AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor

AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor
AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor
Daha Fazla Göster

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından bu sene uygulanacak olan yeni sistem ile Yıl Sonunda yapılan Tek Ders Sınavlarında artık 3 Ders Sınavı olarak uygulanacak.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından yapılan açıklamalara göre öğrencilerin Dönem Uzatmamaları adına uygulanan Tek Ders Sınavında alınabilecek ders sayısının 3’e çıkarıldığı vurgulandı.

Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nin lisans veya ön lisans programlarında kayıtlı olan ve mezun olmalarına engel olacak şekilde En Fazla 3 Dersten Başarısız olan öğrenciler Final Sınavlarından sonra yapılacak olan sınavlar ile 3 Derse Kadar yeniden sınava girebilecekler.

Bu sınava giriş hakkı kazanabilmek için sınavın yapıldığı sene o dersleri almış olmak ve Dönem İçi Notlara sahip olmak gerekiyor.

Yapılacak olan sınav sonunda alacağınız puan sizin aslında o sınavlardan aldığınız FİNAL NOTUNUN yerine işlenecektir.

 

Anadolu AÖF 3 Ders Sınavı Esasları

  • Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, ilgili öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir.
  • Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz.
  • Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz.
  • Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer.
  • Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.
  • Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır.
  • Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir.
  • Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.”

 

Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Bu sene ilk kez uygulanacak olan 3 Ders Sınavı Yurt İçi ve Yurt Dışında farklı tarihlerde yapılıyor olacak.

Buna göre Türkiye sınırları içerisinde eğitim alan ve 3 Ders Sınavına girecek olan öğrenciler için sınavlar 22 Temmuz 2017 tarihinde, Tek Oturum şeklinde ve Fakülte tarafından belirlenen noktalardaki sınav salonlarında yapılacak.

Türkiye Sınırları Dışında eğitim alan öğrenciler için ise Belirlenen Sınav Noktalarında, Tek Oturum olarak 3 Ders Sınavları 13 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştirilecek.

 

Akademik Takvimde Yer Alacak

2016/2017 Eğitim ve Öğretim Yılı için alınan bu karar sonrasında tarihler AÖF tarafından açıklandı.

Bundan sonraki seneler için de 3 Ders Sınavı dönem başında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Akademik Takviminde kendisine yer buluyor olacak.

 

4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Uygulaması Sebep Oldu

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı tarafından 4 Yanlışın 1 Doğruyu Götürmesi kuralının öğrenciler için zorlayıcı olsa da Eğitim Kalitesi için gerekli olduğu vurgulanmış ve bu kararın uygulanmaya devam edeceği belirtilmişti.

Açık Öğretim Fakültesinin bu sebeple Dönem Uzatan Öğrenci Sayısının artması ihtimaline karşın Tek Ders Sınavı yerine 3 Ders Sınavı yapmaya başladığını görüyoruz.

Ancak bu sistem yerine AÖF tarafından Bütünleme Sınavlarının getirilmesi yada Yaz Okulu Sisteminin aktife alınması daha iyi olacaktır diye düşünüyoruz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti