AÖF Yeni Sınav Sisteminde Vize – Final ve Ortalama Hesaplama

AÖF Yeni Sınav Sisteminde Vize - Final ve Ortalama Hesaplama
AÖF Yeni Sınav Sisteminde Vize - Final ve Ortalama Hesaplama
Daha Fazla Göster

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) öğrencileri için Değişen Sınav Sistemi ile birlikte Vize – Final ve Genel Ortalama Hesaplaması noktasında bazı bilgiler veriyor olacağız.

Bilindiği üzere daha önce Farklı Ortalama Sistemleri ile hakaret eden Açık Öğretim Fakülteleri bu sene gelen yeni sistem ile Aynı Hesaplama Sistemi ile Ortalama Hesaplamaya başladı.

Yeni sisteme göre artık Vize Sınavlarının yıl sonuna etkisi %30, Final Sınavlarının yıl sonuna etkisi ise %70 olmuştur.

 

AÖF Vize ve Final Ortalama Hesaplama

 

Öncelikle gerek Anadolu Üniversitesi, gerek Atatürk Üniversitesi gerekse de İstanbul Üniversitesi tarafından eğitim verilen Açık Öğretim Fakültelerinde artık %30 Vize + %70 Final şeklinde bir Yıl Sonu Notu Hesaplama Sistemi mevcuttur.

Artı olarak yine bu 3 Açık Öğretim Fakültesinde de 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme kuralı ile sınavlarını yapmaktadır. Bu kural kapsamında Yapılan Her Yanlış Cevap sizin Doğru Cevap Sayınızdan 0,25 düşüm yapacaktır. Bu sebeple de artık Küsüratlı Puanlar görmeye başlayacağız demek oluyor.

 

AÖF Vize ve Final Sonuçlarından Ortalama Hesaplama

Örnek vermek gerekirse açıklanan Vize Sınav Notunuz 50 ise yapmanız gereken hesaplama şu şekildedir.

50 * 30 / 100 = 15

Geçme Notu örneğin o ders için 40 ise sizin Vizeden 15 Puanınız var demektir. Kalan 25 Puanı ise Final Sınavından almanız gerekmektedir. Bu durumda da aşağıdaki gibi bir hesaplama ile Final Sınavından Almanız Gereken Notu hesaplayabilirsiniz.

25 = x * 70 / 100 ise 25 = x * 0,7 olur. Bu noktada da 35,71 Puan ortaya çıkar. Yani sizin Final Sınavında almanız gereken rakam 36 olarak hesaplanmış olur.

Bu kısım size zorlu geldi ise aşağıdaki link üzerinden EXCEL Dosyası olarak Ortalama Hesaplama Dosyasını indirebilirsiniz.

 


AÖF Yeni Sınav Sisteminde Vize – Final ve Ortalama Hesaplama Dosyasıını İNDİR


Hesaplama Yapılırken Hangi Nota Bakılır?

Bazı sayfalarda arkadaşlara Yanlış Bilgi verildiği görmekteyiz. Açıklanan Sınav Sonuçları ORTALAMA Değildir. Direkt olarak o sınavdan aldığınız PUAN’dır. Yani orada eğer 10 yazıyorsa siz 10 Puan almışsınızdır. Bu 10 puanın Ortalaması alınacak ve ona göre Geçip Geçmediğiniz için bir hesaplama yapılmış olacaktır.

Buna dikkat etmenizi öneririz.

4 Yanlışın 1 Doğruyu Götürmesi Puanlara Nasıl Etki Etti

4 Yanlış 1 Doğruyu götürmeye başlayınca aslında tüm öğrenciler Puanlama da sıkıntı yaşamaya başladı. Sebebi ise basit. Yapılan her yanlış sizin Doğru sayınıza etki ediyor. Bu sebeple de Puan noktasında düşmelere sebep oluyor.

Bu sebeple de Bilmediğiniz – Emin Olmadığınız soruları pas geçmek sallayarak yanlış cevap vermekten daha mantıklı bir tercih halini alıyor.

Çünkü doğru olma ihtimaline karşın yanlış olma durumunda o soru ile birlikte bir doğrunuzun da 0,25’lik dilimini silip atıyor. Bu sebeple de aslında size etkisi 1.25 Sorunun çöpe gitmiş olması olarak dönüyor.

GR – E – Hesaplanamadı Gibi Notlar Neyi İfade Ediyor

Bu notları almış olmanız ya VİZE veya FİNAL sınavına girmediğinizi veyahut Girdi iseniz Puanlamada Artıya geçemediğinizi gösterir.

Örneğin bir dersten 10 soru çözüp 9 tanesini yanlış yaptı iseniz bu durumda 9 yanlış sizin kalan 2 doğrunuzu da silecek ve aslında – Puana düşmenize sebep olacaktır. Bu durumda da Sınav Notu olarak 0 veya E gibi bir not görebilirsiniz.

Bu durumda siz hesaplama yaparken bu sekmeyi 0 olarak almanız ve ona göre işlem yapmanız gerekecektir.

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti