Bakan Yardımcısı Formasyon Programlarının Kapatılması Gerektiğini Vurguladı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM tarafından İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen Öğretmen Yetiştirmede Değişim ve Dönüşümler Ulusal Çalıştayı’nda Pedagojik Formasyon Eğitimlerinin Durdurulması gerektiğini açıkladı.

Konuşmanın bir bölümünde Pedagojik Formasyon konusuna da değinen ERDEM, öğretmen fazlasının artmaya başladığını ve Atanamayan Öğretmenlerin ülke adına bir yara haline gelmekte olduğunu vurguladı.

YÖK tarafından her sene açılan pedagojik Formasyon Eğitimleri neticesinde Öğretmen Sayısının artmaya devam ettiğini vurgulayan ERDEM, 600.000’den fazla Atanamayan Öğretmen varken yeni öğretmen adaylarının sisteme eklenmesinin sıkıntı doğuracağını sözlerine ekledi.

Eğitim Fakültelerinde kısa süreli eğitimler ile Kaliteden Yoksun olarak verilen Pedagojik Formasyon Eğitimleri kapsamında her sene 100.000’e yakın Formasyon Belgeli Atanamayan Öğretmenin ortaya çıktığını vurguladı.

Formasyon Eğitiminin bir anlamda Üniversitelerin Kazanç Kapısı haline de geldiğini vurgulayan Bakan Yardımcısı her sene binlerce öğrenciye verilen Formasyon Eğitimleri ile de üniversitelerin ciddi kazançlar elde ettiği, bu sebeple de kalitenin aşağı çekilerek öğrenci sayısının her sene arttırılmaya başlandığı konusu gündeme taşındı.

 

YÖK Pedagojik Formasyon Eğitimlerini İptal Edecek mi?

Açıklamalar aslında oldukça mantıklı.

Sayısal bazda bakıldığında Eğitim Fakülteleri ile birlikte Pedagojik Formasyon Eğitimi alan diğer öğretmen adaylarının sayısı her sene artıyor.

Atamaların ise oldukça sınırlı bir şekilde ilerlemesi ile her sene Atanamayan Öğretmen Sayısı artmış oluyor.

Ancak bu işin diğer tarafından ortalama olarak her öğrenci için 2.000 TL gibi bir ödeme alan üniversiteler için işin ciddi bir mali getirisi var.

1.000 Öğrenci alan ve bunlara Formasyon Eğitimi veren bir üniversite zaten elinde bulunan Eğitimci Kadrosu ve Binaları ile ek bir maliyet çıkarmadan eğitimleri sunabiliyor. Bu da ortalama olarak senelik 2.000.000 TL gibi bir rakamın Döner Sermaye bütçesine girmesi demek oluyor.

Bu sebeple de YÖK ve Üniversitelerin bu alandaki Maddi Kazancı ve Öğrenci Talepleri doğrultusunda Pedagojik Formasyon Eğitimlerini şu aşamada durdurması beklenmiyor.

Ancak MEB tarafından alınacak bir karar ve sonrasında Bakanlık ve Başbakanlık bünyesinde sunulacak çalışmalar ile YÖK cephesi bu alanda bazı adımlar atabilir.

Bunları da zaman gösterecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti