Ankara Üniversitesi 2018/2019 Pedagojik Formasyon Eğitimi Başvuruları

Ankara Üniversitesi Logo
Daha Fazla Göster

Ankara Üniversitesi tarafından 2018/2019 eğitim ve öğretim yılı için Pedagojik Formasyon Eğitimi Başvuruları alınmaya başlandı.

YÖK tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde 350 öğrenciye Pedagojik Formasyon Eğitimi verecek olan Ankara Üniversitesi ön başvuruları 16 – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında internet üzerinden alıyor olacak.

Başvuru süreçleri, başvuru şartları ve diğer detaylar için aşağıdaki açıklamaları okuyabilirsiniz.

 

Kontenjanlar

Yükseköğretim Kurulu’nun konuya ilişkin kararı doğrultusunda belirlenen kontenjanın  %75’i Üniversitemiz Fakültelerinde mezun aşamasında olanlara ve mezunlarına, %25’i diğer üniversitelerin ilgili fakültelerinde mezun aşamasında olan ve mezunlarına ayrılmıştır.

Mezun durumda olanların değerlendirmelerinde Diploma Notu (2,50 ve üstü), Lisans Programı 4. sınıfta bulunanlar için ise Genel Akademik Başarı Not Ortalaması (GABNO) (2,50 ve üstü) esas alınacaktır. Notların eşitliği durumunda doğum tarihi günümüze en yakın olan aday, doğum tarihinin aynı olması durumunda ise programa başvuru önceliği dikkate alınacaktır. Transkriptinde 4’lük sisteme göre not ortalaması olmayıp, yüzlük not ortalaması bulunanlar Yüksek Öğretim Kurulu’nun 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları tablosunda yer alan karşılığını girmeleri gerekmektedir.

Formasyon Eğitimi Açılacak Olan Bölümler ve Kontenjanlar için http://www.education.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/85/2018/08/2018-2019-Pedagojik-Formasyon-Sertifika-Eğitimi-Kontenjanlar.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Pedagojik Formasyon Eğitimi Takvimi

İnternet Üzerinden Başvuru Takvimi 16/08/2018 – 31/08/2018 (İnternet üzerinden başvurular 31/08/2018 saat 17:00’a kadar yapılabilecektir.)
Kayıt Hakkı Kazananların İlanı 10.09.2018
Kesin Kayıt Takvimi 12/09/2018 – 14/09/2018

 

Kayıt Yeri

Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğrenci İşleri Şefliği,

 • Kayıtlar mesai saatleri içerisinde (09.00-12:30/13:30-17.00) yapılacaktır.
 • Kayıt işlemi şahsın bizzat kendisi veya noter onaylı vekili tarafından yapılacaktır.
 • Belirlenen tarihler dışında ve belgelerin eksik olması halinde kayıt yapılmayacaktır.

 

Kayıt Ücreti Yatırma İşlemi

Kayıt Ücreti 2.050 (iki bin elli) TL olup iki eşit taksitte ödenecektir. (Program ücreti dönemsel değildir. Ödeme kolaylığı olması açısından iki eşit taksite bölünmüştür. Programa kesin kayıt yaptıran her katılımcı program ücretinin tamamını (2.050 TL) ödemekle mükelleftir. )

Ücretler Ankara Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesinin aşağıda belirtilen banka hesabına yatırılacaktır

 

Birinci Taksit  1.025 (bin yirmi beş) TL birinci dönem başında yatırılacak ve dekont kayıt esnasında istenecektir.
İkinci Taksit  1.025 (bin yirmi beş) TL 17-21 Aralık 2018 tarihleri arasında yatırılacak. Dekont Öğrenci İşleri Şefliği’ne teslim edilecektir.

 

Kayıt esnasında öğrencinin isminin bulunduğu dekont isteneceğinden,  para yatırma işleminde mutlaka dekont alınabilen işlem yapılmalı,  kayıt ücreti bankamatiklerden kesinlikle yatırılmamalıdır.

Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 18.08.2015 tarih ve 1135/25422 sayılı kararı doğrultusunda Pedagojik Formasyon Eğitimi Programına başvuran ve kesin kaydını yaptıran katılımcı, beş iş günü içerisinde kaydını sildirmek istediği takdirde, kaydını sildirebilir, bu durumda olanlara ücret iadesi yapılabilir. Bu durum dışında herhangi bir şekilde ödemelerin iadesi yapılmayacak, ikinci taksitinde tahsilatı yoluna gidilecektir.  Bu nedenle koşullarınızın uygunluğunu kontrol ettikten sonra program ücretini yatırınız.

 

Banka Adı ZİRAAT BANKASI
Şube Adı Ankara Kamu Şubesi
Şube Kodu 2533
Hesap No 7064082-5003
IBAN TR230001002533070640825003
Alıca Adresi Ankara Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Birimi
Vergi No 0700592163

 

Dekontun açıklama bölümünde;  Başvuranın Adı-Soyadı, TC Kimlik Numarası, “Pedagojik Formasyon Kayıt Ücreti 1.Taksit” açıklaması yer almalıdır.

 

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • Kayıt İçin Başvuru Dilekçesi
 • Lisans Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesi (Diplomanın veya Geçici Mezuniyet Belgesinin aslı ibraz edilerek, Aslı Gibidir onaylı fotokopisi teslim edilecek)
 • Lisans Not Transkripti (Onaylı)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla)
 • Banka Dekontu
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf (Fotoğrafların arkasına TC No, Ad-Soyad ve başvurduğunuz alan adını yazınız.)

Felsefe alanından kayıt için başvuracakların;

 • Felsefe Bölümü en az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını,
 • Sosyoloji Bölümü en az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirmeleri gerekmektedir.

Kesin kayıtlar yapıldıktan sonra boş kalan kontenjanlar için takvim darlığı nedeniyle yeniden ilana çıkılmayacak, yedek listesinden GABNO not sıralaması dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adaylarla telefon aracılığıyla iletişime geçilerek kayıt için Fakültemize davet edileceklerdir.

 

Diğer Detaylar

Güncel bilgi ve açıklamaların takibi: Bilgi almak istediğiniz konularla ilgili öncelikle internet sayfamızı takip etmeniz önerilmektedir. Programla ilgili her türlü güncel bilgi ve açıklama internet sayfamızdan duyurulacaktır.

Derslerin başlama tarihi ve günleri:  2018-2019 eğitim-öğretim yılında (güz ve bahar yarıyıllarında) yürütülecek olan programda dersler 24.09.2018 tarihinde başlayacak olup, hafta içi 17.30-21.30 saatleri arasında yüz yüze yapılacaktır. Haftalık ders programı güz dönemi başlamadan önce ilan edilecektir.

Ders muafiyet başvuruları: Ders muafiyet başvuruları bir dilekçe ile derslerin başladığı ilk haftada alınacaktır. Başvurular Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar” ile Ankara Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesi doğrultusunda değerlendirilecektir. Muafiyet başvuru dilekçesi ekinde, muaf olunmak istenen derslerin onaylı ders içerikleri ile transkript bulunmak zorundadır. Programın ilk haftası tamamlandıktan sonra muafiyet başvuru dilekçeleri alınmayacaktır.

Derslere devam zorunluluğu: Pedagojik Formasyon Sertifika Programına kayıtlı öğrenciler, Ankara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliğine tabidirler. İlgili yönetmelik doğrultusunda, öğrenciler ilk defa aldıkları kuramsal derslere %70 oranında, uygulamalı derslere %80 oranında devam etmek zorundadır.

 

Daha fazla bilgiye ve resmi duyurulara ulaşmak için ve Başvuru İşlemleri için http://www.education.ankara.edu.tr/2018/08/16/2018-2019-egitim-ogretim-yili-pedagojik-formasyon-egitimi-sertifika-programi-basvurulari/ sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 1 sene önce

  Sayin Ilgili,

  Ankara Universitesi DTCF Ingiliz Dili ve Edebiyati meyunuyum (1996). Bu yil Pedagojok formasyon almak istiyorum.
  Bu konuda bilgi rica edebilir miyim?

  Tel.:05322932981

  Saygilarimla,

  Serap Cebecioglu

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti