleyişi o şekildedir. Aynı şekilde de o dersten 90 üstü alanların ise AA alması beklenir.

Ancak dersin ortalama puanı 80 olunca bu durumda normalde 65 – 75 aralığında CC alması gereken öğrenciler Çan Eğrisi sistemine göre 80 puan alınca CC alırlar.

Böyle bir durum ortaya çıkınca da otomatik olarak üniversite tarafından uygulanan Harf Notu Sistemi iptal olur ve o ders için yeni bir harflendirme aralığı ortaya çıkar.

Bu durumda da 40 olan geçme notu otomatik olarak bazen 50 bazen 60 seviyesine çıkabilir.

 

Çan Eğrisi - Karikatür

Çan Eğrisi Uygulanmak Zorunda mı?

Üniversiteniz de Çan Eğrisi Sistemi resmi olarak uygulanan sistem olsa da hocalarınız bu sisteme müdahale etme hakkına sahiptir. En azından birçok üniversitede bu şekildedir.

Bu sayede dilerse o dersi Çan Eğrisi Sistemine dâhil edebilir dilerse de sistem dışında bırakarak Normal Puanlama Sistemini kullanabilir.

 

Çan Eğrisi Sisteminde Harf Notum Önceden Belli Olur mu?

Ne yazık ki Çan Eğrisi Sisteminin uygulandığı bir derste hangi harf notunu alacağınız bir dizi hesaplamalardan sonra hesaplanır.

Bu sebeple de finalden şunu aldım, vizeden bunu aldım, ortalamam şu şekilde, harf notum da bu olacak şeklinde bir hesaplama yapamazsınız.

Çan Eğrisi Sistemine Hangi Notlar Girmez?

Bu üniversite ve hatta hocaya göre değişmektedir.

Birçok üniversitede 100 ve 0  not hesaplamasına dahil edilmez. Yani 100 alan öğrenciler ve 0 alan öğrenciler sistem dışında bırakılarak puan hesaplaması yapılır.

Bazı üniversitelerde ise 0 ile 5 puan arası ile 95 ile 100 puan arası sistem dışında bırakılmaktadır. Bu oran bazı üniversitelerde ise 0-10 ve 90-100 arası olarak da uygulanmaktadır.

Bu rakamlara üniversitenizin ders geçme yönetmelikleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

 

AÖF İçin Ders Geçme Notu Hesaplama – AÖF Çan Eğrisi Sistemi İle Ders Geçme

Açık Öğretim Fakültesi – AÖF için örnek bir hesaplama videosu ekleyelim. Daha net olarak anlamanız adına. Ama genel olarak sistem diğer üniversitelerde uygulanan Çan Eğrisi Sistemi ile aynıdır.

AÖF alt geçme notunu 35 olarak belirlemiştir diğer birçok üniversiteden farklı olarak.

 

 

Çan Eğrisi Hesaplama Programı Var mı?

Birçok sitede Çan Eğrisi Hesaplama Programı veya Çan Eğrisi Hesaplama Excel Dosyası adıyla içerikler görebilirsiniz.

Ancak çan eğrisini hesaplamanız hiç kolay değildir. Bu hesaplamayı yapabilmeniz için

 • Tüm Sınıfın Sene Sonu Not Ortalamalarını

almanız gerekecektir.

Aynı şekilde hocanın hangi puanları sisteme dâhil edip etmeyeceği bilgisini de almanız gerek.

Bu sebeple de Çan Eğrisi Hesaplama işine hiç girmeyin derim. Finallerden sonra kafanız iyice yanmasın. Sabırla bekleyin. Zaten çok sürmeden Harf Notları belli olacaktır.

 

Çan Eğrisi Sistemi İyi midir? Kötü müdür?

Sistem temel olarak sınıf ortalamasına göre öğrencilerin daha iyi çalışmasını ve belirli bir sınıf kalitesi sağlanmasını amaçlamaktadır.

Sistemin ilk uygulanmaya başlandığı dönemlerde Alt Geçme Sınırı olmadığı için öğrenciler sistemi sabote etmeye başlamış ve 10 ortalama ile sınıf geçmeye, 40 ortalama ile AA almaya başlamışlardı.

Daha sonrasında üniversiteler Çan Eğrisi sistemi ile birlikte Alt Geçme Notu uygulamasını da aktife almış ve bu notun altında kalanları direkt FF ile bırakmaya başlamıştır. AÖF için bu not 35 iken diğer üniversitelerde 35 ile 50 arasında değişmektedir.

Sınıfta çalışkan öğrenci sayısı çok olması durumunda Çan Eğrisi az çalışan öğrenciler için büyük bir yük olacaktır.

Örneğin herkesin iyi çalıştığı bir derste çan eğrisinin alt ucu 75 barajına çıkarsa bu durumda o dersten 70 ortalama alan bir öğrenci normalde CC alması gerekirken FF ile o dersten kalabilir.

Zor olan ve sınıfın genelinin başarısız olduğu bir derste ise normalde 90 ile AA alabilecek bir öğrenci 60 ortalama ile o dersten AA alabilir.

Bu sebeple de derse göre Çan Eğrisi iyi ya da kötü olabilir öğrenci adına. Ancak çalışan öğrenci için sistem her zaman iyi, çalışmayan öğrenci için ise her zaman kötü olacaktır.

 

Çan Eğrisi Sisteminin Hesaplanması

Çan Eğrisi Hangi Üniversitelerde Uygulanıyor?

Buradan tek tek bu üniversiteleri listelemek ne yazık ki mümkün değil. Ancak şunu iyi bilin ki günümüzde neredeyse tüm üniversitelerde Çan Eğrisi Sistemi uygulanmaktadır.

Bu sebeple de üniversite sınavına girip bir üniversite tercih edecekseniz bu sistemle karşılaşma ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

Bu sistem var diye farklı bir üniversite seçme telaşına düşmek ise daha üniversiteye gitmeden o derslerden kalmak gibi bir şeydir. Böyle bir düşünceye hiç girmeyin derim.

 

Çan Eğrisi Sistemi ile alakalı olarak sorularınızı YORUM Sekmesi üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Lütfen içeriği okumadan soru sormayın 😊

Sosyal Medyada Paylaşın:

36 yorum

 1. Merhaba vize 40 bütten 55 aldım bütünlemede 11 kişide 4.oldum bizde büte girenler ortalamayı belirliyormuş sınıf ortalaması da bütte 44.5 sizce hangi harf düşer

 2. Merhaba ben çan eğrisinin agnoyu etkileyip etkilemediğini merak ediyorum. Size zahmet bir cevap vetir misiniz?

  • Çan Eğrisi sizin ders ortalamanızı etkiler.
   Dersin ortalaması düşük olursa Genel Ortalama da düşer.

  • Çan Eğrisi sizin ders ortalamanızı etkiler.
   Dersin ortalaması düşük olursa Genel Ortalama da düşer.

 3. Uşak universtesinde okumakdayım bnm vizem 40(sınıf ortalaması 72) final 45 (sınıf ortalaması 52 )final 45 harf notum ne olur ?

  • ÇAn Eğrisi varsa muhtemelen FF olacaktır.
   Yoksa da geçme notu kaçsa üniversitenizde ona göre değişir.

 4. Merhaba sınıfın vize ortalaması 57 final ortalaması 50 ben vize ve finalden 70 aldım aa düşme ihtimali var mı acaba, alttan aldığım bir ders bu arada..

  • Sınıfınızdaki diğer öğrencilerin notlarını bilmeden nasıl bilgi verebiliriz ki? AA da düşebilir BB de CC’de.

  • Çan eğrisi 60 ise ve sizin ortalama 55 ise hoca çan eğrisine müdahale etmezse geçemezsiniz.

 5. Merhaba ben Adıyaman üniversitesinde okuyorum. Bizde hem çan eğrisi uygulanıyor hemde geçme notu 45 . Diğer derslerin ortalaması çok iyi sadece bir derste sıkıntım var. O derstede ilk vizem 50 ikinci vize 80 final ise 55 sınıf ortalaması ilk vize 63 ikinci 79 final ise 70 acaba bu dersten gecebilirmiyim ilk vize %25 ikinci vize %25 final %50 etkiliyor. Lütfen cevap verin.

 6. Meraba benım vize notum 28 can egrısı 38 Di finalim ise 44 can egrısı 45 Büte mi kaldım acaba

  • Vize ve Finalin yıl sonuna etkisini bilemiyorum. Ama %50 ise evet çan eğrisi altında kalmışsınız ve Bütünleme Sınavına girmeniz gerekecek.

 7. çan eğrisi bütünlemede de uygulanıyor mu? uygulanıyorsa nasıl uygulanıyor ? bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  • Çan Eğrisi genelde bütünlemede uygulanır. Hocaya bağlı değişebilir. Sadece Bütünleme içini de baz alabilir Final + Bütünlemeyi de. Genelde sadece bütünleme için baz alınıyor.

 8. merhaba ben üniversite 1. sınıf öğrencisiyim okuduğum üniversitede çan eğrisi sistemi var. ben bir dersimden 70 aldım ve sınıfımızın ortalamasıda 74 olduğu için kaldım. normalde üniversitenin geçme notu da 36.
  ben bu dersten finalde en az kaç almam gerekiyor ve final de dr çan etkili oluyor mu?
  cevaplarsanız eğer çok sevinirim

  • Finalden alacağınız notun sizi Genel Ortalamadaki çan eğrisi notunun üstüne çıkarması gerek. Final sonunda genel ortalamada not 74 olursa yine bu durumda sizin 75 ve üstüne çıkmanız lazım. Millet finalde kasmaz ve çan eğrisi 60 a düşerse 60 ve üstü ortalamanızın olması lazım. Bunun bir matematiği yok. Ortalamaya göre değişir.

 9. merhaba ben üniversite 1. sınıf öğrencisiyim okuduğum üniversitede çan eğrisi sistemi var.
  ben bi dersimden 70 aldım ve sınıfımızın ortalamasıda 74 olduğu için kaldım.
  normal de üniversitenin geçme notu 36.
  benim size sorum şu olacaktı benim bu dersten geçmem için finalden en az kaç almam gerekiyor finalde çan eğrisi etkili oluyor mu?
  cevaplarsanız eğer çok sevinirim

  • Finalden alacağınız notun sizi Genel Ortalamadaki çan eğrisi notunun üstüne çıkarması gerek. Final sonunda genel ortalamada not 74 olursa yine bu durumda sizin 75 ve üstüne çıkmanız lazım. Millet finalde kasmaz ve çan eğrisi 60 a düşerse 60 ve üstü ortalamanızın olması lazım. Bunun bir matematiği yok. Ortalamaya göre değişir.

 10. Merhaba ben Eskişehir Anadolu Üniversitesi aöf’de 2 yıllık Web Tasarım ve Kodlama bölümünde okuyorum ama o kadar araştırmama karşı bu sistemi hiç ama hiç anlayamadım nasıl bir sistem bu böyle? Bu dönem güz dönemi ara sınavında çalıştım bayağı ve 2 dönemdir kaldığım ders olan Bireysel İş Hukuku’ndan 70 ile geçtim ama ben 70 beklerken bir baktım Bireysel İş Hukuku güz dönemi ara sınav notum 57,70 gelmiş sinir bir durum gerçekten üstelik 2 yanlış cevabım var hadi 4 yanlışım olsa neyse diğer bilmediğim 4 soruyu da atlamıştım bu nasıl oldu anlamadım. 57,70 almamam problem gibi görünmese de aslında çok büyük bir problem benim için çünkü ben kredimi 2.0’a tamamlamaya çalışıyorum ama nasıl olacak hiç bilmiyorum

  • Çan Eğrisi sizin puanınıza etki etmez. Sizin sınavdan aldığınız puan ile sınıfta bir ortalama belirler. Yani sınavdan 70 beklerken 57 almanız çan eğrisi ile alakalı değildir. Hoanız ile bir görüşün dilerseniz. BB beklerken CC gelir. O Çan Eğrisi etkilidir. Ancak aksi bir sistem uygulanmıyorsa ders notunuza etki etmez Çan Eğrisi

 11. merhaba, bizim okulda da çan eğrisi sistemi uygulanıyor. Ama öğrenciler arasında 70 ve üstü alırsan çan isterse 80 olsun geçiyosun diye bi söylenti var. bu her yerde böyle diyolar. doğru mu bu? yoksa ben 85 aldığım dersten çan 87 olduğu için kalıyor muyum?

  • Çan Eğrisi sisteminde bildiğimiz kadarıyla böyle bir kural yok. Üniversitenize özel ders geçme yönetmeliğine eklenen böyle bir detay varsa o ayrı. Ders Geçme Yönetmeliğine bakabilirsiniz.
   Genelde çan eğrisine girmeyen not 100’dür. Ama o da geçti anlamına gelmez. Sadece çan eğrisini yükseltmez.

 12. 1. Sinif alttan kalan derslerim var şimdi 2. Sınıfım ve o dersleri bu dönem vereceğim.Aldığım notlar çan eğrisine dahil olur mu

 13. Merhaba erzurum ata aöf özel güvenlik ve koruma bölümü öğrencisiyim ingilizce dersim vize 57 puan final 20 puan ikisinin ortalamasi 31 puan yapiyor sizce bu dwrsi heçebilme durumum nedir

  • ATA AÖF de sanırım bir alt limit uygulaması yok. Dersteki başarı durumuna göre değişebilir. Tüm sınıfın ortalamasını bilmek lazım. O da imkansız.

 14. Merhaba an itibariyle 1. sınıfın 1. dönemini bitirdim ve ganom 3.03 ve okuluma göre onur belgesi almaya hak kazandım benim sorum şu bütünlemeye giren arkadaşlar çana etki ediyor mu daha sonradan benim ganom düşer mi yani bütünlemeden yüksek alan biri olursa? yoksa onlar kendi arasında mı bir çan oluşturuyor? cevap verirseniz çok sevinirim 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
?>