Başarılı Öğrencilerin Tercihi Yine Boğaziçi Üniversitesi Oldu

Boğaziçi Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi

LYS Sonuçlarının açıklanmasından sonra İlk 1.000 Sırada kendisine yer bulan öğrencilerden 670 tanesinin Boğaziçi Üniversitesini tercih ettiği gözlemlendi.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan açıklamalara göre DİL1 puanı dışında kalan Tüm Puan Türlerinde ilk 100 içindeki öğrencilerin 45’i, ilk 250’de yer alan öğrencilerin 135’i ve ilk 500 içinde yer alan öğrencilerin 265’i Boğaziçi Üniversitesinin bölümlerinden birini tercih etmiş durumda.

Boğaziçi Üniversitesine 2016/2017 eğitim ve öğretim yılında TÜBİTAK ve okul birincisi kontenjanı dahil 2 bin 36 öğrenci yerleşti. Yerleşen öğrencilerin yüzde 60’ı ilk 5 bin başarı sıralamasında yer aldı.

Üniversitenin ilk binden aldığı öğrenci sayısı düzenli olarak artarken, geçen yıla göre bu sayı 667’den 670’e yükseldi.

MF puan türünde ilk binde yer alan her 5 öğrenciden biri, TM puan türünde ilk binde yer alan her 4 öğrenciden biri Boğaziçi Üniversitesini tercih etti.

 

En Yüksek Taban Puanlar Boğaziçi Üniversitesinde

2016 LYS sonuçlarına göre devlet ve vakıf üniversiteleri arasında 33 bölümünün 22’si taban puan sıralamasında birinci sırada yer alan üniversitenin tüm bölümleri devlet üniversiteleri arasında en yüksek taban puana sahip oldu.

Boğaziçi Üniversitesini kazanan öğrencilerin yüzde 49’u birinci tercihine, yüzde 20’si ikinci tercihine, yüzde 12’si üçüncü tercihine yerleşti.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir