2018 yılı KYK Kredi ve Burs Başvuruları Başladı

KYK - Kredi Yurtlar Kurumu
Daha Fazla Göster

KYK tarafından 2018 yılı KYK Kredi ve Burs Başvuruları resmi olarak 15 Ekim 2018 tarihinde başlatıldı. KYK Kredi ve Burs Başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor olacak.

Üniversite öğrencilerinin sabırsızlıkla beklediği 2018 yılı KYK Kredi ve Burs Başvuruları KYK tarafından resmi olarak duyuruldu ve başvuru süreci başlamış oldu.

e-Devlet sistemi üzerinden başlatılan Burs ve Kredi Başvuru Süreci için iki farklı sayfa aktife alındı. Sayfalardan birisi 15 Yaş Altı Öğrencileri ilgilendirirken diğer başvuru sayfası da 15 yaş üstündeki öğrencileri ilgilendiriyor.

 

Son Başvuru Tarihi 21 Ekim 2018

15 Ekim 2018 tarihi akşam saatlerinde açılan Burs ve Kredi Başvuru sayfası 21 Ekim 2018 23:59’a kadar açık olacak.

Bu sene üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin ve ara sınıf öğrencilerinin başvuru yapabileceği 2018 yılı KYK Kredi ve Burs Başvuruları gerek Ön Lisans ve Lisans öğrencilerini gerekse de Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerini yakından ilgilendiriyor.

Sadece e-Devlet üzerinden başvuru alınacak olmasından dolayı,

 • 18 Yaşından Büyüklerin KENDİ E-Devlet Şifreleri ile,
 • 18 Yaşından Küçüklerin ise VELİLERİNİN E-Devlet Şifresi ile
 • 15 Yaşından Küçüklerin ise KYK İl – İlçe Müdürlükleri üzerinden

BAŞVURU yapması gerekiyor.

 

KYK Kredi ve Burs Başvuru Sayfası: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-basvurusu

KYK 15 Yaş Altı Kredi ve Burs Başvuru Sayfası: https://www.kyk.gov.tr/web/2018_KRD_BSV_15_YasAlti/basvuruGirisAnaSayfa.do

 

YÖKSİS Eğitim Bilgilerinizi Kesinlikle Kontrol Edin

YÖKSİS üzerinden hatalı bir eğitim bilgisi varsa, PASİF Öğrenci olarak görünüyorsanız veya eksik bir bilgi varsa Üniversite Öğrenci İşleri ile görüşüp sorunu çözmeniz gerek.

HATALI veya EKSİK bilgi ile başvuru yapmanız durumunda KYK tarafından Kredi veya Burs Alma Hakkını kaybedebilirsiniz.

 

Başvuru Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.
 • Başvuruda belirtilmiş olan öğrenim bilgileri Yükseköğretim Kurulu YÖKSİS sisteminden kontrol edilecektir. YÖKSİS’te kaydı bulunmayan öğrencilerin başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
 • Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.
 • Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.
 • Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
 • Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.
 • Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
 • Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.
 • Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra 15 yaş altı öğrencilerin velisiyle birlikte KYK İl Müdrülüğü/Yurt Müdürlüğü’ne giderek taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (öncelikleri olsa dahi) ödeme yapılmaz.

 

Özel Durumu Olan Öğrenciler ve Kayıt Süreçleri

Başvuru yapan ve özel duruma sahip öğrencilerin özel durumuna ait belge asıllarının (Şehit Kardeşi/Çocuğu olduğuna dair belge, Gazi/Gazi Çocuğu olduğuna dair belge, Sağlık Kurulu Raporu) 28 EKİM 2018 tarihine kadar Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gelmiş olması gerekmektedir.

Özel durum belgesinde, başvuru yapan öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarasının belirtilmiş olması gerekmektedir.

 

ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER      İSTENEN BELGELER
Şehit bekâr ise kardeşi,

Şehit evli ise çocuğu,

Gazi bekâr ise kendisi,

Gazi evli ise çocukları,

İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)
Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40’ın altındaki raporlar özel durum kapsamında değildir.) Sağlık Kurulu Raporu (“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
Lise ve dengi öğrenimlerini T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında / sevgi evlerinde barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanuna göre koruma altına alınan öğrenciler T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından teyit edilmektedir, belge göndermenize gerek yoktur.
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi’ nden teyit edilmektedir belge göndermenize gerek yoktur.
 “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yükseköğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)  Milli futbolcular Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, diğer Milli sporcular Spor Genel Müdürlüğü’nden Kurumumuzca teyit edilmektedir. Belge gönderilmesine gerek yoktur.
2018-2019 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanında ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.

 

Daha Fazla Bilgi Almak İçin

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü – Kredi Dairesi Başkanlığı

Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 ÇANKAYA/ANKARA

KİM (Kyk İletişim Merkezi) numarası: 444 19 61

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 3 sene önce

  Ortalamanız 2.00’ın altına düşerse kesilir. Okulu dondurursanız kesilir, Bazı okullar 3 dersten fazla dersiniz kalırsa da kesilmesi yönünde bilgi verebiliyor.
  Yani en az 2.00 ortalamaya ve max. 3 derse kadar kesilme olmaz.

 2. Merhaba, 1.sınıf öğrencisiyim alttan ders alırsam kredim kesilir mi? Kyk yı aradım pasif öğrenci olarak gözükürsenz kesilir dedi, peki benim 6 dersim var diyelim 2 tanesine devamsızlıktan kaldım alttan aldım kredim kesilir mi? Teşekkürler

2 Yorum

 1. Merhaba, 1.sınıf öğrencisiyim alttan ders alırsam kredim kesilir mi? Kyk yı aradım pasif öğrenci olarak gözükürsenz kesilir dedi, peki benim 6 dersim var diyelim 2 tanesine devamsızlıktan kaldım alttan aldım kredim kesilir mi? Teşekkürler

  • Yönetici 3 sene önce

   Ortalamanız 2.00’ın altına düşerse kesilir. Okulu dondurursanız kesilir, Bazı okullar 3 dersten fazla dersiniz kalırsa da kesilmesi yönünde bilgi verebiliyor.
   Yani en az 2.00 ortalamaya ve max. 3 derse kadar kesilme olmaz.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti