AÖF Kimliği Olmadan Sınava Girilebilecek, Bandrol Zorunluluğu Kaldırılacak

AÖF Sınavlarında Öğrenci Kimliği Dönemi Sona Eriyor
AÖF Sınavlarında Öğrenci Kimliği Dönemi Sona Eriyor
Daha Fazla Göster

Açık Öğretim Fakültesi tarafından yapılan açıklama göre AÖF Kimliklerindeki Bandrol Sistemi kaldırılacak ve sınavlara girişte Öğrenci Kimliği sorgulanmayacak.

Normal şartlarda her dönem AÖF Bürolarına gidilerek Öğrenci Kimliklerine Bandrol yapıştırılması gerekliliği Açık Öğretim Fakültesi tarafından kaldırılmak üzere.

Konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulunan Açık Öğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Recep OKUR, AÖF Sistemi ile alakalı önemli bilgiler verdi.

Yaklaşık 1.5 Milyon Aktif öğrencisi ve 1.4 Milyon Pasif öğrencisi olan Açık Öğretim Sisteminde 2015 – 2016 yıllarında bazı düzenlemelere gidileceği ve yaklaşık 3 Milyonluk AÖF Öğrencisine birçok kolaylık sağlanacağı belirtildi.

 

Okur tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde:

“Biz, Açıköğretim öğrencilerimizin öğrenim hayatlarında hangi dönemler okuduklarını tespit edebilmek açısından yıllardır kimliklerin arkasına bandrol uygulaması yapıyorduk.

Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bu bandrol uygulamasının çok da gerekli olmadığını ve bunun öğrenciler açısından da bir artısı olmadığının analizini yaptık.

Öğrenci kimliklerinde bandrol olmadığı için sınavlardan çıkartılan öğrencilere de şahit olduk. Bu öğrencilerimizin mağduriyetlerini de bir anlamda gidermek için bu projeyi hayata geçirdik.

Şuanda bandrol uygulaması devam ediyor. Ancak alınan bir yönetim kurulu kararı gereği 2015-2016 yılından itibaren artık Açıköğretim öğrencilerinin kimliklerine bandrol yapıştırılmayacak.

Dolayısıyla bandrol zorunluluğu ortadan kalkıyor. Tabi bu bazı soruları da akla getiriyor.

Birincisi; sınava girişlerde zorunluluk devam edecek mi? Hayır. Öğrencilerimiz hiçbir şekilde bandrol olmadığından dolayı sınava alınmama gibi bir durumla karşılaşmayacaklar. Bu noktada rahat olabilirler.

İkincisi; bandrole dayalı olarak öğrenci haklarından yararlandıklarından ifade eden öğrencilerimiz var.

Örneğin; “herhangi bir ilden belediyeden paso almak için ben bandrolü gösteriyordum” gibi. Aslında bakacak olursak kurumlar sadece bandrole dayalı öğrencilik hakkı vermiyor.

Kurumlar, öğrencilik hakkı tanımak için mutlaka ve mutlaka aktif öğrenci olduklarını gösteren ve bürolardan alınan öğrenci belgesini istiyorlar. Yani ıslak imzalı, bürolardan temin edilen öğrenci belgesini istiyorlar. Dolayısıyla bizim bandrolleri kaldırmamızın öğrencilerimiz açısından hiçbir yan tesiri yok. Tam tersi olumlu tesiri var.”

AÖF Kampüsü
AÖF Kampüsü

 

Sınavda Nüfus Cüzdanı ve Sınav Yeri Belgesi Yeterli Olacak

Bu sene kullanılmaya başlanılan Yeni Tasarıma Sahip Sınav Giriş Belgeleri sayesinde artık Öğrenci Kimliği Zorunluluğu ortadan kaldırılmış olacak.

Öğrenciler Nüfus Cüzdanı ve Sınav Giriş Belgesi ile direkt olarak sınava girebilecekler. Sınıf Gözetmenleri öğrencilerden Öğrenci Kimliği istemeyecek.

 

OKUR bu konuda da şu bilgileri verdi:

“Şuanda sınavlara girişte bildiğiniz gibi 3 belge zorunludur.

Birincisi sınav giriş belgesi, ikincisi açıköğretim kimliği, üçüncüsü de özel kimlik.

Bu 3 taneden birisi olmadan öğrencilerimizi sınav güvenliği açısından sınava almıyoruz.

Ancak yeni uygulamalarımızla birlikte; özellikle fotoğraflı sınav giriş belgeleri tasarımıyla birlikte aslında Açıköğretim kimliği zorunluluğu da yavaş yavaş ortadan kalkacak.

Yani öğrencilerimiz Açıköğretim kimliği olmadan da sadece nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesiyle çok rahat sınavlara girebilecekler.”

AÖF Bürosu
AÖF Bürosu

 

Öğrenciler Açısından Güzel Bir Adım

Özellikle Bandrol Sisteminin kaldırılmadı öğrenci adına güzel bir adım olacaktır.

Çünkü Bandrol almayı unutan veya işi dolayısıyla Bandrol almak için Açık Öğretim Bürolarına uğrayamayan birçok öğrenci sınav salonlarında sorun yaşamakta idi.

Bandrol Uygulamasının kaldırılması ile en azından öğrencilerin Sınavdan Atılma gibi bir sorunla karşılaşmaları da engellenmiş olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti