Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Öncelikle şunu baştan belirtelim 3 Ders Sınavı ile Tek Ders Sınavı aslında kısmen benzer şeylerdir. AÖF tarafından bugüne kadar uygulanan Tek Ders Sınavı kaldırılmış, yerine 3 Ders Sınavı getirilmiştir.

3 Ders Sınavı ile alakalı akıllardaki tüm soruları maddeler halinde yazarak cevaplarını vermeye çalışıyor olacağız. Sizler de sorularınızı YORUM kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 

 

3 Ders Sınavı Nedir?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından mezun olacak konuma gelen öğrenciler için tanınan, kalınan dersleri geçmeleri adına sağlanan bir sınavdır.

3 Ders Sınavı temel olarak birçok üniversite tarafından uygulanan Bütünleme Sınavı ile eşdeğerdir.

Tek Başına geçme anlamına gelmeyen 3 Ders Sınavında, sınava girdiğiniz derslerin Dönem İçi Notları ve 3 Ders Sınavı Notları hesaplamaya katılarak o dersin Dönem İçi Ortalamaları baz alınarak değerlendirilir.

 

AÖF 3 Ders Sınavına Kimler Girebilir?

Bu sınava girebilmeniz için birkaç şartı yerine getirmiş olmanız lazım.

 • Mezun konuma gelmiş ve önünde sadece 3 Dersinizin kalmış olması lazım. 4 dersiniz varsa mezun olmanıza bu durumda dönem uzatıp o dersleri almanız lazım.
 • Son sene içinde o dersleri almış olmanız lazım. Yani eğitim ve öğretim yılı Güz veya Bahar döneminde almadığınız bir ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz.
 • Derslerden herhangi birinden DZ veya YZ ile kalmışsanız o ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz. O dersin sınavına giremediğiniz için de diğer dersler için de sınav hakkınız kaybolur.
 • Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez .
  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınav Sonuçları Açıklandı

 

Uygulamalı Derslerden 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Hayır.

Laboratuvar ve Staj gibi içerisinde uygulama olan dersleri 3 Ders Sınavı ile alamazsınız.

Bu şekilde bir dersiniz kalmış ise 3 Ders Sınavına giriş hakkınız ortadan kalkar.

 

 

3 Ders Sınavında Notlar Neye Göre Hesaplanacak?

Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Yani Final Sınavı olarak ele alınır.

Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.

Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır.

Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir.

  AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor

 

3 Ders Sınavı İçin Mazeret Sınavı Yapılacak mı?

Hayır.

Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.

 

3 Ders Sınavı Ne Zaman Yapılır?

AÖF Bahar Dönemi Finalleri yapılıp notlar açıklandıktan sonra Açık Öğretim Fakültesi tarafından belirlenen illerde ve belirlenen tarihlerde yapılır.

2016/2017 Eğitim ve Öğretim yılı için belirlenen tarihler Türkiye Programları için 22 Temmuz 2017, Yurt dışı Programları için ise 13 Ağustos 2017 tarihi olarak belirlenmiştir.

 

Koşullu Geçilen Dersler İçin 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Bu konuda net bir açıklama yapılmamıştır. Ancak Başarısız Ders Statüsünden bahsedildiği için eğer Tüm Dersleri Almış ancak ortalama noktasında 2.00 ortalamanın altında kalmış iseniz Koşullu Geçtiğiniz (DD – DC gibi) derslerde Başarısız olarak görünecekleri için bu dersleri de 3 Ders Sınavında alabilirsiniz.

Ancak 3’ten fazla DD – DC not olması durumunda AÖF nasıl bir yol haritası çıkaracaktır bu konuda net bir cevap vermek zor.

 

3 Ders Sınavı Hangi İllerde Yapılacak?

Bu konuda Açık Öğretim Fakültesi tarafından gelen başvurular dikkate alınarak yoğunluğun olduğu illerde sınav yapılacaktır.

  AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor

Bu sebeple de sınav salonları sınav evraklarının çıkacağı döneme doğru belli olacaktır.

 

3 Ders Sınavı İçin Harç Ödeyecek miyim?

Hayır.

3 Ders Sınavı için ek bir ödeme yapmayacaksınız.

 

3 Ders Sınavında 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek mi?

AÖF Vize ve Final Sınavlarında geçerli olan tüm kurallar bu sınavda da geçerlidir.

Yani evet. 4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

 

Güz Dönemi Dersleri İçin Bahar Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Güz Döneminden kaldı ise, Bahar Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Bahar Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

Bahar Dönemi Dersleri İçin Güz Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Bahar Döneminden kaldı ise, Güz Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Güz Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

3 Ders Sınavı Sıkça Sorulan Sorular

Sizde bu sorular dışında aklınıza takılan soruları YORUM kısmı üzerinden birkaç saniye içinde bize sorabilirsiniz.

Sorulara hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışıyor olacağız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

685 yorum

 1. benim sadece bahar dönemi adına 1 tane 6.yariyildan 2 tane de 8.yariyildan dersim kaldı bunlar icin harç yatirmam gerekiyor mu ama asıl sorum su bu derslerin vize ve finaline girmeyen 3 ders sinavina girip bu dersleri verebilir mi mazeretli durumundan dolayı giremeyeceği bu dönem olucak çünkü biz üniversitede örgün okurken vizeyi giren finale giremezdi bu 3 ders msistemi nasıl acil yardımcı olursanız sevinirim

  • 3 Ders sistemi aslında sizin için bir bütünleme sınavı.
   3 ders sınavında aldığınız not FİNAL NOTU yerine girilir. Siz vizeye girmedi iseniz Vizeniz 0 olarak girilir. Bu durumda Vizenin etkisi %30 ise sizin 3 ders sınavından aldığınız puanın %70 lık kısmı erki eder ortalamanıza.
   ayrıca ilgili sene derslere kaydolup harç ödemesini yapmanız lazım. Aksi durumda 3 ders sınavına giremezsiniz.

 2. Genel matematik dersini 3 yıldır veremiyorum yani 2014-2015 güz döneminde almıştım. 3 ders sınavına girebilecekmiyim?

 3. Ben geçen sene üç ders sınavına girdim bir dersten kaldım şimdi o dersten tekrar gireceğim bahar döneminde ,tekrar alacağım not ortalaması nasıl hesaplanacak üç ders sonavı da dahil olacak mı ?

 4. Merhaba, iki senelik aöf dış ticaret okudum fakat 2015-2016 bahar döneminden 1 tane 2016-2017 güz döneminden bir tane aldığım derslerde bqaşarısız olup ff olarak kaldım. yani bitirebilmem için 2 dersim var. 3 ders sınavına kayıt yaptırmadan girebiliyor muyum girebiliyorsam başka herhangi bir şartı var mı? şimdiden teşekkürler.

 5. Merhaba. Sosyolojide araşt. Dersinde teslim edilmesi gereken ödevi zamanını kaçırıp teslim etmsdim bubyıl. Onla beraber toplam 3 dersim var bu yıl aldığım. O dersten ödev veriyorlar mı

  • Sorunuzu anlamadım açıkçası. Dilerseniz AÖF ile görüşün. Daha detaylı bilgi verebilirler.
   3 Ders SInavı final sınavı yerine geçen bir sınavdır. Ödev vs. notu için o sınava giremezsiniz.

 6. Merhabalar 8yariyila kayit yaptiracagim 7yariyil guz doneminde bi dersim kaldi bahar doneminde bu ders icin sinava girebiliyomuyum 3.ve 5yariyil dan bitane dersim var bunlar engelmidir busene girmeme 8.yariyil derslerini verebilirsem mezun durumunda olucam 3.ve 5.yariyildan kalana donem icinde kayit yaptirmadigim icin onlara giremiyorum diye biliyorum sadece 7.yariyildan kalana girebiliyomuyum bilgi verirseniz sevinirim.

 7. Merhaba güz döneminden 1 tane dersim kaldı bahar döneminden hiç dersim kalmadı diyelim ancak staj yapma zorunluluğum var ve yazın ancak yapabilirim 3 ders sınavından sonra muhtemelen ancak stajımı yapmadan mezun durumunda olma koşulunu sağlayabilir miyim ve 3 ders sınavına stajımı yapmadan girebilir miyim

  • MEZUN KONUMDA olmanız şart. Ve Staj’da bir ders olarak geçiyor. Yani Staj’ı vermeden 3 Ders Sınavına almayacaktır sistem sizi. Ama dilerseniz AÖF iletişim hattını bir arayıp teyit ettirin.

 8. Ben bu güz döneminden tek dersim kaldı dönem sonu kurtarma sınavına girebilir iyim?

 9. Merhaba,
  Önlisans 3. Donemden 1, 4. Dönemden 2 dersim kaldi.guz donemi sonunda 3 ders sinavina bu derslerden girebilir miyim? Yoksa tekrar kayıt yaptirmam gerekir mi?

  • Bu sene almışsınız ilgili dersleri. Girebilirsiniz. Başka dersiniz yoksa tabi FF – GR – DZ falan olan.

 10. mrb ben türk dili ve edebiyatı 4.sınıf öğrencisiyim güz döneminden 3 dersten kaldım ama seneye mezun oluyorum sizce ben 3 ders sınavına bu sene girebilir miyim

 11. Merhaba benim bu yıl guz doneminden 3 dersim kalcak bahar doneminde kalmazsa bu dersleri verebilir miyim 3 ders sinaviyla tüm derslerden dd üstünde mi almam gerekiyor

 12. 2017-2018 yani gecen sene 8.yarıyıldan bir tane dersten kaldim bu sene bahar donemi kaydi yaptirmadan direk 3ders sinavina girebilir miyim?

   • İşleri yokuşa sürmeseniz illa bi zorluk çıkartacaksınız çok saçma bir siteminiz var. Öğrencinin dersi kalmış işte neden bir dönem daha uzatılıyor ki ben söyliyim para para para kaliteli eğitim yerine paraaaaaa

    • Yönetmelikleri biz yazmıyoruz. Kaldı ki dönem uzatmanız okulun suçu değil. Sizin ders çalışmamış olmanız. Yanlış mıyım? Bitirenler bitiriyor.

 13. 4. sınıf 7.yarıyıldan 2 ders ve 4. sınıf 8.yarıyıldan bir ders kalsa üç ders sınavına girebiliyor muyuz ayrıca harç ücreti var mı üç ders sınavı için teşekkürler

   • cevap için teşekkür ederim şimdiden ben ara sınavın gününe dikkat etmediğimden sınavı kaçırdım dönem sonunada giremedim girebilir miyim üç ders sınavına sadece iki ders var

  • Vizeniz 0 olarak hesaplanır. Girebilirsiniz ama geçebilmek için iyi bir not almanız lazım.

 14. Benm.4.6.8.yarıyildan toplam beş dersim var ama eve 8.yarılı seçemiyorum birlikte seçemedigim için üç ders sınavına giremiyorum.bir ders için bir yıl uzuyor bi çözümü.yokmu.acaba bunun diploma notum 1.96 2nin.ustune çıkarsa bile giremiyormuşum üç ders sınavına

  • Bununla alakalı AÖF ile bir görüşün. Bir çözümü belki vardır. Yada bir şekilde yardımcı olabilirler

 15. Türkdili1 3.yarıyıl
  İstatistik 3.yarıyıl
  Yeni toplumsal hareketler 5.yarıyıl
  Sosyolojide araştırma ve uygulama 7. Yarıyıl
  Türkiyenin toplumsal yapısı 7.yarıyıl
  Türkiye de sosyoloji 7. Yrıyıl
  İletişim sosyolojisi 7.yarıyıl
  Hukuk sosyolojisi 7. Yarıyıl
  Çevre sosyolojisi. 7.yarıyıl
  Kayıt yenileme yapıcam son senem 3 ders sınavına girmek ve mezun olmak istiyorum sizce hangi dersleri seçmem daha mantıklı.

  • Daha önce aldığınız ve kaldığınız dersler ile hiç almadığınız dersleri almanız lazım. Kredi yetmezse dönem uzar.

 16. Önlisans mezunu olmam için iki dersim kaldı birinci yilimdan bunları üç ders sınavında verebilir miyim yoksa dönem uzar mı ? Şimdiden teşekkürler

  • O sene almış olmanız lazım o dersleri. Güz veya Bahar Döneminde aldı iseniz verebilirsiniz. Aksi durumda dönem uzar

1 14 15 16
konya escort antalya escort bayan porno izle porno izle escort türkçe altyazı porno porno seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri porno film bodrum escort malatya escort

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM