Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Anadolu Üniversitesi AÖF 3 Ders Sınavı Nedir? Soru ve Cevapları İle Üç Ders Sınavı

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından uygulamaya konulan 3 Ders Sınavı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermek, soru ve cevaplar ile üç ders sınavını incelemek istiyoruz.

Öncelikle şunu baştan belirtelim 3 Ders Sınavı ile Tek Ders Sınavı aslında kısmen benzer şeylerdir. AÖF tarafından bugüne kadar uygulanan Tek Ders Sınavı kaldırılmış, yerine 3 Ders Sınavı getirilmiştir.

3 Ders Sınavı ile alakalı akıllardaki tüm soruları maddeler halinde yazarak cevaplarını vermeye çalışıyor olacağız. Sizler de sorularınızı YORUM kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 

 

3 Ders Sınavı Nedir?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından mezun olacak konuma gelen öğrenciler için tanınan, kalınan dersleri geçmeleri adına sağlanan bir sınavdır.

3 Ders Sınavı temel olarak birçok üniversite tarafından uygulanan Bütünleme Sınavı ile eşdeğerdir.

Tek Başına geçme anlamına gelmeyen 3 Ders Sınavında, sınava girdiğiniz derslerin Dönem İçi Notları ve 3 Ders Sınavı Notları hesaplamaya katılarak o dersin Dönem İçi Ortalamaları baz alınarak değerlendirilir.

 

AÖF 3 Ders Sınavına Kimler Girebilir?

Bu sınava girebilmeniz için birkaç şartı yerine getirmiş olmanız lazım.

 • Mezun konuma gelmiş ve önünde sadece 3 Dersinizin kalmış olması lazım. 4 dersiniz varsa mezun olmanıza bu durumda dönem uzatıp o dersleri almanız lazım.
 • Son sene içinde o dersleri almış olmanız lazım. Yani eğitim ve öğretim yılı Güz veya Bahar döneminde almadığınız bir ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz.
 • Derslerden herhangi birinden DZ veya YZ ile kalmışsanız o ders için 3 Ders Sınavına giremezsiniz. O dersin sınavına giremediğiniz için de diğer dersler için de sınav hakkınız kaybolur.
 • Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez .
  AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor

 

Uygulamalı Derslerden 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Hayır.

Laboratuvar ve Staj gibi içerisinde uygulama olan dersleri 3 Ders Sınavı ile alamazsınız.

Bu şekilde bir dersiniz kalmış ise 3 Ders Sınavına giriş hakkınız ortadan kalkar.

 

 

3 Ders Sınavında Notlar Neye Göre Hesaplanacak?

Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Yani Final Sınavı olarak ele alınır.

Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.

Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır.

Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir.

  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınav Sonuçları Açıklandı

 

3 Ders Sınavı İçin Mazeret Sınavı Yapılacak mı?

Hayır.

Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.

 

3 Ders Sınavı Ne Zaman Yapılır?

AÖF Bahar Dönemi Finalleri yapılıp notlar açıklandıktan sonra Açık Öğretim Fakültesi tarafından belirlenen illerde ve belirlenen tarihlerde yapılır.

2016/2017 Eğitim ve Öğretim yılı için belirlenen tarihler Türkiye Programları için 22 Temmuz 2017, Yurt dışı Programları için ise 13 Ağustos 2017 tarihi olarak belirlenmiştir.

 

Koşullu Geçilen Dersler İçin 3 Ders Sınavına Girebilir miyim?

Bu konuda net bir açıklama yapılmamıştır. Ancak Başarısız Ders Statüsünden bahsedildiği için eğer Tüm Dersleri Almış ancak ortalama noktasında 2.00 ortalamanın altında kalmış iseniz Koşullu Geçtiğiniz (DD – DC gibi) derslerde Başarısız olarak görünecekleri için bu dersleri de 3 Ders Sınavında alabilirsiniz.

Ancak 3’ten fazla DD – DC not olması durumunda AÖF nasıl bir yol haritası çıkaracaktır bu konuda net bir cevap vermek zor.

 

3 Ders Sınavı Hangi İllerde Yapılacak?

Bu konuda Açık Öğretim Fakültesi tarafından gelen başvurular dikkate alınarak yoğunluğun olduğu illerde sınav yapılacaktır.

  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınav Sonuçları Açıklandı

Bu sebeple de sınav salonları sınav evraklarının çıkacağı döneme doğru belli olacaktır.

 

3 Ders Sınavı İçin Harç Ödeyecek miyim?

Hayır.

3 Ders Sınavı için ek bir ödeme yapmayacaksınız.

 

3 Ders Sınavında 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek mi?

AÖF Vize ve Final Sınavlarında geçerli olan tüm kurallar bu sınavda da geçerlidir.

Yani evet. 4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

 

Güz Dönemi Dersleri İçin Bahar Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Güz Döneminden kaldı ise, Bahar Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Bahar Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

Bahar Dönemi Dersleri İçin Güz Dönemi Harcını Ödeyecek miyim?

Eğer 3 dersiniz kaldı ve bunların hepsi Bahar Döneminden kaldı ise, Güz Dönemi içinde almanız gereken ders yoksa Güz Döneminde kayıt yenilemenize gerek olmayacaktır.

Şartlara göre o eğitim yılı içinde o derslerin alınmış olması gerekmektedir. Dersleri o sene aldıysanız sıkıntı yok.

 

3 Ders Sınavı Sıkça Sorulan Sorular

Sizde bu sorular dışında aklınıza takılan soruları YORUM kısmı üzerinden birkaç saniye içinde bize sorabilirsiniz.

Sorulara hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışıyor olacağız.

 

 

Taban Puanları için tıklayınız
Sosyal Medyada Paylaşın:

592 yorum

 1. Merhaba;

  ben genel muhasebeden 32,5 ile ff aldım
  tek ders sınavına gireceğim.
  bu dersi geçmem için 45 yeterli mi
  zira bu dersi anlayamıyorum 🙁

 2. Merhaba efendım 3ders sınavına giricem not olarak final notu olarak baz alınıcakda peki konu ağırliğimiz nedir yine finaldeki gibi tüm ünitelerden mi sorumlumuyuz bu konuda bilgi alabilirmiyim… ¿¿ Şimdiden Teşekkürler🙏💐

  • Finaldeki gibi olacak. Final sınavında hangi konular varsa 3 Ders Sınavında da aynı sorular olacak.

 3. Benim bahar döneminde arapça 4 vardı kaldim gözüküyo gno 2.09 başarılı yazio ancak toplamda 3 dersim var ve bu dönem arapça 4 GÜZ DÖNEMİNDE DE ARAPÇA 1 VE ARAPÇA2 VAR BEN 3 DERS SINAVİNA GİREBİLİRMİYİM NE ZAMAN SİSTEM ÇALIŞIP BİLECEZ SİNAVA GİRİP GİRMEDİGİMİZİ

 4. Selamlar. 6. Dönem 7. Dönem ve 8. Dönemden birer dersim kaldı. Bu sene üçünede girdim yine ff aldım. 3 ders sınavına girip bu derslerin 2 sini geçme olasılığım varmı yoksa illa hepsini geçmem mi gerekiyor saygılar

  • İstediğiniz kadarını geçebilirsiniz. Geçemediklerinizi seneye yeniden alırsınız ilgili dönemde.

 5. Merhaba..2 yıllık adalet bölümü okuyorum..2. sınıf 2. dönemden (son dönem) 2 tane ff im var ..fakat bu ff derslerimden bir tanesini alttan aldım..son yıl içinde aldığım için yine de 3 ders sınavına girme hakkı kazanmış oluyo muyum ?? Teşekkürler..

 6. Bizim kayıt için Aöf bürosuna basvuru yapmamız gerekiyor mu 3ders sınavı bilgilerine nasıl ulaşırız

 7. merhaba
  4.sınıfım 2 adet koşullu 3 adet ff dersim var gno 1.99 3 ders sınavına girebiliyor muyum acaba

 8. Merhabalar..
  Bahar döneminden 2dersim var ve güz döneminden ise 1dersim kaldı 3 ders sınavına girebiliyor muyum?

 9. Dördüncü dönemden tek dersim var ticaret hukuku 2 başka dersim Yok fakat 2018 bahar döneminde almadım bu tek dersim için 3 ders sınavına girebilir miyim

 10. Merhabalar. Videonuzu bastan sona izledim. Aslinda sorumun cevabini aldim gibi ama tam emin olmak istedim. Önlisans adalet okuyorum. 2.30 ortalamam var. Sadece 2 dersim FF ve bu derslerin ikisini de bahar donemi aldim. Videonuza gore bu şartlarda uc derse görebiliyorum. Sorum ise, FF olan iki dersten biri 1. Sinif bahar donemi dersi digeri 2. Sinif bahar donemi dersi. Bu durum uc derse girmemi etkilemiyor dogru mu acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkurler simdiden..

 11. Öncelikle soruduğum soruyu belki daha önce Sorulmuştur. Öyle bir durum varsa özür diliyorum 6-7 sayfa okudum ama göremedim.
  3. sınıf bitti 4 geçiş yapıcam. ortalamam 2.60
  yanlız bahar döneminden 3 ders ff geldı bunlar için 3 ders sınavına girebilirmiyim bir nevi aynı dönem içinde bütünleme sınavi gibi düşünürsek yoksa bir sonraki yıl yani 4. sınıf sonundamı bu hak tanınıyor..

  • 3 ders sınavı SADECE SON SINIF Öğrencileri içindir. MEZUN konumda olmadan 3 ders sınavına giremezsiniz.
   Konuda detaylıca yazıyor şartları vs.

 12. Acil yorum bekliyorum 3 ders sınavına sadece 3 dersten kalırsam mı girebiliyorum 2 dersten kaldım diyelim giremiyormuyum?

1 12 13 14

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Açıköğretim