Çalışan Öğrencilerin Bursu Kesilmeyecek, Burs Almaya Devam Edebilecekler

Çalışan Öğrencilerin Bursu Kesilmeyecek, Burs Almaya Devam Edebilecekler

Üniversitede okuyan ve Burs veya Kredi alan öğrenciler artık Sigortalı Bir İşte Çalışıyor olsa dahi Burs veya Kredileri kesilmeyecek.

Üniversitede okuyan ve Burs  alan öğrenciler artık Sigortalı Bir İşte Çalışıyor olsa dahi Bursları kesilmeyecek.

YÖK tarafından 2015 yılı Aralık ayında alınan ve 24 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik neticesinde Burs alan öğrencilerin Sigortalı Olarak Çalışmalarının önü açılmış oldu.

Birçok öğrencinin KYK’dan Burs alıyor olmasından dolayı SGK’lı işe giremediği, işe girenlerin ise SGK göstermeden kaçak çalıştığı bilinen bir gerçekti.

 

Dileyen Tam Zamanlı Olarak Çalışabilir

KYK Bursu  alan öğrenci arkadaşlarımız yeni yönetmelik ile birlikte dilerlerse Part Time veya Dönemsel olarak dilerlerse de Tam Zamanlı olarak herhangi bir noktada iş başı yapabilirler.

Alınan ücretin Asgari Ücret seviyesinin üstünde ya da altında olması da artık Burs için sorun teşkil etmeyecek.

Yapılan düzenleme sayesinde Burs  aldığı halde geçinemeyen, Ekstra bir işte çalışmak isteyen ancak Yasa Engeline takılan öğrenci arkadaşlarımız rahat rahat çalışabilir, para kazanabilirler.

 

Değişen Yönetmelikler Aşağıdaki Gibidir

 

24 Aralık 2015 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 29572

MADDE 1 – 24/8/2004 tarihli ve 25563 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanı birlikte yürütür.

 

Kaldırılan Madde:

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere burs verilmez.

 

24 Aralık 2015 PERŞEMBE 

Resmî Gazete 

Sayı : 29572

MADDE 1 – 18/1/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü yürütür.

 

Kaldırılan Madde:

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere kredi verilmez.

 

Dileyenler Kontrol Edebilir

Birçok öğrenci arkadaşımız habere inanmakta zorlanacaktır. Bu sebeple de hemen üst kısımda ilgili Resmi Gazete Tarihlerini ve Sayılarını verdik.

www.resmigazete.gov.tr adresi üzerinden ilgili tarih, madde ve içerikleri inceleyebilir, kıyaslamasını yaparak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Diğer sorularınız için ise

adresindeki KYK Soru Cevap Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Burs Alan Öğrenciler Çalışabilir mi?

Eski Sisteme göre ne yazık ki Burs Alan Öğrenciler çalışamıyordu.

Ancak yeni düzenleme ile Burs Alan Öğrenciler de Sigortalı Bir İşte çalışabilecekler.

 

Kredi Alan Öğrenciler Çalışabilir mi?

Kredi alan öğrenciler halen Asgari Ücret Düzeyinde ödeme yapan bir şirkette çalışamıyorlar. Part – Time olarak dilerlerse çalışabilirler. Maaşları Asgari Ücret Düzeyinde olmadıkça sorun yok.

 

Sigortalı Bir İşe Girsem Bursum – Kredim Kesilir mi?

Burs alan arkadaşlarda sıkıntı yok.

Kredi alan arkadaşlarda ise Asgari Ücret Düzeyi altında bir maaşla Part – Time olarak çalışmaları gerek.

 

Sigortalı İşte Çalışanlara Burs veya Kredi Verilir mi?

Hayır.

Yönetmelikte belirtildiği üzere Maaşlı bir işte çalışan ve SGK Primi yatan bir öğrenciye Burs veya Kredi çıkmayacaktır. Çıkma ihtimali az olsa da vardır ancak bu riske girmeye değmeyecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

177 yorum

 1. Ben kyk kalıyorum ve kyk bursu alıyorum bi firmada sigortalı olarak askeri ücret ile çalışsam sıkıntı olurmu

  • Yönetmelikte yapılan güncellemeler ile sorun olmaması lazım. Ama KYK Yurdu için birşey diyemem. Dilerseniz KYK yı arayıp bir bilgi alın.

 2. Merhaba ben SSK lı çalışanım aynı zamanda üniversite öğrencisiyim kredi bursum çıkmadı üzerime kayıtlı herhangi bir mal varlığım yok sebebi nedir aceba

  • SSK ödeniyor olması Burs çıkma ihtimalini azaltır. Ödenen rakam yüksek ise maaş olarak bu durumda KYK kredi de vermeyebilir.

 3. Ben sözleşmeli persönelim 7 aydır görev yapıyorum 2 yıldır burs alıyordum görevimden dolayı bursumun kesileceğini sanmıştım ama halen decam ediyor… Bursun Kesilmesi için ne yapabilirim ? Tşkler

 4. İyi günler. Ben bu sene öğrenim kredisine başvuracağım. Ama vergi mükellefiyim. İş yeri aktif değil ama herhangi bir durdurma da yapmadık mükellefiyetle ilgili. Ve tekrar bi şahıs şirketi açmayı düşünüyorum. Bu öğrenim kredisi almama engel mi acaba bilgi alabilir miyim?

 5. Merhaba hocam ben 2. Sınıf üniversite öğrencisiyim kyk da kalıyorum devlete atanma durumunda kyk da kalabiliyor muyum aynı zamanda okula devam edicem tabi

 6. merhaba ben özel burs yani vakıf bursu alicam hafta icerisinde part time bir işde calisicam gunluk sigortali olarak bursumiptal olurmu

  • İlgili vakıf ile görüşmeniz lazım. Ama onların sizin maaş alıp almadığınızı takip etmesi kolay değil. Sorun olacağını sanmam.

 7. Merhaba ben bu sene üniversiteye basliycam sigortalı bir işte asgari ücret üzerinde maaş alıyorum benim dışımda evde sigortalı kimse yok bursun çıkmasını engeller mi bu durum

 8. Meraba ben asgarı ucreten fazla aldıgım bır yerde sıgortalı calısıyorum bursta alıyorum okuk acılınca buraya part devam edıcem bursum kesılırmı

 9. Iyi gunler ben 3. Sinifa gectim ve geri odemesiz kyk bursu aliyorum yazları sigortamı baslatmak istiyorum kyk bursum kesilirmi

 10. Hocam ben KYK yurdunda kalıyorum. 2 aydır sigortalı çalışıyorum ve asgari ücretin üzerinde ödeme yapıldı. Şu an yurt kapalı, bu durumda kaydım silinir mi?

  • Yurt açılınca sizi görüşmeye çağırabilirler. 2 ay sonunda iş çıkışınızı versin firma. Yada rakamı düşük göstersin. Aksi durumda sorun yaşayabilirsiniz

 11. Merhaba hocam ben üniversite öğrenci adayiyim 2 aydır sigortalı işte aylık 1800 e çalışıyorum burs basvurum için sıkıntı olurmu basvurum kabul olur mu

 12. hocam ben 2 aylıgına aylık 2000 tlye sıgortalı ıste calısacagım
  üniversteye yenı gidecegim burs basvuruları ne zaman _burs almama engel olur mu?
  yurt çıkmasına engel olur mu?

  • Burs başvuruları başlamadan önce iş çıkışınız verilmiş olursa sorun olmaz. Ağustos ayı ortalarında başvurular alınmaya başlanır.

 13. merhaba.ben lise 2.sınıf öğrencisiyim 3ayda 1burs alıyorum.yazın asgari ücretle sigortalı bir işte çalışşam bursum kesilir mi?

  • Buradaki burs Üniversite ile alakalı. Sizin süreçleri çok iyi bilmiyorum. Ama etkilenmemesi lazım sizin bursların. MEB ile bir görüşün derim.

 14. Ben burs aliyom ama yurtta kalmiyom 3 ay sigortalı bir ıste calissam bursum kesilir mi şimdiden teşekkür ederim

  • Burs için sorun olmaz ama yurt için sorun olabilir. Size önerim 2 ay çalışın yada asgari ücretten düşük maaş alıyor gibi gösterin.

 15. Merhaba ben ben hem kykda kaliyorum hemde burs aliyorum 3 ayligina sigortali ise giricem fakat asgari ucret alacagm herhangi bir sorun olur mu

 16. Kaldırılan Madde:

  Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere kredi verilmez. Bu maddenin kaldirildigi gözüküyor ama nasil hala devam kredi alanların kesilmeye devam ediyor ?

  • KYK net bir açıklama yapmıyor ne yazık ki. Kredi Verilmez ibaresi kaldırılmış ama hali hazırda kredi alanlar için net ifadeler yok. KYK’dan konuyla alakalı olarak bilgi istedik. Bekliyoruz.

 17. Ben KYK yurdunda kalıyorum ve burs alıyorum yaz tatilinde sigortalı bir işte çalışmak istiyorum yurt için sorun olur mu bide bursum kesilir mi

  • Burs için sorun olmaz ama KYK Yurdu için sorun olabilir. Geçtiğimiz sene sorun yaşayanlar oldu.
   Eğer imkan varsa 3 aydan uzun olmamak üzere asgari ücretin altında bir sigorta yatacak şekilde çalışabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
?>