Bakan İsmet YILMAZ“Meslek Lisesini Memleket Meselesi Olarak Görüyoruz”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ Altınova Belediyesi tarafından Kent Ormanında düzenlenen 11 Kültürler Buluşması etkinliğinde Meslek Liseleri konusunu gündeme getirdi.

Arıca OECD ülkeleri arasında mali gelirden eğitime ayrılan ortalama paydan daha fazla pay ayırdığımızı belitti. Bakan Yılmaz,  “OECD ülkelerinin milli gelirden eğitime ayırdığı pay en çok yüzde 5,2, bizim eğitime ayırdığımız pay 5,8. Avrupa ülkelerinden çok daha fazla bir payı eğitime ayırıyoruz.” dedi.

Konuşmasında hem Eğitim hem de Meslek Liselerine değinen Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın konuşmasından satır başları şu şekilde.

 

En Büyük Bütçe Payı Eğitime Ayrıldı

“OECD ülkelerinin milli gelirden eğitime ayırdığı pay en çok yüzde 5,2, bizim eğitime ayırdığımız pay 5,8. Avrupa ülkelerinden çok daha fazla bir payı biz eğitime ayırıyoruz. 2002 yılında milli eğitime ayrılan pay 11 milyar liraydı.

Bu o zamanki bütçenin yüzde 10’una tekabül ediyordu. Şimdi eğitime ayırdığımız pay 122 milyar lira. Bu yılki bütçenin de yaklaşık yüzde 20’sine tekabül ediyor.

Eğitime önem veren her şeye önem veren demektir. Eğitimi imar edersen her şeyi imar edersin demektir.”

 

Meslek Lisesini Memleket Meselesi Olarak Görüyoruz

Meslek Liseleri ile alakalı da bazı bilgiler veren Milli Eğitim Bakanı şuan Türkiye Çapında eğitim gören öğrencilerin %13’lük kısmının İmam Hatip Lisesi, %44’lük kısmının ise Meslek Lisesi öğrencisi olduğunu belirtti.

Yapılan çalışmalar ile yakın dönemde Meslek Liselerinin eğitimdeki payının %60 seviyelerine çıkarılacağını da sözlerine ekledi.

Bakan Yılmaz konuşmasından şunlara değindi. “Şuan liseye giren öğrencilerin %13’ü İmam Hatip Lisesi, %44’ü ise Meslek Lisesine gidiyor. Geri kalanı ise Anadolu lisesi ve Diğer liselere gidiyor. Hedefimiz bu oranı yüzde 60’lara çıkarmak. Bu oran yakalanabilir bir hedef mi? Evet. Bursa’da yüzde 61, İstanbul’da yüzde 53 ancak Antep’te yüzde 36. Meslek lisesini memleket meselesi görüyoruz ve her yere yaygınlaştıracağız. Çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamı altına aldık. Çıraklık eğitimini bitirenlere ustalık belgesi ve iş yeri açma belgesi vereceğiz. Finans desteği isterse onu da vereceğiz. Meslek lisesi mezunlarına teknisyen belgesi vereceğiz. Meslek eğitimini Türkiye’de hak ettiği yere getirirsek Türkiye’nin yarını daha güçlü olacaktır.” diye konuştu.

 

Meslek Öğretmenlerine Atama Yapılması Söz Konusu Olabilir

Malumunuz yakın dönemde Meslek Lisesi Öğretmeni yetiştiren Teknik Eğitim Fakülteleri atamaların az olması ve atanamayan öğretmen sayısının binlere ulaşması sebebiyle kapatılmıştı.

Bu şekilde bir Meslek Lisesi Atılımı yapılması durumunda Öğretmen İhtiyacının da artması ve öncelikli olarak atama bekleyen Meslek Lisesi Öğretmenlerinin çeşitli noktalara atanmasını beklemek yanlış olmayacaktır.

Ancak Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından üstünde konuşulan çalışmaların ne zaman hayata geçirileceği ise ne yazık ki şu aşamada belirsiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti