Atatürk Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Atatürk Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Öncelikle şunu baştan belirtelim 3 Ders Sınavı ile Tek Ders Sınavı aslında kısmen benzer şeylerdir. ATA AÖF tarafından bugüne kadar uygulanan Tek Ders Sınavı kaldırılmış, yerine 3 Ders Sınavı getirilmiştir.

3 Ders Sınavı ile alakalı akıllardaki tüm soruları maddeler halinde yazarak cevaplarını vermeye çalışıyor olacağız. Sizler de sorularınızı YORUM kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 

 

Üç Ders Sınavı Uygulama Usul ve Esasları

Açıköğretim Fakültesinin lisans veya önlisans programlarında kayıtlı, en fazla üç dersten başarısız olup bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrencilere bahar dönemi bütünleme sınavlarından sonra tanınan üç ders sınav hakkı, aşağıda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yürütülür.

 1. Kayıtlı oldukları bölümlerde/programlarda tüm dersleri almış ve en fazla üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler “Üç Ders Sınavı”na girebilir (Blok Uygulama, Blok Uygulama I ve II derslerini alan öğrencilerin bu derslerden sınava girebilmesi için; bu derslere 2016-2017 öğretim yılında kayıt yaptırmış, uygulamalara devam etmiş ve devamsızlıktan kalmamış olmaları gerekmektedir).
 2. Öğrencinin, güz ve bahar dönemlerinde toplamda en fazla üç başarısız dersi varsa ve bu derslere 2016-2017 öğretim yılı dönemlerinde kayıt yaptırmışsa “Üç Ders Sınavı”na girebilir.
 3. Üç ders sınavına 1, 2 ya da 3 dersten girilebilir.
 4. Üç ders sınavına girebilmek için herhangi bir başvuru ya da ücret ödemeye gerek yoktur.
 5. “Üç Ders Sınavı” notu, dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile “Üç Ders Sınavı” notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.
 6. Öğrencinin başarı notları; “Üç Ders Sınav” sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları; “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim, Fakültesi Bağıl Değerlendirme Esasları’na göre, dersin ilgili dönemdeki dönem sonu sınavı harf notu aralıkları kullanılarak belirlenir.
 7. Her ne sebeple olursa olsun “Üç Ders Sınavı”na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
 8. “Üç Ders Sınavı”; Fakülte Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen tarihte ve sınav merkezlerinde gerçekleştirilir.
 9. Üç ders sınavı sonucunda mezun olamayan öğrenciler başarısız oldukları dersleri ilgili müteakip yarıyıllarda ders kaydı yaparak almak zorundadırlar.
 10. Halen cezaevinde olup “Üç Ders Sınavı”na girme hakkı olan öğrencilerin sınavı, üç ders sınavının yapılacağı illerdeki cezaevlerinden birinde yapılır.
 11. Üç ders sınavı, 20 Ağustos 2017 Pazar günü saat 09.30’da, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Van illerinde gerçekleştirilecektir.
 12. Üç ders sınavına girecek öğrencilerin sınav merkezi aşağıdaki tabloya göre Fakültemiz tarafından yapılacaktır. Öğrencilerimiz üç ders sınavına gireceği sınav merkezini, 03-04 Ağustos 2017 tarihlerinde Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak değiştirebilirler. Belirtilen tarihlerde değişiklik yapmayan öğrenciler Fakülte tarafından atandıkları sınav merkezinde sınava girmek zorundadırlar. Bu sınav merkezi değişiklikleri sadece üç ders sınavı için geçerli olacaktır.
 13. Sınav merkezi tercih sayfası sadece üç ders sınavına giriş hakkı olan öğrenciler için aktif olacaktır. Sınav hakkı olmayan öğrenciler için bu sayfada uyarı mesajı bulunacaktır.
 14. Üç ders sınavı için sınava giriş belgeleri Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) alınabilecektir.
  Atatürk Üniversitesi AÖF Sınav Sisteminde Değişiklik Yapıldı

 

 3 Ders Sınavı Nedir?

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından mezun olacak konuma gelen öğrenciler için tanınan, kalınan dersleri geçmeleri adına sağlanan bir sınavdır.

3 Ders Sınavı temel olarak birçok üniversite tarafından uygulanan Bütünleme Sınavı ile eşdeğerdir.

Tek Başına geçme anlamına gelmeyen 3 Ders Sınavında, sınava girdiğiniz derslerin Dönem İçi Notları ve 3 Ders Sınavı Notları hesaplamaya katılarak o dersin Dönem İçi Ortalamaları baz alınarak değerlendirilir.

 

ATA AÖF 3 Ders Sınavına Kimler Girebilir?

Bu sınava girebilmeniz için birkaç şartı yerine getirmiş olmanız lazım.

 • Mezun konuma gelmiş ve önünde sadece 3 Dersinizin kalmış olması lazım. 4 dersiniz varsa mezun olmanıza bu durumda dönem uzatıp o dersleri almanız lazım.
 • Son sene içinde o dersleri almış olmanız lazım. Yani eğitim ve öğretim yılı Güz veya Bahar döneminde almadığınız bir ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz.
 • Derslerden herhangi birinden DZ veya YZ ile kalmışsanız o ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz. O dersin sınavına giremediğiniz için de diğer dersler için de sınav hakkınız kaybolur.
 • Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez .
  ATA AÖF Öğrencileri İmza Kampanyası Başlattı

 

 

3 Ders Sınavında Notlar Neye Göre Hesaplanacak?

Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Yani Final Sınavı olarak ele alınır.

Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.

Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır.

Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim, Fakültesi Bağıl Değerlendirme Esasları” dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir.

 

3 Ders Sınavı İçin Mazeret Sınavı Yapılacak mı?

Hayır.

Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.

 

3 Ders Sınavı Ne Zaman Yapılır?

AÖF Bahar Dönemi Finalleri yapılıp notlar açıklandıktan sonra Açık Öğretim Fakültesi tarafından belirlenen illerde ve belirlenen tarihlerde yapılır.

 

Koşullu Geçilen Dersler İçin 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Bu konuda net bir açıklama yapılmamıştır. Ancak Başarısız Ders Statüsünden bahsedildiği için eğer Tüm Dersleri Almış ancak ortalama noktasında 2.00 ortalamanın altında kalmış iseniz Koşullu Geçtiğiniz (DD – DC gibi) derslerde Başarısız olarak görünecekleri için bu dersleri de 3 Ders Sınavında alabilirsiniz.

Ancak 3’ten fazla DD – DC not olması durumunda AÖF nasıl bir yol haritası çıkaracaktır bu konuda net bir cevap vermek zor.

 

3 Ders Sınavı Hangi İllerde Yapılacak?

2017 yılı için Üç ders sınavı, 20 Ağustos 2017 Pazar günü saat 09.30’da,

 • Adana,
 • Ankara,
 • Antalya,
 • Bursa,
 • Diyarbakır,
 • Erzurum,
 • Gaziantep,
 • İstanbul,
 • İzmir,
 • Kocaeli,
 • Konya,
 • Samsun,
 • Trabzon,
 • Van illerinde gerçekleştirilecektir.
  AÖF Sınavlarına 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Kuralı Geldi

 

3 Ders Sınavı İçin Harç Ödeyecek miyim?

Hayır.

3 Ders Sınavı için ek bir ödeme yapmayacaksınız.

 

3 Ders Sınavında 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek mi?

AÖF Vize ve Final Sınavlarında geçerli olan tüm kurallar bu sınavda da geçerlidir.

Yani evet. 4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

 

Güz Dönemi Dersleri İçin Bahar Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Güz Döneminden kaldı ise, Bahar Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Bahar Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

Bahar Dönemi Dersleri İçin Güz Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Bahar Döneminden kaldı ise, Güz Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Güz Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

ATA AÖF 3 Ders Sınavı Sıkça Sorulan Sorular

Sizde bu sorular dışında aklınıza takılan soruları YORUM kısmı üzerinden birkaç saniye içinde bize sorabilirsiniz.

Sorulara hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışıyor olacağız.

 

Atatürk Üniversitesi 3 Ders Sınavı Resmi Gazete Kararı

Atatürk Üniversitesinden:

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/11/2011 tarihli ve 28104 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Her ders için en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yılsonu sınavı ile bir bütünleme sınavı yapılır. Ayrıca kayıtlı olduğu programın bütün derslerine kayıt yaptırmış ve almış ancak FF harf notu alarak mezuniyeti için en fazla üç dersi kalmış olan öğrencilere eğitim-öğretim yılı sonunda bir kere mezuniyet üç ders sınavı yapılır. Bu sınavla ilgili usul ve esasları belirlemeye Fakülte Kurulu yetkilidir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik 2016-2017 eğitim-öğretim yılı başından geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

130 yorum

 1. Kaldıgım bir dersın vizesine girmedim 3 ders sınavında bu dersi aldıgımda vizeye girmedıgım için vize notum 0 sıfır olarak mı hesaplanacak

 2. merhaba. vizeye giremeyip finalden geçemediğimiz hatta bütünlemede de kaldığımız derslerden birinci sınıfta olsak bile 3 ders sınavına girebilir miyiz

 3. Merhaba bu yıl benim sosyoloji son senem güz dönemi metaryal ücretini yatırdım öğrenci sayfamda derslerimi açamıyorum alttan dersim yok üç ders sınavına kayıtlı öğrenciler görebilir diyor nasıl oluyor anlamadım bahar dönemi harcını da mı yatırmam gerekiyordu yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım

  • Bahar Dönemi daha gelmedi. O sebeple o harcı ödemenize gerek yok.
   Sorununuz sistemsel olabilir. İlgili üniversiteyi arayıp bilgi alınız.

 4. Merhaba. Ata aöf tıbbi sekreterlik 2. sınıfım şuan. Önlisans sınavına girecem kasımda ama mezun olmam imkansız gibi görünüyor. Çünkü geçen yıl ikinci dönem altı dersten kaldım. Sınavlara giremedim çünkü. Bahar ayında 30 kredilik ders alabileceğim için 3 ders kalıyor ve onları alamıyorum. Üç derslik sınava girme. mümkün mü acaba??

  • Konuyu okursanız sorunuzun cevabı verildi.
   Dönem içinde almadığınız dersin 3 ders sınavına giremezsiniz.

 5. Merhaba. Ata aof cocuk gelisimi 2.sınıf oldum su an. Güz doneminden 2 bahar doneminden 1dersim FF. 3ders sınavı ders seçimini sadece FF olanları mı seçiyoruz yoksa istediğimiz dersi seçebiliyor muyuz? (Varsayalım yeni donemde bu kaldıgım 3dersi de verdim ama yeni aldıgım derslerden 2 FF im oldu. Sonuç olarak 3ders kaydını nasıl yapıyoruz? Sistem otomatik mi gerçekleştiriyor? Alabileceğim derslerin kaydını nasıl yapacağım?

  • Seçebildiğiniz kadar tüm dersleri seçin. Bu sene almadığınız dersin 3 dersine giremezsiniz. O sebeple de tüm dersleri seçip geçmeye çalışın. Geçemediğiniz 3 ders olursa sınava girebilirsiniz. Sınava girişleriniz otomatik olarak yapılır üniversite tarafından.
   Sadece FF olanları seçersiniz. 2 ders varsa 2 ders, 1 ders varsa 1 ders seçersiniz. İlla 3 ders seçeceksiniz diye bir şey yok.
   Mezun konumda iseniz ve 3 dersiniz kaldı ise, ve tabi ki diğer şartları taşıyorsanız sistem seçiyor dersleri.

  • Evet. Her iki dönemde de ödeme yapıp ders almak zorundasınız.
   Ama öğrenci işleri ile bir görüşün dilerseniz. Farklı bir çözüm yolu var mı diye.

 6. Merhaba 2.donemde daha önceden de alıp 2 dersten kalmsitim 1.sinifin 2.donminnde ise 3 dersim var 2 dönemi aldığından 1 ders kalıyor o kaldığım dersi bırakıp alamdigim dersi alsam 3 ders sınavına girebilir miyim acil.cevap

  • Sorunun cevabı açık ve net.
   Mezun olmanızla aranızda 3 ders kalmış olmalı
   Dersleri O SENE İÇİNDE almış olmalısınız.
   Bunu sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 7. Bahar donemi bir adet dersi almamistim tek ders sinavinda verebilirim diyerek sadece tek dersim var kredim yeterli olmadığı icin alamadigim bu dersten uc ders sinavina giremiyormuyum cok sacma.degil mi tek ders icin bir yil beklemem mi gerekiyor simdi dersi hem alamadim hemde telafisi yok

  • Alamadığınız bir dersin sınavına girmek peki mantıklı mı? Almanız ve dersi öğrenmeniz amaçlanıyor. Bu sebeple de önde dersi alacak, başaramazsanız telafisine gireceksiniz.

 8. Agnom yuksek tek ingilizce ff notum var 1.sinif 2 dönem ingilizcem 3 ders sınavına giricem ama korkuyorum sorualr zor mu acaba?

 9. İSG son sınıf öğrencisiyim ortalamam 1.97 alttan 3 dersim FF..3 ders sınavına girebilir miyim diğer şartların hepsini taşıyorum
  SAYGILAR

 10. Çocuk gelişim okuyorum 1. Sınıfın 2. Döneminde 2 dersten kaldım,3 ders sınavına girebiliyormuyum

 11. Mrhb benim sorum 1. Siniftan kaldigim ders yuzunden 3. Sinif derslerimi alamayacam ve son sınıfta staj (blok uygulama) var. peki 3. Sınıfın derslerini staj doneminde alabilir miyim ve but ile 3 ders uygulamasi farki nedir?

  • Bütünleme AÖF de uygulanmıyor. Sadece 3 ders sınavı var. Mantık olarak aslında ikisi aynı şey. Bütünleme = 3 Ders Sınavı
   Kredi durumuna göre dersleri alabilirsiniz. İlgili dönemlerde.

 12. merhaba… mezun olabilmem için toplamda 4 dersim kaldı.bu kaldığım derslerin olduğu dönemin kayıt ücretinimi ödeyeceğim sadece.eğer o dönemde yoksa kayıt yaptırman gereklimi.

  • O dönemde kayıt olacak, ücretini ödeyecek, sınavlara gireceksiniz.
   Sınavlardan başarısız olursanız 3 ders sınavına gireceksiniz.
   konuyu okuyun biraz

 13. 1.sınıf 2.döneminde ameliyat olduğum için kayıt yaptıramadım ama 2.sınıfta bu derslerden 1 tanesi haric hepsini alip geçtim.kredi baraji nedeniyle alamadiğim bu dersi 1 yıl uzatmadan alıp nasil mezun olabilirim.

 14. Merhaba.2 yıllık ön lisans programı açık öğretim öğrencisiyim.1. Sene güz dönemi vize sınavına girdim.iyi not aldım fakat 3 adet dersin final ve bütünleme sınavlarına girmedim.2.yıl bu 3 dersin vize final ve bütünlemelerine giremedim.mezun olabilmek için 3 ders sınavından faydalabilir miyim.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhabalar ben 1 sınıftan 6 dersim kaldım. Şuan 2.sınıftayım ve o derslerin sınavına giremedim kaldı. Şimdi diyelim ki 2.sınıfın derslerini verdim 1 tanede 2.sınıftan kaldığında bir sonraki yıl bu 2 sınıfında derslerini alıp sınava girebilirmiyim?

   • 1. Sınıftan 6 dersiniz var, 2. Sınıftan 1 tane daha bıraktınız. Toplam 7 tane dersten kaldınız. AKTS değeri yeterli gelirse seneye 7 dersi alıp 4 tanesini dönem içinde geçerseniz kalan 3 tanesi için de 3 Ders Sınavına girebilirsiniz.

konya escort antalya escort bayan porno izle porno izle escort türkçe altyazı porno porno seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri porno film bodrum escort malatya escort

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM