Bitirme Tezi Nasıl Yazılır? Tez Yazma Kuralları Nelerdir? Birkaç Tane Bitirme Tezi Örneği

Bitirme Tezi Nedir, Nasıl Yazılır, Bitirme Tezi Örnekleri
Bitirme Tezi Nedir, Nasıl Yazılır, Bitirme Tezi Örnekleri
Daha Fazla Göster

Bitirme Tezi ya da Bitirme Projesi nasıl yazılır, Bitirme Tezi yazım kuralları nelerdir, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir be birkaç örnek bitirme tezi projesi ile karşınızdayız.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerek.

Bazı bölümler ve hatta hocalar Bitirme Tezi olayını çok ama çok sıkı tutarken bazıları bu işi biraz daha olsun bitsin havasında ele alabilmektedirler.

Bu sebeple de Bitirme Tezi hazırlayacaksanız hocanızın isteklerine, yapısına, konuya ve bölümünüze göre yapı tamamen değişmeler gösterebilir.

Bunu baştan belirtelim.

 

Bitirme Tezi Nedir?

Üniversitelerin son sınıfında öğrencilerden istenilen, birçok bölümde ciddi bir Not Değerine sahip olan bir ödevdir.

Bu ödevin amacı artık Üniversiteyi Bitirme aşamasına gelen öğrenciden Akademik İçeriğe Sahip bir proje almaktır.

Bazı bölümlerde 50 sayfa – 100 sayfa değerindeki projeler istenirken bazı bölümlerde ise Proje adı altında bazen bir Sosyal Sorumluluk Projesi, bazen bir Bilgisayar Yazılımı, bazen bir Elektronik Devre, bazen bir Belgesel istenebilmektedir.

Bu sebeple de aslında Bitirme Tezi veya Bitirme Projesi adı ile üniversite hayatınızda sıkça karşınıza çıkacaktır.

 

Bitirme Tezi Yazım Kuralları

Bu kuralları genellikle Bölüm Başkanlıkları kendilerine göre düzenlemeler yaparak belirleyebilmektedirler. Ancak genel yapı itibari ile istenen içerikler birbirine yakındır.

Buna göre bir Bitirme Tezinde yazılı olarak sunulması gereken yapı içerisinde şu kurallara uyulmalıdır.

 • Bitirme ödevi, A4 sayfa boyutunda sol kenarda 4 cm, alt ve üst kenarlarda 3 cm ve kenarda 2,5 cm boşluk bırakılarak 1,5 satır aralıklı Times New Roman yazı tipi karakteriyle 12 punto olarak yazılmalıdır.
 • İç Kapak, Önsöz, Özet, İçindekiler gibi bitirme ödevi son sayfalar hariç tüm sayfaların altında orta kısma sayfa numaraları verilmelidir.
 • Bitirme ödevi, Giriş, Materyal ve Yöntem, Sonuçlar, Kaynaklar ve varsa Ekler olmak üzere 5 ana bölümden oluşmalıdır. Bitirme ödevi sonunda Özgeçmiş ayrı bir sayfada verilmelidir.
 • Metin içinde kaynaklar, cümlenin sonunda *(Okyar, 2006). veya cümlenin başında, “Okyar (2007)*” şeklinde yazılmalıdır.
 • Bitirme ödevi sonunda kaynaklar, “Okyar, M., 2007. Makale Başlığı. Dergi Adı, Cilt, Sayfa No.” şeklinde gösterilmelidir.
 • Bitirme Tezleri genellikle 3 Nüsha Halinde basılmakta, 2 nüsha Üniversiteye, 1 Nüsha da size kalmaktadır. Tabi dilerseniz daha fazla baskı almanız da mümkündür.

Bu ve buna benzer birçok detay aslında Bitirme Tezi yazanların bilmesi gereken detaylardır.

 

Bitirme Tezi Hangi Kısımlardan Oluşmaktadır

Bitirme Tezinin Giriş, İçerik ve Sonuç kısımları vardır. Bu kısımlarda da birçok bilgi kendisine yer bulur.

Bitirme Tezinin Giriş Kısmında şu bilgiler yer almaktadır.

 • İç kapak,
 • Tez onay sayfası, (tezinizi onaylayacak hoca ve jürinin isimlerinin bulunduğu sayfa)
 • Öz (abstract) sayfası / Türkçe ve İngilizce, (tezinizin kısa bir özeti)
 • Önsöz,
 • İçindekiler,
 • Tablo, şekil, resim, fotoğraf, grafik, sembol ve benzeri unsurların listeleri,
 • Kısaltmalar Listesi

 

İçerik kısmında ise Teziniz ile alakalı yapmış olduğunuz incelemeler, analizler, alıntılar, görüşmeler ve diğer bilgiler kendisine yer bulur.

Son kısmında ise Bibliyografi, Kaynakça ve Eklerin yer alması beklenir. Ayrıca istenen başka resmi ya da gayri resmi bilgi, fotoğraf, analiz sonucu gibi bilgilerde varsa yine Ekler kısmına ekleme yapabilirsiniz.

 

Bitirme Tezi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez yazarken dikkat etmeniz gereken birkaç konu şu şekilde sıralanabilir.

 

Bitirme Tezi Kurallarını Baştan Uygulayın

Öncelikle bir Word Dosyası açmalı, sizden istenen Yazı Stili, Yazı Boyutu gibi seçenekleri ayarlamalısınız. Aksi durumda birçok kez yazıların fontlarına bakmak zorunda kalabilirsiniz.

 

İçindekiler Sayfası İçin Destek Alın  

İçindekiler Sayfası her zaman için sıkıntılıdır. Bu sebeple de Başlık – Alt Başlık gibi Word tarafından size sunulan kolaylıkları kullanın. Aksi durumda son gün ekleyeceğiniz bir paragraflık yazı için tüm İçindekiler Sayfasını değiştirmeniz gerekebilir.

 

Son Güne – Son Geceye Bırakmayın

aslında ilk başta çok kolay gibi görünse de tek seferde 50 Sayfa – 100 Sayfa içerik yazmak, bunu belli şartlara göre yapmak, akademik bir dil kullanmak, kaynakça oluşturmak, görsel eklemek vs. hiç ama hiç kolay değildir.

Bu sebeple süreci en azından 10 Günlük bir periyoda yaymanız sizin açınızdan çok daha güzel olacaktır.

 

Kaynakçaya Fazlasıyla Önem Verin

Artık devir İnternetten Araştırma devri olsa da Kaynakça her zaman için önemlidir. Sadece E-Kitap ya da Web Sitesi alıntıları ile değil, gerçek kitaplar ile de çalışın. Kaynakçanızda 500 – 600 sayfalık kitaplardan bilgi aldığınızı gösterin. Ben bu iş için zaman harcadım, kütüphanelere gittim diyebilin. Unutmayın ki bu hafta sonu yazıp Pazartesi günü sunum yapacağınız bir ödev değil. Bitirme Teziniz sizin.

 

Otomatik Kaydetmeyi Aktif Hale Alın

Otomatik Kaydet özelliği sizin için kurtarıcı olacaktır. Otomatik Kaydetme Süresini birkaç dakikaya düşürüp dosyayı ilk açtığınızda bilgisayara kaydetmenizi öneririz. Bu sayede ortalama 1-2 dakika içinde Word Dosyası kendisini otomatik olarak kaydedecek, olası bir kapanma durumunda veri kaybı minimum seviyede olacaktır.

 

Son Örneği Sakin Kafa İle İnceleyin

Son gün sabahında Bitirme Tezini hazırlayıp baskıya götürüyor iseniz bu pek mümkün değildir. Ama atladığınız küçük hataları görmek adına siz veya bir arkadaşınız baskıya girmeden önce Tez İçeriğini bir incelemeye tabi tutun.

 

Son Örneği PDF Olarak Kaydedin

Artık tüm işler bitip baskıya gideceğiniz zaman yanınızda Word örneği olsun. Ama baskıya vereceğiniz örneği kesinlikle PDF olarak kaydedin. Baskı sırasında baskı makinasının bağlı olduğu cihazda eski Word sürümünün olması, kodlama hataları veya virüs bulaşması gibi durumlarda Word Doküman Yapısı bozulabilir, baskıda büyük sorun yaşayabilirsiniz. PDF Dosyası ise bu tarz sorunlar yaşatmayacaktır.

 

Bitirme Tezinizin Kariyerinize Etkisi

Bu herkes için geçerli olmasa da okuduğu bölümle alakalı bir iş yapmak isteyenler için Bitirme Tezi oldukça yararlı bir CV Maddesi olacaktır.

Örneğin Robotik Kolları üzerine bir Bitirme Tezini gerçekten zaman harcayarak yapan bir öğrenci okulu bitirdiğinde ve kendisini Robotik alanında geliştirmek istediğinde firmaların Öncelikli Alım sürecine dahil olabilir.

Hatta bazı firmaların bu tarz Bitirme Tezi Hazırlama aşamasında kendilerine gelen öğrencileri okul bitince direkt olarak davet ettikleri gerçeği de birçok örneği ile karşımızda.

Bu sebeple de Bitirme Tezini bir ödev olmanın ötesinde sizi geliştirecek bir Eğitim Materyali olarak ele almanız daha doğru olacaktır.

 

Bitirme Tezi – Bitirme Projesi Sunumu

Hazırladığınız tezleri genellikle bölümündeki 3 veya 4 hoca tarafından oluşturulan bir jüriye sunmanız istenir.

Hazırlanan Tez Dosyası incelenir, istenen şartlara uyulup uyulmadığı konusunda içerik analiz edilir.

İçerisinde Bitirme Tezi Hocanızın da bulunduğu bu jüri bazen 5 dakika bazen 30 dakika süre tez hakkında sorular soracak, hazırlanan içeriği gerçekten sizin hazırlayıp hazırlamadığınız konusunda bir fikir sahibi olmaya çalışacaktır.

Bu sebeple de tek kişi veya grup ile hazırlanan Tez Yazımlarında dışarıdan destek alıyor olsanız dahi sürecin her aşamasında bulunmak sizin jüri karşısında daha az sıkıntı yaşamanıza sebep olacaktır.

 

Bitirme Tezi Örnekleri

Sizlere birkaç Üniversite tarafından hazırlanan ve Öğrencilerin bilgisine sunulan Bitirme Tezi Örneklerini sunalım istedik.

Unutmayınız ki Her Üniversitede istekler ve yapı değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple de mümkün mertebe Kendi Bölümünüz Tarafından duyurulan Bitirme Tezi Yapısına göre kendi sürecinizi düzenleyiniz.

Örnek Bitirme Tezi – Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği

Örnek Bitirme Tezi – Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF

Örnek Bitirme Tezi – Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri

Örnek Bitirme Tezi – Selçuk Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi

Örnek Bitirme Tezi – Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi

Örnek Bitirme Tezi – Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

 

Daha fazla örneğe ulaşmak isteyenler YÖK tarafından açılmış olan Ulusal Tez Merkezinin web sitesini ziyaret edebilirler.

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti