4 Üniversite Rektörü ve 1.577 Dekan Görevinden Alındı

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER
Daha Fazla Göster

YÖK  yürütülen bazı soruşturmaların selameti açısından Gazi Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi Rektörlerini açığa aldı. Ayrıca dün İstifası İstenilen 1.577 dekanın istifasını da kabul edildi.

Yürütülen bazı soruşturmaların selameti ve bu soruşturmaların üniversiteleri etkilememesi adına Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale SARAÇ,  Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail YÜKSEK ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi ERUSLU açığa alındı.

Ayrıca dün YÖK tarafından istifası istenilen 1.577 Dekanın da İstifaları henüz YÖK Merkezine ulaşmamış olsa da Onandı ve Dekanların görevleri sona ermiş oldu.

Bu noktada YÖK ve Rektörlükler bölümler için Aslen veya Vekaleten yeni Dekan Atamalarını yapacak ve kısa sürede duyuracaklar.

 

İstanbul Üniversitesinde 95 Öğretim Görevlisine Uzaklaştırma

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) tarafından yapılan Darbe Girişimi sonrasında İstanbul Üniversitesinde (İÜ) çeşitli birimlerde eğitim veren 95 Akademisyen ve Öğretim Görevlisi görevden uzaklaştırıldılar.

 

Yurt Dışı Yasağı Devam Ediyor

Rektör, Dekan ve Tüm Akademisyenler için YÖK tarafından alınan Yurt Dışına Çıkış Yasağı bir süre daha devam edeceği belirtildi.

Yurt Dışında bulunan Akademisyenler için de alınan karar neticesinde dönüş yolculuğu başlayacak. Sadece Görevin Önemi Sebebiyle gelemeyecek olanlara YÖK tarafından özel izin verilecek. Bunun dışında kalan tüm Akademisyenler en kısa sürede Türkiye’ye geri dönüş yapacaklar.

YÖK konuyla alakalı ilerleyen günlerde bir açıklama daha yapacak.

 

FETÖ İle Bağlantılı İsimler Listeleniyor

YÖK tarafından Tüm Devlet ve vakıf Üniversitelerine gönderilen yazıda  FETÖ/PDY terör örgütüne destek ya da yardımcı olduğundan şüphelenilen Rektör, Dekan, Akademisyen yada Memur mertebesindeki tüm personelin Görevden Alınması talimatı verildi.

YÖK tarafından gönderilen yazı şu şekilde;

“Paralel Devlet Yapılanması ile bağlantılı veya söz konusu örgüte destek ya da yardımcı olma durumu olan üniversitenizdeki rektör yardımcıları, enstitü ve yüksekokul müdürleri, bölüm başkanları, şube müdürü ve daha üst görevde bulunan yöneticiler ile öğretim elemanı (yabancı uyruklular dahil) ve diğer çalışanların durumlarının ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında işlem yapılması ve sonucundan 5 Ağustos 2016’ya kadar Başkanlığımıza bilgi verilmesini önemle rica ederiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti