Çan Eğrisi Nedir? Çan Eğrisinde Notlar Nasıl Hesaplanır? Ders Nasıl Geçilir?

Çan Eğrisi Nedir Çan Eğrisinde Notlar Nasıl Hesaplanır Ders Nasıl Geçilir
Daha Fazla Göster

Çağ Eğrisi nedir, bu sistemde ders geçme nasıl olur, kimler kalır kimler geçer, hangi üniversitelerde uygulanıyor ve hesaplaması nasıl yapılıyor gibi soruların cevapları bu yazımızda.

Birçok üniversite uygulanan Çan Eğrisi Sistemi temel olarak öğrencilerin Bireysel Çalışmaya yönlenmesini sağlamak ve öğrenci başarısını yükseltmek amacıyla hazırlanmış bir sistemdir.

Ancak uygulama noktasında ne yazık ki öğrencilerin Çan Eğrisi ile alakalı olarak ciddi sorunlar yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Günümüzde birçok üniversite bu Sistemi uygulamakta ve öğrencilerin ders başarılarını bu sisteme göre hesaplamaktadır.

 

Çan Eğrisi Nedir?

Bu sistem temel olarak sınıftaki tüm notların ortalamasını alarak bu ortalama üzerinden taban ve tavan puanın belirlenmesi sistemidir.

Örneğin bir sınıfta 20 öğrenci olsun ve bu öğrencilerin yıl içindeki sınavlar sonunda oluşan ortalama puanları 80 olsun.

Normal şartlarda o üniversitede Geçme Notu da 40 olsun.

Şimdi Çan Eğrisi olmadığı bir durumda öğrencilerin 40 Ortalama ile DD alması ve o dersi geçmesi beklenir. Sistemin işleyişi o şekildedir. Aynı şekilde de o dersten 90 üstü alanların ise AA alması beklenir.

Ancak dersin ortalama puanı 80 olunca bu durumda normalde 65 – 75 aralığında CC alması gereken öğrenciler Çan Eğrisi sistemine göre 80 puan alınca CC alırlar.

Böyle bir durum ortaya çıkınca da otomatik olarak üniversite tarafından uygulanan Harf Notu Sistemi iptal olur ve o ders için yeni bir harflendirme aralığı ortaya çıkar.

Bu durumda da 40 olan geçme notu otomatik olarak bazen 50 bazen 60 seviyesine çıkabilir.

 

Çan Eğrisi - Karikatür

Çan Eğrisi Uygulanmak Zorunda mı?

Üniversiteniz de Çan Eğrisi Sistemi resmi olarak uygulanan sistem olsa da hocalarınız bu sisteme müdahale etme hakkına sahiptir. En azından birçok üniversitede bu şekildedir.

Bu sayede dilerse o dersi Çan Eğrisi Sistemine dâhil edebilir dilerse de sistem dışında bırakarak Normal Puanlama Sistemini kullanabilir.

 

Çan Eğrisi Sisteminde Harf Notum Önceden Belli Olur mu?

Ne yazık ki Çan Eğrisi Sisteminin uygulandığı bir derste hangi harf notunu alacağınız bir dizi hesaplamalardan sonra hesaplanır.

Bu sebeple de finalden şunu aldım, vizeden bunu aldım, ortalamam şu şekilde, harf notum da bu olacak şeklinde bir hesaplama yapamazsınız.

Çan Eğrisi Sistemine Hangi Notlar Girmez?

Bu üniversite ve hatta hocaya göre değişmektedir.

Birçok üniversitede 100 ve 0  not hesaplamasına dahil edilmez. Yani 100 alan öğrenciler ve 0 alan öğrenciler sistem dışında bırakılarak puan hesaplaması yapılır.

Bazı üniversitelerde ise 0 ile 5 puan arası ile 95 ile 100 puan arası sistem dışında bırakılmaktadır. Bu oran bazı üniversitelerde ise 0-10 ve 90-100 arası olarak da uygulanmaktadır.

Bu rakamlara üniversitenizin ders geçme yönetmelikleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

 

AÖF İçin Ders Geçme Notu Hesaplama – AÖF Çan Eğrisi Sistemi İle Ders Geçme

Açık Öğretim Fakültesi – AÖF için örnek bir hesaplama videosu ekleyelim. Daha net olarak anlamanız adına. Ama genel olarak sistem diğer üniversitelerde uygulanan Çan Eğrisi Sistemi ile aynıdır.

AÖF alt geçme notunu 35 olarak belirlemiştir diğer birçok üniversiteden farklı olarak.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Zc0sNvjrJe8

 

Çan Eğrisi Hesaplama Programı Var mı?

Birçok sitede Çan Eğrisi Hesaplama Programı veya Çan Eğrisi Hesaplama Excel Dosyası adıyla içerikler görebilirsiniz.

Ancak çan eğrisini hesaplamanız hiç kolay değildir. Bu hesaplamayı yapabilmeniz için

 • Tüm Sınıfın Sene Sonu Not Ortalamalarını

almanız gerekecektir.

Aynı şekilde hocanın hangi puanları sisteme dâhil edip etmeyeceği bilgisini de almanız gerek.

Bu sebeple de Çan Eğrisi Hesaplama işine hiç girmeyin derim. Finallerden sonra kafanız iyice yanmasın. Sabırla bekleyin. Zaten çok sürmeden Harf Notları belli olacaktır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=K1p0AAXoig4

Çan Eğrisi Sistemi İyi midir? Kötü müdür?

Sistem temel olarak sınıf ortalamasına göre öğrencilerin daha iyi çalışmasını ve belirli bir sınıf kalitesi sağlanmasını amaçlamaktadır.

Sistemin ilk uygulanmaya başlandığı dönemlerde Alt Geçme Sınırı olmadığı için öğrenciler sistemi sabote etmeye başlamış ve 10 ortalama ile sınıf geçmeye, 40 ortalama ile AA almaya başlamışlardı.

Daha sonrasında üniversiteler Çan Eğrisi sistemi ile birlikte Alt Geçme Notu uygulamasını da aktife almış ve bu notun altında kalanları direkt FF ile bırakmaya başlamıştır. AÖF için bu not 35 iken diğer üniversitelerde 35 ile 50 arasında değişmektedir.

Sınıfta çalışkan öğrenci sayısı çok olması durumunda Çan Eğrisi az çalışan öğrenciler için büyük bir yük olacaktır.

Örneğin herkesin iyi çalıştığı bir derste çan eğrisinin alt ucu 75 barajına çıkarsa bu durumda o dersten 70 ortalama alan bir öğrenci normalde CC alması gerekirken FF ile o dersten kalabilir.

Zor olan ve sınıfın genelinin başarısız olduğu bir derste ise normalde 90 ile AA alabilecek bir öğrenci 60 ortalama ile o dersten AA alabilir.

Bu sebeple de derse göre Çan Eğrisi iyi ya da kötü olabilir öğrenci adına. Ancak çalışan öğrenci için sistem her zaman iyi, çalışmayan öğrenci için ise her zaman kötü olacaktır.

 

Çan Eğrisi Sisteminin Hesaplanması

Çan Eğrisi Hangi Üniversitelerde Uygulanıyor?

Buradan tek tek bu üniversiteleri listelemek ne yazık ki mümkün değil. Ancak şunu iyi bilin ki günümüzde neredeyse tüm üniversitelerde Çan Eğrisi Sistemi uygulanmaktadır.

Bu sebeple de üniversite sınavına girip bir üniversite tercih edecekseniz bu sistemle karşılaşma ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

Bu sistem var diye farklı bir üniversite seçme telaşına düşmek ise daha üniversiteye gitmeden o derslerden kalmak gibi bir şeydir. Böyle bir düşünceye hiç girmeyin derim.

 

Çan Eğrisi Sistemi ile alakalı olarak sorularınızı YORUM Sekmesi üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Lütfen içeriği okumadan soru sormayın ?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 9 ay önce

  Merhabalar final için 50 ve üstü alma zorunluluğu var fakat sınıf ortalaması 50 nin altında bu durumda varsayarsak sınıf ortalaması 42 benim ortalamam ise finalden 50 üstü almama rağmen 47 bu durumda geçebilir miyim yoksa ortalamamın 50 nin üstünde olması şart mı?

 2. Yönetici 2 sene önce

  Üniversite ile görüşmenizi öneririm.

54 Yorum

 1. 5 ay önce

  Merhabalar vizeden 30 almıştım çalışamayıp sınıf ortalaması da 60 a yakındı.finalden sınıf ortalaması civarında alsam kalır mıyım geçer miyim?

 2. 9 ay önce

  Merhabalar final için 50 ve üstü alma zorunluluğu var fakat sınıf ortalaması 50 nin altında bu durumda varsayarsak sınıf ortalaması 42 benim ortalamam ise finalden 50 üstü almama rağmen 47 bu durumda geçebilir miyim yoksa ortalamamın 50 nin üstünde olması şart mı?

  • Yönetici 7 ay önce

   Finalden 50 alırsanız şartı sağlarsınız, Çan eğirisi 42 i de ise 47 ortalama ile geçersiniz.

 3. 2 sene önce

  Merhabalar öncelikle çan sistemi Düzce Üniversitesinde uygulanıyor mu
  İyi günler dilerim…

 4. 2 sene önce

  2018’de Osmangazi Üniversitesi’nden mezun oldum. Ankara üniversitesine başvurdum. Osmangazi’nin geçme notu istiyor. İki hoca 50, bir başkası 35 dedi. Aslında bizim üni can eğrisi sistemini kullanıyor. 50 mi yazmalıyım karar veremedim. Yönetmeliğe baktım. CC yani 4 üzerinden 2 için 50 denmiş. Ben de 50 yazdım başvuru formuna. Umarım yanlış yapmamışımdır.

 5. 2 sene önce

  Benim birinci sınıfın bahar yariyili da 3 koşullu birtanede kaldığım dersim vardı ama agno 2 nin altında olduğu için koşullu derslerden de geçemedim ikinci sınıfta ortalamami 2 nin üzerinde tutarsam o koşullu olarak kaldığım derslerden gecermiyim

 6. 2 sene önce

  Benim birinci donem not ortalam 2nin uzerinde ikinci dönem ortlamam 2 nin altında ama gno 2nin üzerinde 2.donemden koşullu derslerim var bu derslerden geçeiyim miyim ?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti