Aynı Anda Hem Lisans Hem de Ön Lisans Okuyarak Çift Diploma Almanız Mümkün

Aynı Anda Hem Lisans Hem de Ön Lisans Okuyarak Çift Diploma Almanız Mümkün

Örgün Eğitim alan öğrencilerin aynı anda Hem Lisans (Örgün) hem de Ön Lisans (Örgün) Eğitimi alabilmelerini ve Çift Diploma ile Aynı veya Farklı Üniversitelerden mezun olabilmelerinin önü YÖK tarafından alınan bir karar neticesinde açıldı.

Örgün Eğitim alan öğrencilerin aynı anda Hem Lisans (Örgün) hem de Ön Lisans (Örgün) Eğitimi alabilmelerini ve Çift Diploma ile Aynı veya Farklı Üniversitelerden mezun olabilmelerinin önü YÖK tarafından alınan bir karar neticesinde açıldı.

Tabi ki bu karar 2012 yılında alındı ancak son dönemde sıkça sorulmaya başlanmasından dolayı bu bilgileri bir haber halinde sizlere sunmak istiyoruz.

Dilerseniz öncelikle YÖK tarafından yapılan açıklamaya bakalım. Sonrasında ise hangi şekillerde hangi bölümlere kayıt olabileceğinizin bir tablosunu çıkaralım.

“Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında aynı anda aynı düzeyde veya faklı düzeyde eğitim yapılması hususu, 22 Eylül 2011 ve 27 Eylül 2012 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantılarında görüşülmüş ve yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarında aynı anda lisans ve önlisans eğitimine devam edilebileceğine, ancak aynı anda örgün iki önlisans veya iki lisans programında eğitime devam edilemeyeceğine karar verilmiştir.”

 

Hangi Eğitim Kurumlarına Aynı Anda Kayıt Olabilirim?

 

Asıl Eğitim Kurumu  İkinci Eğitim Kurumu  Kayıt Durumu
Lisans  Lisans  Kayıt Olamazsınız
Lisans  Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans  Ön Lisans  Kayıt Olamazsınız
Ön Lisans  Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Lisans (Örgün)  AÖF Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Lisans (Örgün)  AÖF Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans (Örgün)  AÖF Lisans  Kayıt Olabilirsiniz
Ön Lisans (Örgün)  AÖF Ön Lisans  Kayıt Olabilirsiniz

 

Lisans veyahut Ön Lisans okuyan öğrenciler Sınavla ya da Sınavsız olarak İkinci Üniversite kapsamında Açık Öğretim Fakültelerinde ikinci bir bölüm okuyabilirler.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken birkaç konu şu şekildedir.

 

 • Örgün Lisans öğrencileri Sınavsız olarak AÖF Lisans veyahut AÖF Ön Lisans bölümlerine kayıt olabilirler.
 • Örgün Ön Lisans öğrencileri Sınavsız olarak AÖF Ön Lisans bölümlerine kaydolabilirler. AÖF Lisans bölümüne kaydolabilmeleri için Sınava Girmeleri gerekmektedir.

 

Konuyla alakalı olarak İkinci Üniversite Nedir? İkinci Üniversite Hakkında Bilgiler Sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

68 yorum

 1. Merhaba ben örgünde lisans öğrencisiyim. AÖF de ikinci üni kapsamında kaydım var bu yıl ekstra bir bölüm daha okuyabilir miyim AÖF de ikinci üni kapsamında?

  • İstanbul yada Ata AÖF de okuyabilirsiniz. Ama normalde 3 bölümde aynı anda okumak zorun yaratabiliyor. AÖF ile görüşmeniz lazım bu durumu

 2. Arkadaslar merhabalar onlisans mezunuyum(örgun), aöfden ceko lisans tamamliyorum ancak ataaofden onlisans programinida okumak istiyorum okuyabilirmiyim?

 3. Merhaba iki senelik turizm işletmeciliği okuyorum ikinci öğretimim tekrar sınava girip lisans programı kazanırsam aynı anda ikisinide okuyabilirmiyim? Lisans programı kaydı için lise diplomam gerekir mi?

 4. 4 yıllık ve 1 yıl hazırlık olan toplamda 5 yıl ilayihat okuyorum ve bu sene 1 sınıfa gectim.Ayni zamanda bu sene tyt de 2 yıllık posta hizmetlerini kazandım ve kaydımı yaptim. Önlisans olan posta hizmetlerini bitirdiğimde diplamami alacakmiyim yoksa Cift anadalda olan yönergede anadal olan bölümün mezunu olmadan diplamami vermezler mi
  Bide bu iki bölümü aynı anda okumam cift anadal mi yani çap mi
  Cevaplarsanız sevinirm..

  • Şuan ÇAP yapmıyorsunuz. Aynı anda iki bölüm okuyorsunuz. ÇAP tamamen farklı bir olay. ÇAP demek başarılı olduğunuz size tanınan, aynı anda 2 tane Örgün 4 Yıllık Bölüm okumanız. Siz normal öğrencisiniz.
   Okul bitince, 2 yıllık diplomanızı alırsınız.

 5. 4 yıllık lisans bölümü okurken aynı zamanda ön lisans programını kazandım ve kayıt yaptırdım ama e devlette ön lisans pasif öğrenci olarak gözüküyor onu aktif yapmak için harç mı ödemeliyim veya lisansı dondurmam yine harç öder miyim

 6. benim 2 yillik kaydim var bu sene 4 yilligada kaydoldum harc yatirmak lazimmis galiba harc parasini nerden ogrencem

 7. 4 yıllık bir bölüm okuyorum bu yil farkli bir üniversitede 2 yıllik aneztezi kazandim kayit yapcam fakat derslere katilmadigim icin yani devam etmedigim icin bir sıkıntı olur mu?

  • Kayıt zorunlu ise derslerden kalırsınız. Hocalar ile görüşüp belki bir ayrıcalık alabilirsiniz.

 8. Akdeniz de sanat tarihi (lisans)(İ.Ö.)okuyordum 2 senedir kaydımı yenilemiyorum ve 6. senem .Kaydımı yenilemediğim için pasif öğrenci konumuyundayım . Bu yıl sınava girdim sdü aşçılık kazandım . Akdeniz de hala pasif öğrenci olarak kalıp e devlet üzerinden sdü ye kayıt olabilir miyim ? Yoksa akdeniz ile ilişimiği kesmem şart mı ?

  • e-devlet üzerinden deneyin. Kayıt işlemi tamamlanırsa sorun yok. Hata verirse sildirmeniz gerekecek

 9. Merhaba ben su an 4 yıllık bir bolum okuyorum , aynı anda 2 yıllık bir bölüm okumak istiyorum , okunabildiğini bılıyorum fakat once 2 yıllık bolumu bitirirsen KPSS de sadece ön lisans sınavına girebilirsin , lisans sınavına giremezsin diyorlar doğru mu ? lutfen yardımcı olun

  • En yüksek mezuniyet dereceniz ne ise ondan giriş yapıyorsunuz diye biliyoruz. 2 yıllık önce biterse 4 yıllık bitene kadar 2 yıllık üzerinden girebilirsiniz. 4 yıllık bitince de 4 yıllık üzerinden
   Ama çok aklınıza takılan bit sorun ise ÖSYM ile bir görüşün.

 10. Ben bu sene YSK ye girdim 2 yıllık bilgi güvenliğini kazandım ayrı olarak dgs ye girdin ve bile mühendisliği seçeceğim ikisine kayıt olur ö?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
YKSDestek