8 Üniversite ve 1.000 Eğitim Kurumuna Kayyum Ataması Yapılacak

8 Üniversite ve 1.000 Eğitim Kurumuna Kayyum Ataması Yapılacak
8 Üniversite ve 1.000 Eğitim Kurumuna Kayyum Ataması Yapılacak
Daha Fazla Göster

FETÖ/PDY mensupları tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz Kalkışması sonrasında daha önce başlayan Kayyum Atamaları hızlandırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni süreçle birlikte yaklaşık bin özel okula (Anaokulu, İlkokul, Orta Okul ve Lise) Kayyum Ataması yapmaya hazırlanıyor.

Aynı şekilde daha önce FETÖ ile bağlantısı tespit edilen Özel Üniversitelerin dışında ilerleyen günlerde 8 Özel Üniversiteye daha FETÖ/PDY mensuplarına Mali Kaynak Sağladığı iddiası ile Kayyum Ataması yapılacak.

Cumhuriyet Savcılıkları, YÖK ve MEB tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar özellikle yaşanan 15 Temmuz Kalkışması sonrasında hız kazanmaya başladı.

Önceki süreçte sessiz sedasız ve yavaş bir şekilde ilerleyen operasyonlar artık daha hızlandırılmış bir biçimde ve basınla daha fazla paylaşım yapılarak gerçekleştirilecek.

 

Kayyum Ataması Yapılan Üniversitelerin Sayısı Artacak

Daha önce Kayyum Ataması yapılan,

  • Fatih Üniversitesi,
  • Konya Mevlânâ Üniversitesi,
  • Kayseri Melikşah Üniversitesi,
  • Samsun Canik Başarı Üniversitesi,
  • Ankara İpek Üniversitesi,
  • Ankara Turgut Özal Üniversitesi
  • İzmir Şifa Üniversitesi
  • Gaziantep Zirve Üniversitesi

gibi üniversitelerin mütevelli heyet başkanı ve rektörlerinin değiştirilmesi için YÖK’e başvuru yapılacak.

Aynı süreç içerisinde YÖK’de FETÖ ve Paralel Örgüt bağlantısı tespit edilen 8 üniversiteye daha kayyum atanması için harekete geçti.

 

400 Okula Kayyum Atandı, Listede 1.000 Okul Daha Var

Türkiye’de kapsamlı bir şekilde başlatılan ve Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yönetilen inceleme kapsamında Paralel Yapı İle İlişkisi bulunduğu tespit edilen Eğitim Kurumlarına yönelik çalışmalarda hız kazanacak.

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansman desteği sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında bugüne kadar 7 vakıf üniversitesi ve 400’e yakın kreş, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren okula mahkemeler tarafından kayyum atanmıştı.

Yapılan incelemelere göre 400 kurumun dışında FETÖ ile ilişkisi olduğu belirlenen 1.000 kadar eğitim kurumuna da yakın dönemde Kayyum Ataması yapılmaya başlanacak.

Yapılacak olan Kayyum işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş, ilkokul, ortaokul, lise, yurt, pansiyon ve kursları da kapsıyor.

 

Liste Giderek Büyümeye Başladı

Paralel Yapı ile irtibatta olduğu, Mali Destek sağladığı, Sempatizan kazandırdığı düşünülen Eğitim Kurumlarına yönelik yapılan baskılar son dönemde artmaya başlamıştı.

Yaşanan 15 Temmuz kalkışması sonrasında ise bu süreç hızlandırıldı.

MEB – YÖK – Diyanet gibi birçok kurumda FETÖ ile bağlantısı olduğu düşünülen personellerin iş çıkışı verilirken Üniversitelerde ve Eğitim Kurumlarında görev yapan Öğretmen ve Akademisyenler için de bir çalışma başlatıldı.

Kayyum Ataması yapılan Bank Asya ise daha önce kimse tarafından alınmak istemediği için dün kapısına kilit vurulan başka bir Paralel Yapı Firması olarak kayıtlara geçti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti