Askeri Okullar Kapandı, Milli Savunma Üniversitesi Açılıyor

Milli Savunma Üniversitesi Açılıyor
Milli Savunma Üniversitesi Açılıyor
Daha Fazla Göster

OHAL kapsamında yayınlanan Yeni KHK ile Askeri Okulların Kapatılması resmi olarak hayata geçti. Bu kararname ile Milli Savunma Üniversitesinin de temelleri atılmış oldu. İşte Askerlik Eğitim Sisteminde değişen yapı…

Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni OHAL Kanun Hükmündeki Kararname ile Harp Akademileri, Askeri Liseler ve Astsubay Hazırlık Okulları kapatıldı.

Ülkenin Yetişmiş Asker Gücü ise Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak açılacak olan Milli Savunma Üniversitesi üzerinden sağlanacak.

Milli Savunma Üniversitesi ile alakalı ilk bilgiler de bu aşamada paylaşılmış oldu.

 

Kapanacak Olan Okullar

 • Kara Harp Akademileri
 • Hava Harp Akademileri
 • Deniz harp Akademileri
 • Kuleli Askeri Lisesi (İstanbul)
 • Maltepe Askeri Lisesi (İzmir)
 • Işıklar Askerî Hava Lisesi (Bursa)
 • Heybeliada Deniz Lisesi (İstanbul)
 • Astsubay Hazırlama Okulları

Ve listede yer almayan diğer Askeri Okulların tamamı…

 

Açılacak Olan Okullar

 • Milli Savunma Üniversitesi

 

Milli Savunma Üniversitesinde işleyiş Nasıl Olacak?

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Milli Savunma Üniversitesi, MSB tarafından belirlenecek Rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden, kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak.

 

MSB Belirleyecek, Cumhurbaşkanı Seçecek

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Milli Savunma Bakanlığı tarafından önerilecek 3 Aday arasında Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

Rektöre görevlerinde yardımcı olmak üzere sayısı dördü geçmemek üzere Milli Savunma Bakanı tarafından rektör yardımcıları atanacak. Üniversitenin teşkilatlanma yapısı Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulacak.

Kurulacak olan Enstitülerde ise Enstitü Müdürleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek. Enstitü içindeki Akademik Birimler ise Rektör tarafından hazırlanacak olan rapora göre yine MSB tarafından oluşturulacak.

Enstitülerin işleyişi, eğitim sistemi, öğrenci alımı gibi konularda ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkarılacak olan yönetmelik ile işleyiş sağlanacak.

Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokulları, üniversite bünyesinde ve denetiminde kendi özel kanunlarına göre faaliyet gösterecek, iş ve işlemleri üniversite rektörlüğü tarafından yürütülecek. Özel kanunların bu KHK’ya aykırı hükümleri uygulanmayacak.

Rektör, rektör yardımcıları ve enstitü müdürleri ile enstitülerde görevli öğretim elemanları, akademik unvanlarının korunması, emeklilik yaş haddi ve diğer hakları yönünden 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’na tabi öğretim üyelerine tanınan haklara ilaveten harp okullarında görevli öğretim elemanlarının haklarından aynen istifade edecek ve sivil öğretim elemanlarının özlük hakları, 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu hükümlerine göre verilecek.

 

Personellerin Özlük Hakları Nasıl Olacak?

Enstitülerde görevli asker öğretim elemanlarının özlük haklarına ilişkin ödemelerde, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümleri uygulanacak. Ancak asker öğretim elemanlarına 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu‘nun 12. maddesine göre hesaplanacak üniversite ödeneği ile 926 sayılı kanuna göre ödenen TSK hizmet tazminatından hangisi fazla ise o ödenecek.

Öğretim elemanlarından 28 Şubat 1982 tarihli ve 2629 sayılı kanundan istifade edenlerin, anılan kanuna göre ödenen tazminatlarının, TSK Hizmet tazminatı ile üniversite ödeneğinden fazla olması halinde tazminat ödemeleri 2629 sayılı kanun hükümlerine göre ödenecek.

 

Sosyal Tesislerden Subaylar Gibi İstifade Edebilecekler

Rektör, rektör yardımcıları ve enstitü müdürlerine ayrıca 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’nun 13. maddesine göre idari görev ödeneği verilecek.

Bu kişiler, TSK sosyal tesislerinden ve kamu konutlarından görevlendirildikleri kadro derecesindeki subaylar gibi istifade edecek, askeri personel ile aralarındaki protokol münasebetlerinin düzenlenmesinde de aynı esas uygulanacak.

Haftalık okutulması mecburi ders yükü dışında öğretim elemanlarına, üniversite rektörlüğünce belirlenecek esaslar çerçevesinde haftada en çok 20 saate kadar verilecek dersler için 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’nun 11. maddesine uygun olarak ek ders ücreti ödenecek.

 

Milli Savunma Üniversitesine Öğrenci Alımı

Öğrenci Alımları için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Konuyla alakalı olarak Üniversitenin Kuruluş Sürecinde bir yönetmelik hazırlanıp alımlar buna göre yapılacaktır.

Ancak gelen ilk bilgilere göre Özel Şartları sağlayan öğrencilerin çeşitli Bedensel ve Zihinsel Seçmelere tabi tutulduktan sonra Üniversiteye Kabul Edileceği yönünde.

Konuyla alakalı olarak bilgiler gelmeye devam ettikçe sizlerle de paylaşıyor olacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 5 sene önce

  Puan Türünüz ve İstenen özellikler uyuyorsa olabilirsiniz.

 2. 5 sene önce

  Bn ortaogretim bu yil bitecek nasil askeei liseye basvurabilirim ve kac tane var?

9 Yorum

 1. 5 sene önce

  Sağlık meselk lisesi son sınıf öğrencisiyim havacı olmak istiyorum eski sisteme gore meslek lisesi çıkışlılar harp okullarına giremiyordu şimdi meslek lisesinden mezun olacağım havacı olabilir miyim?

 2. 5 sene önce

  Bn ortaogretim bu yil bitecek nasil askeei liseye basvurabilirim ve kac tane var?

  • Yönetici 5 sene önce

   Hele bir bitsin o zxaman bakarsınız. Bu ülkede haftalık sistem değişir.

 3. 5 sene önce

  ben astsubay olmakistiyorum acaba puanları kaç ve kaç yıllık okuma gerekli 2017 itibariyle

 4. 5 sene önce

  Merhabalar..Ben astsubaylik sinavlarina katılmıstim bu sene butun mukakatlari gectim ama olaylardan dolayi saglik islemleri yarida kaldi..bizimde tekrrdan alinma ihtimalimz var mi?

 5. 5 sene önce

  Sayın asubay teknik okularında okumaktayım,fetöcü terörüstlerin ve hayinlerin pisligini bütün ögrencilere mal etmesinler,ben 15 temuzdan buyana malatya sokaklarında aiylemle birlikte mitink alanlarındayız ve akp aiylece üye olmamıza ragmen bizi madur etmesinler,devlet büyüklerimden rıcam arastırsınlar kimle baglantıları varsa okuldan atsınlar,yoksa hakımı helal etmem,

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti