Aynı Anda Hem Lisans Hem de Ön Lisans Okuyarak Çift Diploma Almanız Mümkün

Aynı Anda Hem Lisans Hem de Ön Lisans Okuyarak Çift Diploma Almanız Mümkün

Örgün Eğitim alan öğrencilerin aynı anda Hem Lisans (Örgün) hem de Ön Lisans (Örgün) Eğitimi alabilmelerini ve Çift Diploma ile Aynı veya Farklı Üniversitelerden mezun olabilmelerinin önü YÖK tarafından alınan bir karar neticesinde açıldı.

Örgün Eğitim alan öğrencilerin aynı anda Hem Lisans (Örgün) hem de Ön Lisans (Örgün) Eğitimi alabilmelerini ve Çift Diploma ile Aynı veya Farklı Üniversitelerden mezun olabilmelerinin önü YÖK tarafından alınan bir karar neticesinde açıldı.

Tabi ki bu karar 2012 yılında alındı ancak son dönemde sıkça sorulmaya başlanmasından dolayı bu bilgileri bir haber halinde sizlere sunmak istiyoruz.

Dilerseniz öncelikle YÖK tarafından yapılan açıklamaya bakalım. Sonrasında ise hangi şekillerde hangi bölümlere kayıt olabileceğinizin bir tablosunu çıkaralım.

“Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında aynı anda aynı düzeyde veya faklı düzeyde eğitim yapılması hususu, 22 Eylül 2011 ve 27 Eylül 2012 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantılarında görüşülmüş ve yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarında aynı anda lisans ve önlisans eğitimine devam edilebileceğine, ancak aynı anda örgün iki önlisans veya iki lisans programında eğitime devam edilemeyeceğine karar verilmiştir.”

 

Hangi Eğitim Kurumlarına Aynı Anda Kayıt Olabilirim?

 

Asıl Eğitim Kurumu  İkinci Eğitim Kurumu  Kayıt Durumu
Lisans  Lisans  Kayıt Olamazsınız
Lisans  Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans  Ön Lisans  Kayıt Olamazsınız
Ön Lisans  Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Lisans (Örgün)  AÖF Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Lisans (Örgün)  AÖF Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans (Örgün)  AÖF Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans (Örgün)  AÖF Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz

 

Lisans veyahut Ön Lisans okuyan öğrenciler Sınavla ya da Sınavsız olarak İkinci Üniversite kapsamında Açık Öğretim Fakültelerinde ikinci bir bölüm okuyabilirler.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken birkaç konu şu şekildedir.

 

 • Örgün Lisans öğrencileri Sınavsız olarak AÖF Lisans veyahut AÖF Ön Lisans bölümlerine kayıt olabilirler.
 • Örgün Ön Lisans öğrencileri Sınavsız olarak AÖF Ön Lisans bölümlerine kaydolabilirler. AÖF Lisans bölümüne kaydolabilmeleri için Sınava Girmeleri gerekmektedir.

 

Konuyla alakalı olarak İkinci Üniversite Nedir? İkinci Üniversite Hakkında Bilgiler Sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

26 yorum

 1. Şu açıklayıcı tabloyu yaptığınız için çok teşekkür ederim,kafam bayağı karışıktı sizin sayenizde eski haline geldi 😀 :).

 2. Merhaba. Ben beden eğitimi ve spor öğretmenliği lisans öğrencisiyim 3 e geçtim. Bizim atamalarımız sıkıntılı olduğu ve benimde ortalamamın iyi olmasından dolayı son iki senemde ek olarak bir ön lisans bölümü okuyayım biri olmazsa biri olur diye düşünüyordum fakat şuan arkadaşların yorumunu okuyunca üzüldüm bizim ön lisanstan atanma şansımız yokmuş öyle mi ?

  • KPSS Sınavına ön lisans olarak giremezsiniz. Lisans seviyesinde giriyor olmanız lazım.
   Ama yine de ÖSYM ile bir görüşün dilerseniz. Belki başka bir seçenek yada imkan sunuluyordur

 3. Ben 4 yılık mühendislik okuyorum simdi 3 sinifim ekstra aynı üniversitede 2 yılık bölüm okumak istiyorum mezun olunca o 2 yıllık bölümden geçişle 4 yılık bölüm yapabilirmiyim

 4. 2 yıllik bi bölüme kayıtim var sildirmeden bu sene 4 yıllık bi bölüm tercih edecem başka bi ilde acaba herhangi bi sıkıntı çıkarmı

 5. İnşaat Mühendisliği 2. öğretimde 2.sınıfa geçmiş bulunmaktayım bu sene tekrar sınava girdim Aynı ilin farklı üniverstesinde 2 yıllık bölüm yazıp okuyabilir miyim? Açıktan değil ama normal olarak.

  • Aynı anda örgünde 2 tane 2 yıllık okumanız mümkün olmayabilir. Ama yine de bir şansınızı deneyip YÖK ile gmörüşün

 6. 4 yıllık örgün lisans öğrencisiyim, bu sene üniversite sınavına girdim ve aynı üniversitede örgün önlisans bölümlerinden birine kayıt olmak istiyorum. Dersler çakışırsa bu durumu nasıl düzeltebilirim ve kayıt olurken farklı bir belgeye, izine vs gerek var mı?

  • Öğrenci İşleri ile bir görüşün. Onlardan destek isteyin. Derslerin çakışması durumuna ise yapılacak pek birşey kalmıyor. Bir derse girmeyeceksiniz.

 7. Lisans pdr 3. Sınıf öğrencisiyim. Farklı bir üniversitede Fizyoterapi 2. Öğretim tam bursluya puanım yetiyor. Lisans ve önlisans mezunu olduğumda önlisanstan atanıp pdrden yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum fakat sanırım lisans mezunu önlisans kpss den atanamıyor. Bu konuda bilgikız var mı?

  • Doğrudur. Lisans mezunu olduktan sonra Ön Lisans KPSS ile atanamazsınız. Ama konuyla alakalı olarak ÖSYM ile bir görüşün derim.

 8. Ben lisansta okuyorum onlisansta anestezi istiyorum fakat farklı üniversite de ayni şehirde. Ders çakışmaları yaşanır bu nasıl oluyor Peki ? Ayarlanıyor mu bir de anestezi staj gerektiren bir bölüm

  • Ders çakışmalarına yapabilecek pek birşey yok. Bunu sizin ayarlamanız, gerekirse birisinin hocası ile konuşup derse devam etmeden dersi geçmeye çalışmanız gerekebilir.

 9. Merhaba,
  İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi örgün öğrencisiyim. Aynı anda 2 senelik önlisans sivil havacılık ve kabin hizmetlerini de okuyabilir miyim?
  Teşekkürler, iyi günler 🙂

 10. Bi talebe hocam su soruyu soracam orgun 2 yillik okurken 2. Sinifta iken ayni anda 2 yillik uzaktan okunur mu mersin uzaktan

  • Uzaktan Eğitim için izin verebilir üniversiteler. Yani büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız ve okuyabilirsiniz.

 11. Bir sey sorabilir miyim ikisinide orgun okurken dersler cakismaz mi onu nasil ayarlayacagiz bir de orgun lisans okurken orgun on lisans icin tekrar sanava mi girmeliyiz

  • Muhtemelen evet. Çünkü ÖSYM Yerleştirme Sistemi bu şekilde işliyor. AÖF için bir sınava girmenize gerek yok. Ama örgün için girmeniz gerekecektir.
   Dİlerseniz konuyla alakalı YÖK ile bir irtibata geçin. Bİlgi isteyin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM