AÖF Sınavlarına 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Kuralı Geldi

AÖF Sınav Sistemine YÖK Ayarı
AÖF Sınav Sistemine YÖK Ayarı
Daha Fazla Göster

YÖK tarafından yapılan talepler doğrultusunda Açık Öğretim Fakültesi bulunan üniversiteler peş peşe bazı Sınav Sistemi Değişikliklerine gidiyorlar. Yeni Sistemde Vize – Final – Bütünleme ve Tek Ders gibi sınavlarda  4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek.

Önce Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (ATA AÖF) değişiklikleri yaparak Resmi Gazetede yayınladı. Sonrasında ise Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AUZEF) sınav sisteminde yapılan değişimi resmi olarak duyurdu.

Peki, YÖK tarafından talep edilen ve Açık Öğretim Fakültesi Dekanlıkları tarafından kabul edilen değişimler neler?

Dilerseniz birkaç başlıkta bakalım.

 

 

Sınavlar Gözetmen Eşliğinde Yapılacak

Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  hali hazırda Vize ve Final sınavlarını Gözetmen Eşliğinde yaptığından dolayı burası için bir değişiklik yok.

Atatürk Üniversitesi ise Vize sınavlarını Online, Final sınavlarını ise Gözetmen eşliğinde yapmakta idi. Artık gelen düzenleme ile bu durum ortadan kalkmış durumda.

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi de hem Vize hem de Final sınavlarını reel olarak yapacak ve gözetmen eşliğinde sınava giriş sağlanacak.

 

4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek, Puan Bu Şekilde Hesaplanacak

Test Usulü şeklinde yapılan sınavlar olmasından ve Çan Eğrisinin bu noktada oldukça aşağılarda kurulmasından dolayı YÖK duruma el atmış durumda.

Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  Açık Öğretim Fakülteleri YÖK tarafından istenilen bu değişikliği uygulayarak Sınav Sistemlerinde gereken değişime gittiler.

Yeni Sistemde artık her soru için 5 Farklı Şık olacak ve  her 4 yanlış cevap 1 Doğru cevabı silecek. Geriye kalan doğrular ise sizin Net Puanınızı belirleyecek.

Tabi ki Çan Sistemi yine aktif olacak.

 

Vize %30 – Final %70 Etkili

YÖK tarafından alınan ve Üniversiteler tarafından uygulanmaya başlanılan karar ile Tüm Açık Öğretim Fakültelerinde ONLİNE Sınavlar kaldırıldı.

Değişen sınav sistemi ile artık tüm sınavlar YÜZ YÜZE yapılacak ve dönem sonuna etkide %30 Vize + %70 Final olarak notlandırma yapılacak.

 

AÖF Ders Kitabı – Ders Not Sorunu

Bu noktada Anadolu Üniversitesi yıllardır Açık Öğretim Fakültesi üzerinden eğitim verdiği için birçok firma tarafından da desteklenen Ana Kaynak ve Yan Kaynaklara sahip.

İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi ise daha kısa süreli bir AÖF Geçmişine sahip olmalarından dolayı Ders Notu – Ders Kitabı – Ek Kaynak konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

Bu durumda öğrencilerin Sınava Hazırlık sürecinde sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor.

 


İstanbul Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Madde 23-6 Açık öğretim programlarındaki derslerin çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan
sınavlarında 5 şıklı olarak hazırlanan her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak test ham puanı hesaplanır.

http://auzef.istanbul.edu.tr/uploads/61/icerik/AUZEF_Egitim_Ogretim_ve_Sinav_Yonetmeligi.pdf


Anadolu Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/aof-duyurular/degerlendirme-sistemi-degisikligi-duyurusu-1476856812

 


 

Atatürk Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Açıköğretim Programları uygulayan üniversitelerde (Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi) uygulama birliği sağlanması amacıyla Açıköğretim programlarında uygulanması gereken ölçme ve değerlendirme ilkelerini belirleyerek, 18-03-2016 tarih ve 10675850160-106-16196 sayılı yazısıyla bu hususlar üniversitelere dağıtılmış ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Adı geçen düzenlemede: İlgili Üniversiteler tarafından yurt içinde ve/veya yurt dışında açıköğretim programlarına ilişkin yapılacak sınavların; bir dönemde yer alan her ders için ara sınavı ve dönem sonu sınavının gözetimli olarak yüz yüze yapılması,

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı götürmesi

http://www.ataaof.edu.tr/yonetmelik-degisikligi-ile-ilgili-aciklama/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 sene önce

  Rahat olun. Aldığım duyumlara göre bütün üniversiteler için (Açık Öğretim) Kayıt sayısı azalmış. Bu da demektir en geç önümüzdeki sene bu sistemi seve seve kaldıracaklar. Önceden İş sağlığı bölümü için 1000 kontenjan açan üniversite bu sene (1 ve 2. sınıflar hariç) 250 kişiyi göremedi. Seve seve kaldırıcaklar rahat olun.

 2. 4 sene önce

  Böyle saçmalık olamaz ZATEN geçebilmek için zorlamıyorduk şimdi geçmeyelim diye ellerinden geleni yapıyorlar hem çalışıp hem okuyoruz bununla ilgili bi düzenleme gelmeli yetkililer duyar inşallah.

291 Yorum

 1. 5 sene önce

  Bu yaptiginiz adaletsizligi duzeltin !! lutfen gercek notlarimiz yansitilsin!!!

 2. 5 sene önce

  Aöf nin aldıgı kararın iptalini istiyoruz 4 yanlış 1 dogruyu götürmesin bizler sınıf geçmek ićin çalışıyoruz örgünde böyle bir sistem yok bu eşitlik ilkesine aykırı bir karar açık uclu sorulara tepkimiz yok o sınav içinde sorulan bir soru

 3. 5 sene önce

  Aöf nin aldıgı bu 4 yanlış 1 dogruyu götürüyor kararının iptalini istiyorum

 4. 5 sene önce

  imamhatip lisesini bitirmeme 3 sene var ben bitirene kadar lütfen 4 yanlış bir doğruyu götürme sistemi kaldırılsın lütfen lüTFENN evde çoluk çocuk kendi çabamızla ev hanımı olarak zor çalışıyoruz bizde kendimizi zor şartlarda geliştirmeye çalışıyoruz ,cumhurbaşkanlığı sayfasınada şikayette bulunalım arkadaşlar selamlar ak parti selam RECEP TAYYİP ERDOĞAN

 5. 5 sene önce

  Bu tarz bir kararın alınmasına çok şaşırdım bizler öğrenciyiz okumak engellenmeye çalışılıyor örğün öğreciler sınavlarda 4 yanlış bir doğruyu götürmüyor bizlerin sucu nedeir sınıf geçmek için 4 yanlış 1 doğruyu niye götürsün bizler üniversite sınavına girmiyoruz kpss ye girmiyoruz suçumuz okumak ve bunu cezalandırmaksa onu birşey diyemicem sınav içinde açık uçlu sorulara tepki varmı yok olamaz çünkü bu bir sınav biz öğrenciler dönemde aldığımız derslere 4 yanlış 1 doğruyla sınava geçemicez ki tek ders sınavı 3 derse çıksın bu karaın iptalini istiyoruz yetkililerin lütfen sesimizi duymasını istiyoruz

 6. 5 sene önce

  Dünyada Eğitim seviyesi düşük olan ülkeler arasında bulunan ülkemiz. Kendini geliştirip çıta yükselteceği yerde kendi kendini nasıl çıtayı aşağı çekerim diye Aöf öğrencilerine zulüm içerisinde. Ne olur hiçbirşey olmaz kendi adıma işi gücü olan bir insan olarak kaydımı yenilemem ama çok tanıdığım insan var emek verip sıkıntı içinde okulu bitirmeye çalışıyorlar. örgün eğitimde okula gitmeyip sadece sınava girip hocasına rakı masası kurup geçen öğrenciler var YÖK ölüyü diriyi sevdin gözü AÖF öğrencilerine diktin derler Adama

 7. 5 sene önce

  Ya bunu inşallah bu not hesaplamaya uygulamazlar da sürpriz olur umarım çünkü geçebilecek derslerimden kalıyorum körü körüne . Yapmayın insanların hayallerini kırmayıp lütfen ben gece gündüz ders şalışıyorum elimden geleni yapıyorum

 8. 5 sene önce

  Bencede çok saçma çalışan biri olarak zaten zar zor yetişiyorum bukadarıda fazla adaletsizlik olmasın yanlış doğruyu götürmesin lütfen..

 9. 5 sene önce

  Ne istiyorsunuz bizden zaten binbir zorluk icinde okuyoruz nedir bu sacmalik her sene bir sozde yenilik okuma diyor cahil kal istiyor dusunen beyinler bunun ustesindende gelecek elbet.

 10. 5 sene önce

  Zaten açık öğretim okuyanların bir sürü çektiği sıkıntı var o da yetmiyormuş gibi bir de bunu ekleyin kar kış demeden sınav yapmayı biliyorsunuz bir de her ders başına ücret ders sayısı arttıkça ücrette artıyor paran varsa okursun gibi oluyor bari bunu yapmayın ya kolaylaştırın zorlastirmayin lütfen…

 11. 5 sene önce

  arkadaşlar örgün okuyanlar dilekçe ile başvuru yapmışlar açıkögrtimde de 4 yanlış 1 dogruyu götürsün diye bizim yapacagımız herkesin bir an önce dilekçe ile başvuru yapıp göndermemizdir.saygılar

 12. 5 sene önce

  şimdi siz profesyonel olarak öğrenci yetiştirmeyi planlıyorsunuz öyle gidin bunları ayna karşısında kendinize inandırın 4 Y 1 D ne demek be yani diyorsunuz ki evlatlarım sizin gibi enayi insanları bulduk sömürmenin vakti yoksa bu ülkenin bu kadar masrafını kimler karşılar deneme tahtası ilan ettiniz bizi bu son yaptığınız yanlışla
  Sizin amacınız hiç bir zaman eğitim veya bilimi öğrencilerinize katmak olmamıştır bu kararı alan komisyon üyelerine diyorum ya bn ve bnm gibi insanlar yani enayilerin sayesinde orada duruyorsunuz ALLAH hepinizi kahreylesin hepinize hakkım haram… bu dünyada rahatsınız lakin hesap günü geldiğinde nasıl hesabını vereceksiniz bunların ki inanclı birileri olmuş olsaydınız böylesi problemler olmazdı…

 13. 5 sene önce

  Allah cezalarını versin bu ne be zorla dersten bırakacaklar bizi ya allah aşkına su kural kalksın yeter artik ??

 14. 5 sene önce

  sistemin değişmesini istiyoruz yanlış doğruyu götürüyor uygulaması son bulsun

 15. 5 sene önce

  sistemin değişmesini istiyoruz yanlış doğruyu görüyor uygulaması son bulsun

 16. 5 sene önce

  Böyle bir uygulama yapılacaksa,kayıt parası alınmamalı

 17. 5 sene önce

  Aof4yanlisbir dogruyu götürmesin imza kanmpanya arkadaşlar desteklerinizi esirgemeyin arkadaslarina dagitin imzalyaayin dağıtalım sesimiz çıksınstory_fbid=1269526269736695&id=166185583404108

 18. 5 sene önce

  https://www.change.org/p/bimer-aof-fakultesi-4-yanlış-1-dogruyu-götürmesin arkadaşlar change.org da yapılan bir kampanya lütfen destekleyelim

 19. 5 sene önce

  Arkadaşlar o zaman hiçbir sınava girmeyelim aöf nin yaptığı böyle saçmalıktı olur herkes çoğu dersten kalır.

 20. 5 sene önce

  Para tuzagindan başka bişey bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istiyorum

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti