Bu Bölümleri Tercih Edenlere YÖK Tarafından Aylık 600 TL Burs Verilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ
Daha Fazla Göster

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ tarafından yapılan açıklamaya göre bazı bölümlerin teşvik edilmesi amacıyla Eğitim Hayatı Boyunca öğrencilere Her Ay 600 TL Burs verileceğini açıkladı.

2016/2017 Eğitim ve Öğretim yılında hayata geçecek olan çalışma kapsamında 2 veya 4 Yıllık Ziraat, Tarım, Orman ve Su Ürünleri alakalı programları tercih ederek ilk üç sırada yerleşen öğrencilere bursun verileceği açıklandı.

Ülkemizde giderek azalmaya başlayan Tarım, Hayvancılık ve Su Ürünleri Sektörlerinin canlandırılması amacıyla birçok çalışma yapan hükümete bir destek de YÖK tarafından verilmiş oldu.
2016 LYS Sınavı sonucuna göre Orman, Ziraat ve SU Ürünleri ile alakalı 210 farklı programdan birisini seçen ve bölüme İlk 3 Sırada gören öğrenciler Eğitim Hayatları boyunca, Her Ay (Tatillerde Dahil) boyunca 600 TL Burs alacaklar.

Bu Kapsamda 630 Öğrenci Burs Alacak

Üniversitelerin Ziraat, Tarım, Orman ve Su Ürünleri üzerine eğitimler veren Fakülte Dekanları ve Yüksekokul Müdürleri ile bir araya gelen Prof. Dr. Yekta SARAÇ burada müjdeli haberi paylaştı.

Yekta SARAÇ tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.

2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkanından faydalanabilecektir.

Bu şekilde sadece belirli üniversitelerimiz için değil, tüm devlet üniversitelerimize yerleşen başarılı öğrencilerimizi desteklemiş olacağız. Bu öğrencilerimize ödenecek burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir.”

Saraç sürecin, sadece bu tedbirle de sınırlı kalmayacağını belirterek, “Bu kararımız, bu alanlara yönelik iyileştirici bir tedbirdir. Bu kararımızın bir kısmı ilgili bakanlık ve diğer kurumlarca alınacak bir dizi başkaca karar ve uygulamalarla desteklenirse ülkemiz için hayati önem taşıyan bu alanlar önemine uygun değeri kazanacaktır.”

 

Burs Başvuruları Otomatik Tanımlanacak

Verilen bilgiler ışığında belirtilen bölümlere ilk 3 sırada yerleşen öğrencilere Dekanlıklar ve Yüksekokul Müdürlükleri tarafından 600 TL değerindeki Burs otomatik olarak tanımlanacak.
Diğer öğrenciler ise Başbakanlık ve KYK Burs ve Kredilerine başvuru yapabilecekler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti