Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Banka Sınavı
Banka Sınavı
Daha Fazla Göster

Kamu ve özel bankaları, açık pozisyonlardaki personel ihtiyacı için toplu alımlar yapıyorlar. İş ilanı duyurusunu da kendi internet sitelerinden duyuruyorlar. Bu ilanları inceleyerek bankaların eleman alım kriterlerine göz atabilir, uygun pozisyon olması halinde online banka sınavları başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Bütün bankalar, personel ihtiyaçlarını kendi açtıkları banka sınavları sonucuna göre alıyorlar. Yani, KPSS veya ÖSYM sınavlarına girip, taban puan gibi bir durum bulunmuyor. Her bankanın kendi sınav sistemi bulunuyor.

Kamu bankaları, memur alımlarında KPSS şartı arayabiliyorlar. Özellikle Ziraat Bankası, bazı zamanlar KPSS puanıyla memur alımı iş ilanları yayınlıyor. İnternetten veya bankaların kendi sitelerinden sürekli olarak iş ilanlarını takip ederek, personel alımlarını öğrenebilirsiniz. İlgili sayfadan yönergeleri takip ederek, başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Üç Aşamalı Banka Sınavı

Bankalar, genellikle sınavlarını yazılı ve sözlü olarak yapıyorlar. Önce yazılı sınava giriyorsunuz. Yazılı sınavda; dikkat gerektiren genel kültür-yetenek soruları, basit işlemlerle çözülebilen sayısal sorular, sözel okuma, anlama ve farklı noktaları görmenizi gerektiren sorular sorular. Yazılı sınavdan baraj puanı 70’dir. 70 ve üzeri puan aldığınızda sözlü sınava kabul ediliyorsunuz.

Sözlü sınavda başvurduğunuz pozisyon için değerlendiriliyorsunuz. Mülakatlarda geçmiş iş deneyimleriniz, kariyer hedefleriniz ve karakteristik nitelikleriniz değerlendirilir. Burada diksiyonunuz, iletişiminiz, üslubunuz, hal ve tavırlarınızın da dikkate alındığını unutmayın.

 

Online Banka Sınavları

Bankalar, gelişen teknolojiyle birlikte yazılı sınavlarını online (çevrimiçi) olarak yapıyorlar. Çevrimiçi sınavlar “E-sınav” sistemi olan merkezlerde yapılıyor. Yani herhangi bir kişisel bilgisayardan sınava giremiyorsunuz. Sınavlar “E-sınav Merkezleri” adı verilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir’de yapılıyor.

 

Banka Sınavlarına Kimler Girebilir?

1İki yıllık bankacılık, sigorta, muhasebe ya da işletme gibi bölümlerinden; dört yıllık iktisadi ve idari bilimler, bankacılık, maliye, işletme gibi bölümlerden mezun olmanız gerekiyor.

2Memur alımları için lise mezunu olmanız yeterlidir.

 

Banka Sınavları Şartları Nelerdir?

Başvurduğunuz pozisyona göre banka sınavları şartları değişebiliyor. Fakat genel bütün pozisyonlar için ortak şartlar bulunuyor. Bunlar;

  •  Adli sicil kaydınızın temiz olması,
  •  Pozisyona göre lise, önlisans veya lisans mezunu olmanız,
  •  Kadınların 26, erkeklerin 28 yaşını aşmamış olmaları,
  •  Erkekseniz askerlik hizmetini yapmış olmanız,
  •  MS, Ofis uygulamalarına hakim,
  •  İletişim, öz güven ve diksiyonunuzun kuvvetli olması,
  •  Serbest mesai saatlerine uymanızdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti