15 Dakika Kuralı Kalktı, Sınav Süreleri Uzadı ve Ücretler Düşürüldü

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER
Daha Fazla Göster

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmur ÖZER tarafından yapılan açıklamalar ile 15 Dakika Kuralının kaldırıldığı, Üniversite Sınav Sürelerinin Arttırıldığı ve Sınav Ücretlerinde İndirim yapıldığı kamuoyu ile paylaşılmış oldu.

Hürriyet Gazetesinin Eğitim Yazarlarından Nuran ÇAKMAKÇI ’ya açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Mahmut ÖZER öğrencileri direkt olarak ilgilendiren birçok konudaki yeni düzenlemeler bahsetti.

Yapılan yeni düzenlemeler sadece Üniversite Öğrencilerini ilgilendirmiyor. Özellikle 15 Dakika Kuralı direkt olarak ÖSYM tarafından yapılan Tüm Sınavları da kapsıyor.

 

15 Dakika Kuralı Kaldırıldı

ÖSYM Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre 10.00’da başlayan bir sınav için salona en geç 09.45’de girilmiş olması gerekmektedir şeklindeki kural kaldırıldı.

Bu günden sonra ÖSYM tarafından yapılan sınavların başlangıç saatleri sınava son giriş saati olarak uygulanacak.

Yani 10.00’da başlayacak bir sınava giriş için en geç 10.00’da salonun kapısından giriş yapmış olmanız gerekecek.

Yeni sistemde de 10.01’de gelen öğrenciler sınava alınmayacak.

 

Sınav Ücretleri Dolaylı Olarak Düşürüldü

Eski sınav sisteminde öğrencilerden alınan 160 TL’lik sınav ücreti, düşürülen sınav sayısına bağlı olarak 120 TL seviyesine inmiş oldu.

Ücretlendirme noktasında 2 sınav için 60 TL + 60 TL şeklinde bir ücretlendirme yapılması bekleniyor. Bu sayede sadece Ön Lisans için sınava girecek olan adayların da 60 TL ödemesi yeterli olacaktır.

Bu konuda ki net bilgiler ÖSYM tarafından hazırlanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Sınav Başvuru Kılavuzu ile netleşmiş olacaktır.

 

Üniversite Sınav Süresi Uzatıldı

ÖSYM Başkanı Üniversiteye Giriş Sınavı olarak uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında da süre konusunda aşağıdaki açıklamaları yaptı.

“Sınavın usul ve esaslarını YÖK belirler. En kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacak. Bu yıl sınavların süresi geçen yıl YGS ’deki süreden fazla olacak. Birinci sınav 100 dakika civarında, ikinci sınav ise 160-200 dakika arasında olacak, 180 dakika da olabilir. Sınav için mart ayında başvuruları alacağız. Ramazan Bayramı sonrasında sınavı yapmayı planlıyoruz. İkinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalışıyoruz. Belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabilir.”

Yenilenen Sınav Sistemi sebebiyle ilerleyen dönemde birçok değişiklik meydana gelebilir. Bu sebeple de öğrenci arkadaşların Sınav Başvuru Kılavuzu çıkana kadar sabretmelerini öneriyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti