AÖF Sınavlarına 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Kuralı Geldi

AÖF Sınav Sistemine YÖK Ayarı
AÖF Sınav Sistemine YÖK Ayarı
Daha Fazla Göster

YÖK tarafından yapılan talepler doğrultusunda Açık Öğretim Fakültesi bulunan üniversiteler peş peşe bazı Sınav Sistemi Değişikliklerine gidiyorlar. Yeni Sistemde Vize – Final – Bütünleme ve Tek Ders gibi sınavlarda  4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek.

Önce Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (ATA AÖF) değişiklikleri yaparak Resmi Gazetede yayınladı. Sonrasında ise Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AUZEF) sınav sisteminde yapılan değişimi resmi olarak duyurdu.

Peki, YÖK tarafından talep edilen ve Açık Öğretim Fakültesi Dekanlıkları tarafından kabul edilen değişimler neler?

Dilerseniz birkaç başlıkta bakalım.

 

 

Sınavlar Gözetmen Eşliğinde Yapılacak

Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  hali hazırda Vize ve Final sınavlarını Gözetmen Eşliğinde yaptığından dolayı burası için bir değişiklik yok.

Atatürk Üniversitesi ise Vize sınavlarını Online, Final sınavlarını ise Gözetmen eşliğinde yapmakta idi. Artık gelen düzenleme ile bu durum ortadan kalkmış durumda.

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi de hem Vize hem de Final sınavlarını reel olarak yapacak ve gözetmen eşliğinde sınava giriş sağlanacak.

 

4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek, Puan Bu Şekilde Hesaplanacak

Test Usulü şeklinde yapılan sınavlar olmasından ve Çan Eğrisinin bu noktada oldukça aşağılarda kurulmasından dolayı YÖK duruma el atmış durumda.

Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  Açık Öğretim Fakülteleri YÖK tarafından istenilen bu değişikliği uygulayarak Sınav Sistemlerinde gereken değişime gittiler.

Yeni Sistemde artık her soru için 5 Farklı Şık olacak ve  her 4 yanlış cevap 1 Doğru cevabı silecek. Geriye kalan doğrular ise sizin Net Puanınızı belirleyecek.

Tabi ki Çan Sistemi yine aktif olacak.

 

Vize %30 – Final %70 Etkili

YÖK tarafından alınan ve Üniversiteler tarafından uygulanmaya başlanılan karar ile Tüm Açık Öğretim Fakültelerinde ONLİNE Sınavlar kaldırıldı.

Değişen sınav sistemi ile artık tüm sınavlar YÜZ YÜZE yapılacak ve dönem sonuna etkide %30 Vize + %70 Final olarak notlandırma yapılacak.

 

AÖF Ders Kitabı – Ders Not Sorunu

Bu noktada Anadolu Üniversitesi yıllardır Açık Öğretim Fakültesi üzerinden eğitim verdiği için birçok firma tarafından da desteklenen Ana Kaynak ve Yan Kaynaklara sahip.

İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi ise daha kısa süreli bir AÖF Geçmişine sahip olmalarından dolayı Ders Notu – Ders Kitabı – Ek Kaynak konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

Bu durumda öğrencilerin Sınava Hazırlık sürecinde sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor.

 


İstanbul Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Madde 23-6 Açık öğretim programlarındaki derslerin çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan
sınavlarında 5 şıklı olarak hazırlanan her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak test ham puanı hesaplanır.

http://auzef.istanbul.edu.tr/uploads/61/icerik/AUZEF_Egitim_Ogretim_ve_Sinav_Yonetmeligi.pdf


Anadolu Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/aof-duyurular/degerlendirme-sistemi-degisikligi-duyurusu-1476856812

 


 

Atatürk Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Açıköğretim Programları uygulayan üniversitelerde (Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi) uygulama birliği sağlanması amacıyla Açıköğretim programlarında uygulanması gereken ölçme ve değerlendirme ilkelerini belirleyerek, 18-03-2016 tarih ve 10675850160-106-16196 sayılı yazısıyla bu hususlar üniversitelere dağıtılmış ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Adı geçen düzenlemede: İlgili Üniversiteler tarafından yurt içinde ve/veya yurt dışında açıköğretim programlarına ilişkin yapılacak sınavların; bir dönemde yer alan her ders için ara sınavı ve dönem sonu sınavının gözetimli olarak yüz yüze yapılması,

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı götürmesi

http://www.ataaof.edu.tr/yonetmelik-degisikligi-ile-ilgili-aciklama/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 sene önce

  Rahat olun. Aldığım duyumlara göre bütün üniversiteler için (Açık Öğretim) Kayıt sayısı azalmış. Bu da demektir en geç önümüzdeki sene bu sistemi seve seve kaldıracaklar. Önceden İş sağlığı bölümü için 1000 kontenjan açan üniversite bu sene (1 ve 2. sınıflar hariç) 250 kişiyi göremedi. Seve seve kaldırıcaklar rahat olun.

 2. 4 sene önce

  Böyle saçmalık olamaz ZATEN geçebilmek için zorlamıyorduk şimdi geçmeyelim diye ellerinden geleni yapıyorlar hem çalışıp hem okuyoruz bununla ilgili bi düzenleme gelmeli yetkililer duyar inşallah.

291 Yorum

 1. 4 sene önce

  ben a.ö.f yi saçma buluyorum şimdiki aklım olsa atatürk üniversitesine kayıt yaptırırdım. çünkü yanlışlar doğruyu götürüyor bütünleme yok bence hiçbir alternatifi yok kaldırısın.

  • Yönetici 4 sene önce

   Atatürk Üniversitesi derken Atatürk AÖF’den bahsediyorsanız orada da aynı sistem uygulanıyor. Ama örgün diyorsanız o ayrı.

  • 3 sene önce

   kesinlikle doğru kaldırılsın bu adalet değil.

 2. 4 sene önce

  Rahat olun. Aldığım duyumlara göre bütün üniversiteler için (Açık Öğretim) Kayıt sayısı azalmış. Bu da demektir en geç önümüzdeki sene bu sistemi seve seve kaldıracaklar. Önceden İş sağlığı bölümü için 1000 kontenjan açan üniversite bu sene (1 ve 2. sınıflar hariç) 250 kişiyi göremedi. Seve seve kaldırıcaklar rahat olun.

 3. 4 sene önce

  Hem okuyup hem calismak nedir biliyorum.16 saat nobet tutup isten cikip orgun okudugum bolumun derslerine giriyordum simdi acik ogretim fakultesinin ogrencisiyim arkadaslarim onceki yillarda cikmis sorulara calisarak kitap acmadan okuduklari bolum hakkinda hic birsey ogrenmeden diploma sahibi oldular .4 yanlisin 1 dogruyu goturdugu sistem iyi olmus bence ustelik bu sistemde bende sinava girdim ve 1 hafta kala kitaplari okuyarak birseyler ogrenerek isten eve geldikce calistim ve 4 tane dersimden tam puan alarak gectim sinifi.siz 4 yilin parasini verip diplomayi satin almayi planliyorsunuz sanirim meslek sahibi oluyorsunuz okula gitmeden bunun kiymetini bilin ya da orgun bolum yazin da gorun bakalim nasilmis calisirken okumak.orgun okurken 50 saat uykusuzlukla sinava girdigimi bilirim ..devamsizlik sinirini gectiginizde isterseniz 100 alin sinavdan birakiyorlar..acikogretimle orgun yuksek ogretimi kiyaslamak mantiksiz ..ustelik muthis zorlukta sorular gelmiyor acikogretim sinavlarinda cok degil 1 kere okudugunuzda basarili olursunuz hic emek harcamadan zora girmeden hicbirsey olmuyor.

 4. 4 sene önce

  Yetkililerin bu yaziyi gormesini istiyorum artik birileri yök e dur deain artik oldu ogretmen gormeyelim uygulama yok staj yok labaratuar yok hic bir şey yok ama istenilen basari hat safaa.. Ya biz hem calisip hem okuyan insanlariz hayat hikayemizi anlatsak baba parasi yiyip orgun okuyanlara kiyasla ne durumdayiz anlarsiniz bazilarinin tek umudu aöf dgs gibi sinavlarorgunde okuyan vize final bütte gidiyomu yanlislari ya adini yazana 5 puan diyo hocalar yaa iste onlar prof. Bize yazili gelmesin adimizi yazariz. Gerci yazili oldu halde iki kere daha yaziyiz o ayri bi mallik yani diyeceğim nerden kiyaslarsan kiyasla zor sartlarda okuyan aof magdurlarini daha da magdur etmeyinnnn. Kendinizi bizim yerimize koyun. Bu sacma sapan 4 yanlis 1 doruyu gotrur kurali kalksin. 12 sotumdan emini ya ben kendim calisiyom bilmedigim 8 soru cikabilir iki secenek arasindada kalabilirim bu niye bildiklerimi bilmemişim gibi gostersi yaaa niyeeee niye 60 almak varken 50 alip tek ders sisnavina kalayim nolir duyun sesimizi nolurrrrr bizim olan hakkimizi bize verin

 5. 4 sene önce

  MERHABA AÖF SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM SADECE BAHAR DÖNEMİNDEN 3 DERSİM VARDI.İKİSİNDEN FF İLE KALDIM ÜÇ DERS SINAVINA GİREBİLİRMİYİM

 6. 4 sene önce

  böyle şaçmalık olmaz bunlar mezun olmamızı istemiyorlar…boşa giden seneleri mi helal etmiyorum yuuuuuuuh….

 7. 4 sene önce

  Böyle saçmalık olamaz ZATEN geçebilmek için zorlamıyorduk şimdi geçmeyelim diye ellerinden geleni yapıyorlar hem çalışıp hem okuyoruz bununla ilgili bi düzenleme gelmeli yetkililer duyar inşallah.

 8. Bu nasıl bir uygulamadır ya bir ton para verip zar zor geçiyoruz zaten insanları okumamaya zorlamak resmen bu paramızı aldıkları yetmiyormuş gibi geçmemizi engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ne yapsakta para kopartsak diye bakıyorlar mezun olunca zaten bir halta yaramıyor yine bir ton sınav koyuyorlar önümüze bari mezun olmamızı engellemeseler.

 9. 5 sene önce

  Bu uygulama adaletse benden yana haram olsun

 10. 5 sene önce

  ÇOK SAÇMA BİR SİSTEM NEDEN ÖRGÜN ÖGRETİM DE OKUYANLARIN YANLIŞLARI DOGRULARINI GÖTÜRMUYOR DA A.Ö.F OKUYANLARIN Kİ GİDİYOR. RESMEN HAKSIZLIK OKUMAYALIM MI NE YAPALIM. OKUMA HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALMAYIN ZATEN DERS GÖRMEDEN GEÇMESİ ZOR BİD EBÖLE YAPARAK DAHA DA ZORLAŞTIRMAYIN

 11. 5 sene önce

  Bizde hepimiz kampanya baslatalim donduralim okulu en iyisi nedir bu ya

 12. 5 sene önce

  Lutfen bu karar kaldırılsın zorlastrmayınn

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti