Atakum Meslek Lisesi Senelik 1 Milyon TL Ciro Yapıyor

Atakum Meslek Lisesi Senelik 1 Milyon TL Ciro Yapıyor
Daha Fazla Göster

Samsun’da bulunan Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri Uygulamalı Eğitim kapsamında ürettikleri ürünleri Kamu ve Özel Sektöre satarak yıllık 1 Milyon TL gibi ciddi bir ciro elde ediyor.

Yaklaşık 2.000 öğrencisi bulunan Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde; Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi, İklimlendirme ve Kimya Teknolojisi bölümleri yer alıyor.

Bu bölümler üzerinden üretilen ürünler ise Özel Sektör ve Kamu Kurumlarına satılarak lise üzerinden Döner Sermayeye ciddi bir gelir elde ediliyor.

 

 

Atakum Meslek Lisesi Senelik 1 Milyon TL Ciro Yapıyor

 

En Yüksek Ciro Kimya Bölümünden Geliyor

2016 yılı Ekim ayı verilerine göre şu an Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin senelik geliri 1 Milyon TL seviyesini aşmış durumda.

Bu gelirin en büyük payı ise Kimya Bölümü tarafından üretilen Temizlik Ürünleri sağlıyor.

ATA Markası ile pazara sürülen 42 çeşit temizlik ürünü hem uygun fiyatı hem de yüksek kalitesi ile oldukça fazla ilgi görmeye başlamış durumda.

Şu aşamada bölüm tarafından Bulaşık deterjanı, El sabunu, Çamaşır yumuşatıcı, Oda parfümü, Çamaşır suyu gibi birçok ürünün direkt olarak üretimi ve pazarlaması yapılıyor.

Tüm ürünlerine Sağlık Bakanlığı Onayı almayı başaran lise bu sayede özellikle Kamu Kurum ve Kuruluşlarının ihalelerinde ön plana çıkıyor ve ciddi bir tercih sebebi halini almış oluyor.

 

Atakum Meslek Lisesi Senelik 1 Milyon TL Ciro Yapıyor

 

Döner Sermaye Herkese Kazanç Dağıtıyor

Projede çalışmayı tamamen Gönüllülük Esasına dayalı tutan lise gelen mali değerleri de Okul, Öğretmenler ve Öğrenciler arasında paylaştırıyor.

Bu sayede hem okulun bu alanda atacağı adımlar için yeni mali kaynaklar oluşmuş oluyor hem de Öğrenci ve Öğretmenler bu iş üzerinden elde ettikleri ek gelirler ile kalite ve üretim sürecinden ödün vermemiş oluyorlar.

 

Atakum Meslek Lisesi Senelik 1 Milyon TL Ciro Yapıyor

 

Mezun Öğrencilerin İşleri Hazır

Öğrencilere yaparak, yaşatarak öğretip hayata hazırladıklarını ifade eden Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Saraç, “Yaptığımız ürünleri talep olması halinde kamu kurumlarına ve özel sektöre satıyoruz. Sattığımız ürünlerden elde ettiğimiz kardan bölümlerde çalışan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizde kazanç sağlıyor.

Öğrencilerimizin burada çalışabilmesi için öncelikle velilerin izni olması gerekiyor. Zorunlu olarak çalıştırılmıyorlar.

Bir milyon liranın üstünde ciromuz var. Bunun 600 bin lirası kimya teknolojileri alanına ait. Ahşap atölyemizde kamu kurumlarının ihtiyacı olan dolap, pano gibi malzemeler üretiliyor.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanımızda kurumların güvenlik kamera sistemlerinin kurulumu yapılmaktadır.

Kimya Teknolojisi alanında ürettiğimiz bu ürünlerin tamamı Sağlık Bakanlığı onaylı olup her üç ayda bir denetlenmektedir.

Türkiye’de okul bazında bu onayı alan tek okul bildiğimiz kadarıyla bizim okulumuz. Sağlık Bakanlığı’ndan aldığımız bu belgenin önemi tüm ürünlerimizin bakanlık denetiminde olduğudur. Ürünlerimizin sağlık yönünden sıkıntı oluşturmadığını atık maddelerin de halk sağlığı açısından tehlike oluşturmadığını ispatlamak için onaysız çalışmaya müsaade etmiyorlar. Biz de bu onayı alarak üretimlerimize devam ediyoruz.

Buradaki ürünlerin tamamı sağlığa uygun olup herhangi bir zararı görülmemektedir. Onaysız hiçbir ürünümüz de yoktur. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz çok rahatlıkla iş bulabilmektedir. Buradaki amacımız öğrencilerimizin bu işleri yerinde yaparak öğrenmelerini sağlamak ve atölye ortamında tüm bu bilgileri öğretmektir. Buradan mezun olan öğrenciler rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Dışarıdan da talepler gelmekte. İstanbul gibi illerden büyük firmalar okulumuzu arayarak istihdam garantisi vererek öğrenci talep ediyorlar. Ama bizim öğrencilerimiz genelde Samsun’u tercih ediyorlar” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti