Aynı Anda Hem Lisans Hem de Ön Lisans Okuyarak Çift Diploma Almanız Mümkün

Aynı Anda Hem Lisans Hem de Ön Lisans Okumanız Mümkün
Daha Fazla Göster

Örgün Eğitim alan öğrencilerin aynı anda Hem Lisans (Örgün) hem de Ön Lisans (Örgün) Eğitimi alabilmelerini ve Çift Diploma ile Aynı veya Farklı Üniversitelerden mezun olabilmelerinin önü YÖK tarafından alınan bir karar neticesinde açıldı.

Tabi ki bu karar 2012 yılında alındı ancak son dönemde sıkça sorulmaya başlanmasından dolayı bu bilgileri bir haber halinde sizlere sunmak istiyoruz.

Dilerseniz öncelikle YÖK tarafından yapılan açıklamaya bakalım. Sonrasında ise hangi şekillerde hangi bölümlere kayıt olabileceğinizin bir tablosunu çıkaralım.

“Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında aynı anda aynı düzeyde veya faklı düzeyde eğitim yapılması hususu, 22 Eylül 2011 ve 27 Eylül 2012 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantılarında görüşülmüş ve yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarında aynı anda lisans ve önlisans eğitimine devam edilebileceğine, ancak aynı anda örgün iki önlisans veya iki lisans programında eğitime devam edilemeyeceğine karar verilmiştir.”

 

Hangi Eğitim Kurumlarına Aynı Anda Kayıt Olabilirim?

 

Asıl Eğitim Kurumu  İkinci Eğitim Kurumu  Kayıt Durumu
Lisans  Lisans  Kayıt Olamazsınız
Lisans  Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans  Ön Lisans  Kayıt Olamazsınız
Ön Lisans  Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Lisans (Örgün)  AÖF Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Lisans (Örgün)  AÖF Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans (Örgün)  AÖF Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans (Örgün)  AÖF Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz

 

Lisans veyahut Ön Lisans okuyan öğrenciler Sınavla ya da Sınavsız olarak İkinci Üniversite kapsamında Açık Öğretim Fakültelerinde ikinci bir bölüm okuyabilirler.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken birkaç konu şu şekildedir.

 

 • Örgün Lisans öğrencileri Sınavsız olarak AÖF Lisans veyahut AÖF Ön Lisans bölümlerine kayıt olabilirler.
 • Örgün Ön Lisans öğrencileri Sınavsız olarak AÖF Ön Lisans bölümlerine kaydolabilirler. AÖF Lisans bölümüne kaydolabilmeleri için Sınava Girmeleri gerekmektedir.

 

Konuyla alakalı olarak İkinci Üniversite Nedir? İkinci Üniversite Hakkında Bilgiler Sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Şuan örgün iktisat 3. Sınıf okuyorum açık öğretime geçiş yapmak istiyorum ortalamam kötü merkezi yerleştirme ile geçmek istiyorum ders saydırmada sorun olur mu uzar mı ve adalet okuyorum açıktan o sorun olur mu Anadolu üniversitesinde

 2. 2 sene önce

  merhaba ben örgün olarak lisans öğretmenlik son sınıf okuyorum aynı zamanda ikinci öğretim olarakta başka bir bölümde(hazırlık 1 yıl dahil 2. yılım) 1. sınıf okuyorum 2 bölümüde aynı üniversitede okuyorum.Sorum şu olacaktı mezun olduktan sonra hem lisans hem önlisanstan kpss’ye girme hakkım varmıdır acaba?Teşekkürler

130 Yorum

 1. 2 sene önce

  merhaba ben örgün olarak lisans öğretmenlik son sınıf okuyorum aynı zamanda ikinci öğretim olarakta başka bir bölümde(hazırlık 1 yıl dahil 2. yılım) 1. sınıf okuyorum 2 bölümüde aynı üniversitede okuyorum.Sorum şu olacaktı mezun olduktan sonra hem lisans hem önlisanstan kpss’ye girme hakkım varmıdır acaba?Teşekkürler

 2. Şuan örgün iktisat 3. Sınıf okuyorum açık öğretime geçiş yapmak istiyorum ortalamam kötü merkezi yerleştirme ile geçmek istiyorum ders saydırmada sorun olur mu uzar mı ve adalet okuyorum açıktan o sorun olur mu Anadolu üniversitesinde

 3. 2 sene önce

  Hocam ben önlisans AÖF okuyorum. Bu yıl tekrar sınava hazırlanıp AÖF lisans bölümüne yerleşmek istiyorum. İki okulu aynı anda okuyabilir miyim?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti