Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Öncelikle şunu baştan belirtelim 3 Ders Sınavı ile Tek Ders Sınavı aslında kısmen benzer şeylerdir. AÖF tarafından bugüne kadar uygulanan Tek Ders Sınavı kaldırılmış, yerine 3 Ders Sınavı getirilmiştir.

3 Ders Sınavı ile alakalı akıllardaki tüm soruları maddeler halinde yazarak cevaplarını vermeye çalışıyor olacağız. Sizler de sorularınızı YORUM kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 

 

3 Ders Sınavı Nedir?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından mezun olacak konuma gelen öğrenciler için tanınan, kalınan dersleri geçmeleri adına sağlanan bir sınavdır.

3 Ders Sınavı temel olarak birçok üniversite tarafından uygulanan Bütünleme Sınavı ile eşdeğerdir.

Tek Başına geçme anlamına gelmeyen 3 Ders Sınavında, sınava girdiğiniz derslerin Dönem İçi Notları ve 3 Ders Sınavı Notları hesaplamaya katılarak o dersin Dönem İçi Ortalamaları baz alınarak değerlendirilir.

 

AÖF 3 Ders Sınavına Kimler Girebilir?

Bu sınava girebilmeniz için birkaç şartı yerine getirmiş olmanız lazım.

 • Mezun konuma gelmiş ve önünde sadece 3 Dersinizin kalmış olması lazım. 4 dersiniz varsa mezun olmanıza bu durumda dönem uzatıp o dersleri almanız lazım.
 • Son sene içinde o dersleri almış olmanız lazım. Yani eğitim ve öğretim yılı Güz veya Bahar döneminde almadığınız bir ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz.
 • Derslerden herhangi birinden DZ veya YZ ile kalmışsanız o ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz. O dersin sınavına giremediğiniz için de diğer dersler için de sınav hakkınız kaybolur.
 • Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez .
  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınav Sonuçları Açıklandı

 

Uygulamalı Derslerden 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Hayır.

Laboratuvar ve Staj gibi içerisinde uygulama olan dersleri 3 Ders Sınavı ile alamazsınız.

Bu şekilde bir dersiniz kalmış ise 3 Ders Sınavına giriş hakkınız ortadan kalkar.

 

 

3 Ders Sınavında Notlar Neye Göre Hesaplanacak?

Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Yani Final Sınavı olarak ele alınır.

Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.

Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır.

Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir.

  AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor

 

3 Ders Sınavı İçin Mazeret Sınavı Yapılacak mı?

Hayır.

Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.

 

3 Ders Sınavı Ne Zaman Yapılır?

AÖF Bahar Dönemi Finalleri yapılıp notlar açıklandıktan sonra Açık Öğretim Fakültesi tarafından belirlenen illerde ve belirlenen tarihlerde yapılır.

2016/2017 Eğitim ve Öğretim yılı için belirlenen tarihler Türkiye Programları için 22 Temmuz 2017, Yurt dışı Programları için ise 13 Ağustos 2017 tarihi olarak belirlenmiştir.

 

Koşullu Geçilen Dersler İçin 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Bu konuda net bir açıklama yapılmamıştır. Ancak Başarısız Ders Statüsünden bahsedildiği için eğer Tüm Dersleri Almış ancak ortalama noktasında 2.00 ortalamanın altında kalmış iseniz Koşullu Geçtiğiniz (DD – DC gibi) derslerde Başarısız olarak görünecekleri için bu dersleri de 3 Ders Sınavında alabilirsiniz.

Ancak 3’ten fazla DD – DC not olması durumunda AÖF nasıl bir yol haritası çıkaracaktır bu konuda net bir cevap vermek zor.

 

3 Ders Sınavı Hangi İllerde Yapılacak?

Bu konuda Açık Öğretim Fakültesi tarafından gelen başvurular dikkate alınarak yoğunluğun olduğu illerde sınav yapılacaktır.

  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınav Sonuçları Açıklandı

Bu sebeple de sınav salonları sınav evraklarının çıkacağı döneme doğru belli olacaktır.

 

3 Ders Sınavı İçin Harç Ödeyecek miyim?

Hayır.

3 Ders Sınavı için ek bir ödeme yapmayacaksınız.

 

3 Ders Sınavında 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek mi?

AÖF Vize ve Final Sınavlarında geçerli olan tüm kurallar bu sınavda da geçerlidir.

Yani evet. 4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

 

Güz Dönemi Dersleri İçin Bahar Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Güz Döneminden kaldı ise, Bahar Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Bahar Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

Bahar Dönemi Dersleri İçin Güz Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Bahar Döneminden kaldı ise, Güz Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Güz Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

3 Ders Sınavı Sıkça Sorulan Sorular

Sizde bu sorular dışında aklınıza takılan soruları YORUM kısmı üzerinden birkaç saniye içinde bize sorabilirsiniz.

Sorulara hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışıyor olacağız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

634 yorum

 1. Merhaba. Benim alttan 2 dersim vardı 3 ders sınavına girdim birini geçtim diğerinden ise ff aldım genel not ortalamam 2.67 kaldığım dersi geçmiş sayılıyormuyum? Şimdiden teşekkürler.

  • Gelecek sene o dersi normal döneminde yeniden almanız gerek. Ortalama kaç olursa olsun FF kalır.

 2. 3 ders sınavına 2 ders icim girdim mezun olacaktım 1 taneden geçtim diğerinden kaldım şimdi mezuniyet 1 ders için bir yıl daha mı uzatacak?

 3. Merhaba mezun olmak için tek dersim kaldı vizeye girmedim 0 final 22.5 tek ders sınavı 35 gibi bekliyorum ortalamam 2.30 un üzerinde geçer miyim

 4. merhaba. Bahar döneminden 3 dersim kaldı ve 3 ders sonavına girdim ikisini geçer durumdayım ama eğer 1 tane dersten kalırsam tekrar mı kayıt yaptıracağım? Yoksa direk yeni dönemin üç ders sınavına girebilir miyim

 5. Merhaba sadece iki dersim kaldı ama bu iki ders için bu seneki üç ders sınavına giremezsem ne oluyor seneye üç derse girme hakkım var mı yoksa ders olarak yine mi almam gerekiyor ?

 6. 3 ders sınavına girmek için sadece final konularını mı çalışmalıyız yoksa vize + final konularını mı 🙁

 7. 2 dersim var. Mezun olursam önlisans kpss giremem. Ben sınava girmesem. Tekrar kayıt yenilemem mi gerekiyor bir sonraki dönem?

 8. 3 tane dersim kaldı. 3 ders sınavına girdiğim de bunlardan 2 tanesini verirsem geriye kalan 1 dersim mi olacak. yoksa sezon başladığında 3 dersi de tekrar alacakmıyım

 9. Merhaba ben 2 senelik bölümümden 1.senemi bitirdim suan notlarimdan bütün dersleri geçtim fakat bir dersim FF 3 ders sinavina bu senemi giriyorum yoksa seneye son senem de mi giriyorum yardımcı olur musunuz?

 10. merhaba;
  3 ders sınavına gireceğim. bu derslerden 1 tanesınden kalırsam, kaldıgım ders dısında,gectıgım 2 dersi tekrar yenı donemde alacak mıyım?

 11. Merhaba, 3 tane FF dersim var fakat 1tanesi son sınıf aldığım fakat kalmış olduğum ders iken diğer 2si 1.sınıftan kalan dersler ancak bu dönem kayıt yaptırmadım o dönemde kaldı. Sanırım 3ders sınavına giremiyorum, doğru mudur?

 12. Mrbalr ingilizce 2 dersinden tek ders sınavına kaldım Bi türlü veremedim tüm konular vize ve final mi dahil ve tek ders sınav cukmıs soruları mi agirlikli calişmam lazım yoksa bize ve finallerin cıkmıs sorularında cıkıyor mu?

1 13 14 15

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM