Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi 2017/2018 Yaz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Duyurusu

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
Daha Fazla Göster

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafından 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılı Yaz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi ön başvuru süreci başlamıştır.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafından açılan Pedagojik Formasyon Eğitimi ön başvuruları 19 Mart 2018 tarihinde başlayacak olup 22 Nisan 2018 tarihinde sona erecektir.

Ön Başvuru süreci sonunda gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra 750 kişilik kontenjan dâhilinde Yaz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi süreci başlatılacaktır.

Online Başvuru sürecinden önce aşağıdaki bilgileri okumanızı öneririz. Üniversite tarafından ücretler ALKÜ öğrencileri için 1800 TL, diğer üniversite öğrencileri için 2000 TL olarak belirlenmiştir.

 

Pedagojik Formasyon – Başvuru Takvimi

Online Ön Başvuru Tarihi 19 MART 2018 – 22 NİSAN 2018
Sonuçların İlanı 24 Nisan 2018
Kesin Kayıt 18 – 22 Haziran 2018
Hafta İçi Derslerinin Başlangıcı 2 Temmuz 2018
Hafta İçi Derslerinin Başlangıcı 30 Haziran 2018

 

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Kesin Kayıt Tarihleri 22.06.2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

Boş kalan kontenjanlar için YENİ başvuru açılmıştır.

Kesin Kayıt Tarihleri: 18.06.2018-22.06.2018

Adayların istenilen belgeleri EN GEÇ 22.06.2018 mesai bitimine kadar  Alanya Eğitim Fakültesi Formasyon Bürosu’na (kendisi ya da ikinci kişiler aracılığıyla  ya da  posta yoluyla)  teslim etmesi gerekmektedir.

 

Başvuru Adresi: https://obs.alanya.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_login.aspx

Duyuru ve Bilgi Sayfası: https://egitim.alanya.edu.tr/duyuru/yeni-yaz-donemi-pedagojik-formasyon-egitimi-sertifika-programi-basvurusu

 

Başvuru Süreci İle Alakalı Bilgiler

 • Toplamda 750 kişilik bir kontenjan açılması planlanmaktadır.
 • Dönemler 7’şer haftalık hızlandırılmış program şeklinde yürütülecektir (TEMMUZ-EKİM).
 • Dersler Hafta İçi (Pazartesi-Salı-Çarşamba 17:30’dan sonra) ve Hafta Sonu (Cumartesi-Pazar) grubu şeklinde yürütülecektir. 2017-2018 ve II. dönem dersleri “örgün eğitim” yoluyla,  II. Dönemdeki Öğretmenlik Uygulaması dersi ise Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği gün / günlerde EYLÜL ayından itibaren yapılacaktır.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programına, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı (TTKB) 20/02/2014 Tarih ve 9 Sayılı Karara Göre Öğretmenliğe Kaynaklık Eden Program/Bölüm/Dal Mezunlarının Atanabileceği Alanlar ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Alanlarına ilişkin 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı kararında güncelleme yapan yazının yer aldığı Ağustos 2014 sayılı Tebliğler Dergisinde belirtilen esaslara göre; lisans programlarının örgün ve açıköğretim fakültelerinin en erken birinci sınıfını (ikinci yarı yılını) tamamlamış öğrenciler ve mezun öğrenciler başvuru yapılabilir.
 • 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Yaz Döneminde açılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı birim tarafından belirlenen tarihler arasında alınan ön başvurularda yeterli başvuru yapılan öğretmenlik alanlarında ve “Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesi” uyarınca yürütülecektir. Programa kayıt yaptıracak / kayıtlı öğrencilerin bu yönergeyi dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.
 • Başvurularda YÖK Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Usul ve Esasları dikkate alınacaktır . Başvurular transkript not ortalamasına (4’lük sistem) göre değerlendirilecektir. Adaylardan 100’ lük sisteme göre mezun olanların öncelikle mezun oldukları Üniversitelerin 4’lük sisteme göre not dönüşümleri kullanılacaktır. Bunu sağlayamayan adaylar için YÖK’ün belirlediği “100’lük sistemdeki notların 4’lük sistemdeki karşılıkları” tablosuna göre not dönüşümleri yapılacaktır.
 • Ön kayıt başvuruları 19.03.2018 – 22.04.2018 tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacaktır. Adaylar başvuruda oluşabilecek teknik sorunlar nedeniyle mağdur olmamak için başvurularını son güne bırakmamalıdır.
 • Kesin kayıtlar 24.04.2018 – 28.05.2018   tarihleri arasında Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Biriminde yapılacaktır. Kayıtlar saat 09.00’da başlayıp 17.30’da bitecektir (kayıtlar hafta içi olup, hafta sonu kayıt yapılmayacaktır). Kesin kayıtlar şahsen veya noter vekâletiyle aracılığıyla yapılacaktır. Posta, faks veya kargo ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Asıl listede adı yazılı olup kayıt hakkını elde eden aday, kesin kaydını belirtilen tarihlerde yapmak zorundadır. Belirtilen tarihlerde kesin kaydını yapmayan/yaptırmayan aday bu hakkını kaybeder.
 • Kesin kayıt yaptıran öğretmen adaylarının ders muafiyet başvuruları, dönem başında derslerinin başladığı ilk hafta içinde, Pedagojik Formasyon Birimi’ne yapılır. Belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.
 • Özel öğretim kurumlarında veya MEB’e bağlı okullarda bir öğretim yılından az olmamak kaydıyla öğretmenlik yaptığını belgeleyenler, Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf tutulabilir. Ayrıca, pedagojik formasyon derslerinin alındığı dönemde MEB’e bağlı okullarda ücretli öğretmenlik, özel öğretim kurumlarında sözleşmeli öğretmenlik veya Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmakta olanlar, Pedagojik Formasyon Biriminden temin edebilecekleri TAAHHÜTNAMEYİ imzalamak şartı ile muaf sayılabileceklerdir. Taahhütnameyi imzalayan Öğretmen Adayları (İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan Onaylı Özel Öğretim Kurumları Hizmet Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü güncel tarihlileri)’ ni getirmek zorundadırlar. Belgeleri getirmeyen Öğretmen Adayları Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf sayılmayacaktır.
 • Muaf olunan dersler için formasyona kayıt yaptıran öğrencilerin öğrenim ücretinde indirim ve ücret iadesi yapılmaz.
 • Herhangi bir nedenle kesinleşmiş kaydını sildiren öğrencilerin harç iadesi kesinlikle yapılmayacaktır.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programına kayıt olmak isteyen adayların mağduriyet yaşamamaları için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu  Başkanlığı (TTKB) ilgili  yıldaki Kurul Kararına göre Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel; örgün ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin hükümleri dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.
 • Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ücreti; ALKÜ öğrencileri için 1800 TL; diğer üniversite öğrencileri için 2000 TL olarak belirlenmiştir. Programa kesin kayıt hakkı elde eden öğrenciler bu ücretin ilk taksitini kayıt olurken, diğer taksitini 2. dönem başlangıcından önce ilan edilen tarihte ödeyeceklerdir.

 

Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • Kayıt için başvuru dilekçesi,
 • Halen lisans öğrencisi olanlar için Öğrenci Belgesi; Lisans mezunları için Onaylı Mezuniyet Belgesi ya da Diploma (Yurtdışındaki üniversitelerden yükseköğretim kurumlarından mezun olanların diplomalarının denkliği, kayıt sırasında belgelendirilmelidir),
 • Lisans mezunları için onaylı lisans not durum belgesi, öğrenciler için transkript,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • Öğrenim ücretinin Birimce belirlenen ilk taksitinin ilgili kurumun belirleyeceği banka hesabına yatırıldığına dair banka dekontu

Not: Formasyon ücretleri aşağıdaki hesap numarasına yatırılacaktır. Ücret yatırılırken adayların kendi TC kimlik numaralarını belirtmeleri ve açıklama kısmına özellikle “Formasyon Ücreti” ibaresi yazılması gerekmektedir.

IBAN :TR39 0001 0023 4378 9893 7650 11

Alaaddin Keykubat Üniversitesi Döner Sermaye – Formasyon Eğitimi HESABI

HESAP NO: 2343-78989376-5011

ZİRAAT BANKASI GÜLLERPINARI – ALANYA ŞUBESİ

 

Telefon      0242 510 61 30 / 3053

e-posta      formasyon@alanya.edu.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti