Çalışan Öğrencilerin Bursu Kesilmeyecek, Burs Almaya Devam Edebilecekler

Çalışan Öğrencilerin Bursu Kesilmeyecek, Burs Almaya Devam Edebilecekler

Üniversitede okuyan ve Burs  alan öğrenciler artık Sigortalı Bir İşte Çalışıyor olsa dahi Bursları kesilmeyecek.

YÖK tarafından 2015 yılı Aralık ayında alınan ve 24 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik neticesinde Burs alan öğrencilerin Sigortalı Olarak Çalışmalarının önü açılmış oldu.

Birçok öğrencinin KYK’dan Burs alıyor olmasından dolayı SGK’lı işe giremediği, işe girenlerin ise SGK göstermeden kaçak çalıştığı bilinen bir gerçekti.

 

Dileyen Tam Zamanlı Olarak Çalışabilir

KYK Bursu  alan öğrenci arkadaşlarımız yeni yönetmelik ile birlikte dilerlerse Part Time veya Dönemsel olarak dilerlerse de Tam Zamanlı olarak herhangi bir noktada iş başı yapabilirler.

Alınan ücretin Asgari Ücret seviyesinin üstünde ya da altında olması da artık Burs için sorun teşkil etmeyecek.

Yapılan düzenleme sayesinde Burs  aldığı halde geçinemeyen, Ekstra bir işte çalışmak isteyen ancak Yasa Engeline takılan öğrenci arkadaşlarımız rahat rahat çalışabilir, para kazanabilirler.

 

Değişen Yönetmelikler Aşağıdaki Gibidir

 

24 Aralık 2015 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 29572

MADDE 1 – 24/8/2004 tarihli ve 25563 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanı birlikte yürütür.

 

Kaldırılan Madde:

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere burs verilmez.

 

24 Aralık 2015 PERŞEMBE 

Resmî Gazete 

Sayı : 29572

MADDE 1 – 18/1/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü yürütür.

 

Kaldırılan Madde:

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere kredi verilmez.

 

Dileyenler Kontrol Edebilir

Birçok öğrenci arkadaşımız habere inanmakta zorlanacaktır. Bu sebeple de hemen üst kısımda ilgili Resmi Gazete Tarihlerini ve Sayılarını verdik.

www.resmigazete.gov.tr adresi üzerinden ilgili tarih, madde ve içerikleri inceleyebilir, kıyaslamasını yaparak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Diğer sorularınız için ise

adresindeki KYK Soru Cevap Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Burs Alan Öğrenciler Çalışabilir mi?

Eski Sisteme göre ne yazık ki Burs Alan Öğrenciler çalışamıyordu.

Ancak yeni düzenleme ile Burs Alan Öğrenciler de Sigortalı Bir İşte çalışabilecekler.

 

Kredi Alan Öğrenciler Çalışabilir mi?

Kredi alan öğrenciler halen Asgari Ücret Düzeyinde ödeme yapan bir şirkette çalışamıyorlar. Part – Time olarak dilerlerse çalışabilirler. Maaşları Asgari Ücret Düzeyinde olmadıkça sorun yok.

 

Sigortalı Bir İşe Girsem Bursum – Kredim Kesilir mi?

Burs alan arkadaşlarda sıkıntı yok.

Kredi alan arkadaşlarda ise Asgari Ücret Düzeyi altında bir maaşla Part – Time olarak çalışmaları gerek.

 

Sigortalı İşte Çalışanlara Burs veya Kredi Verilir mi?

Hayır.

Yönetmelikte belirtildiği üzere Maaşlı bir işte çalışan ve SGK Primi yatan bir öğrenciye Burs veya Kredi çıkmayacaktır. Çıkma ihtimali az olsa da vardır ancak bu riske girmeye değmeyecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

124 yorum

 1. hocam merhabalar. suanda bursların açıklanmasını bekliyoruz. suanda yüksek lisans yapıyorum. burs basvurusunda bulundum. suanda bir iş teklifi var bunu kabul edip sözleşme imzalarsam bursu etkilermi direk? cıkma ihtimalini yani

  • Biraz ertelemenizi öneririz. Muhtemelen sonuçlar belli olmuştur ama yine de işi garantiye alın. İş girişinizi geç yapabilirler veya sözleşmeyi 1-2 hafta erteleyebilirler. Büyük ihtimalle 3-5 gün içinde sonuçlar açıklanacak

 2. Selamın aleyküm hocam bu yıl üniversite kazandım ve öncelik belgesi olarak milli sporcu belgem var bütün evrakları teslim ettim başvurumu da yaptım bi sorunum var yazın 3 ay boyunca 2000tl kadar bir maaşla sigortali bir işte çalıştım bundan dolayı kyk çıkmadı 6 eylülde işten çıktım 1.5 ay sonra sisteme çıkış tarihim yansıdı ama hala sigortam aktif görünüyo peki bu olay burs almama engel olur mu lütfen yardımcı olun kafam çok karışık

  • SGK sisteminden büyük ihtimalle sigortanız düşmüştür. Sorun olmasa gerek. Ama yine de SGK ile bir görüşün.Halen sigortanız yatıyor mu diye.

 3. Merhaba ben sağlık lisesi çıkışlıyım.Özel bir yerde hemşire olarak full time çalışıyorum. Maaşım asgari ücretin üzerinde. kyk kredi başvurusu yaptım. Alabilir miyim, bir engel çıkar mı?

  • Maaş alıyor olmanız dolayısı ile çıkma ihtimali düşecektir. Tabi aile gelirleri vs. gibi birçok etmene de bakılacaktır.

 4. Merhaba iyi gunler hocam
  Ben gecen sene uniye basladim 1. Sinifi bitirdim bu sene ise lise mezunu hemsire olarak atandim yaklasik 15 gundur calisiyorum su an universiteye devam etmiyorum kaydim aktif burs aliyodum su an hala bursum yatiyo bana atandigini bildirmen gerek dediler bursun hala yatmasi sorun oluşturur mu ne yapmam lazim yardimci olur musunuz lutfen

 5. Merhabalar benim bir sorum olacak. Üniversite bünyesinde kısmi zamanlı çalışıyorum günlük üç saat yatan bir sigortamız oluyormuş ben burs başvurusu yaptım aldığım para 320 lira olacak çalıştığım işte bu burs çıkmasına engel olur mu

 6. Ben universitede kismi zamanli ise başladım kaza sigortası yatıyor tek (aylık 250 lira aliyorum) ,başvurular bittikten 2 gün sonra girdim bu burs almama engel olurmu ?

  • Bu rakamların çok fazla etkisi olacağını sanmam. Ama yine de sonuçta hiç ödeme almayanlara öncelik sağlanabilir. Net bir cevabı yok.

 7. merhaba, ben doktora öğrencisiyim bursa başvurdum fakat başvurduktan bir hafta sonra parttime bir işe girdim. daha önceki senelerde burs aldım. şimdiki durum burs almama engel teşkil eder mi?

  • Part time bile ola bir maaşa sahip olmanız Burs almanızı engelleyebilir. Biraz daha bekleseydiniz keşke. Ama yapacak birşey yok. Beklemekten başka.

   • işe girişimi iptal edebildim. burs çıktıktan sonra tekrar parttime bi işe girmek bursun kesilmesine sebep olabilir mi

    • Şuan ki sistemde daha sonra işe girseniz dahi sorun olmayacaktır. Önemli olan ilk işlemler yapılırken gelirinizin olup olmaması. Burs veya Kredi çıkması ona göre ayarlanıyor

 8. merhaba karşılıklı öğretim kredisi almayı düşünüyorum yazın işe girip çaışıyorum 4 ay kadar kredim kesilirmi ?

  • Son gelen düzenlemeler sonrasında SGK girişi bazı sorunlar yaratabiliyor. Riski alıp çalışabilirsiniz.

 9. Merhaba, 2015 yılında mezun oldum öğrenciyken 4 yıl kredi aldım. Bu sene yüksek lisansa başladım ve asgari ücretli ve sigortalı bir işte çalışmaya başladım 1 ay olacak sanırım gireli. Yüksek lisans kredisine başvursam alabilir miyim ?

  • Çalışıyor olmanız sebebiyle burs çıkma ihtimali azalır ama çıkma ihtimali var yinede.

 10. Bir kurumda memur olarak çalışan Asgari maaş düzeyinin üstünde maaş alan biri burs başvurusu yapabilir mi bunda bir sakınca var mı

 11. Merhaba,ben dgs ile bir üniversiteye yerleştim daha öncesinde siğortalı bir işte çalışıyordum ayın 5. itibari ile çalıştığım şirketten ayrıldım ve onlarda bana işten ayrıldığımı gösteren işten çıkış bildirgesi verdiler fakat e devlet üzerinden baktığımda siğorta aktif görünüyor bu benim kyk dan yurt çıkmasına engel olur mu? Cevap veriseniz sevinirim teşekkürler

   • iş çıkışım yapılmış fakat sisteme düşmemiş burs başvurusu yapsak sıkıntı olur mu yapabilirmiyim 5 gün sonra sisteme düşücektir.

    • hemen kontroller başlamaz zaten. Başvuru yapın. Sistem kontrolleri başlayana kadar düşer iş çıkışınızda.

 12. Sayin Bitalebe,
  Kyk yurdunda kaliyorum ancak ogrenci islerine yazi geldi . Yaz sezonunda asgari ucretten yuksek ucret aldigim icin hakkimda dilekce geldi. 30 ekime kadar Sigorta evrakimi göturup ibraz ettirmem gerekiyormuş. Neden boyle oldu. 120 gun sigortali iste calisma hakkimiz vardi. net maasim asgari’ucretin altindaydi. Primlerle mesailerle yuksek’ucret aldim. İse giris 9 haziran- cikisimi 24 eylul de aldim /yurttan cikaracaklar’mi?

  • Aldınız maaş eğer Asgari Ücretin üstünde ise ve SGK Girişi de bu rakam üstünden yapıldı ise bu sebeple sorun yaşanmış olabilir.
   Evrakları çıkarıp bir kontrol edin. Artı olarak kaç günlük ödeme yapılmış ona da bakın.
   KYK Yurdu için sorun olacağını pek sanmıyorum ama Kredi alıyorsanız belki onun için davet edilmişsinizdir. Konuyla alakalı bilgi verirseniz süreçle alakalı bizde bilgi almış oluruz.

   • Cok tesekkurler ederim bilgileriniz icin.
    106 gun calistim. Net maas 1300 civari fakat ustunde ucret aldim. Kredi almiyorum basvurumda yok. . Yurtta kaliyorum

 13. Merhaba ben Ali 1aydır işten çıktım ama sigortam hala aktif gözüküyor bu kök burs almama sıkıntı olurmu

 14. Merhaba ben KYK dan burs almaktayım ve part time olarak işe girmeyi düşünüyorum bunun sonucunda bursum krediye dönüşür mü veya kesilir mi ?

 15. Merhaba, yüksek lisans 1. Sınıf ogrencisiyim aynı zamanda ücretli öğretmenlik yapıyorum ancak maaşım asgari ücretin altında , bursun çıkma ihtimali calıştigim için düşer mi? Lisans eğitimimde de burs almıştım.

  • Ücretli Öğretmenlik sistemde Part Time iş olarak geçeceği için çok fazla etki etmeyecektir. Ancak tabi ki hiç çalışmayanlara göre burs alma ihtimaliniz azalacaktır.

 16. Merhaba hocam ben 1 ay önce işten çıkış tarihim oldu. Fakat sigorta durumu e devletten baktım aktif yazıyor ben sgkya gittim bana dediler iş çıkışınız olmuş fakat önceden primler yattığı için 3 aya kadar sağlık sigortaniz olacak dediler. Acaba bu durum burs başvurusu için engel olur mu ve iş çıkış Bildirgesini ÖSYMye göndermeme gerek var mı

 17. Merhaba benim bir arkadaşım var, kyk dan kredi alıyor ve aylık 3000 TL sigortasız işte çalışacak.Ama parası her ay banka üzerinden yatırılacakmış kredisi kesilir mii

 18. Sayın hocam merhaba iyi günler. İlahiyat fakültesi öğrencisiyim. İşkurdan 6 aylık vekil imamlık atamaları oluyor. Ve ben şu an burs alıyorum. Acaba işkur Benim altı aylık imam olarak bi camiye atasa burs kesilir mi hocam?

 19. Merhaba. Part time olarak sigortalı işe girmek istiyorum fakat bu yıl kyk bursuna başvurucam. Bir sorun olur mu olursa da nasıl bir sorunla karşılaşırım

 20. Merhaba ben öğrenim kredisi alıyorum sigortalı part time işe başlayacagım ama işin ne zamana kadar süreceğini bilmiyorum.Açıkcası kurum beni işten çıkarana kadar çalışmayı planlıyorum.Bu durumda kredim kesilir mi? (maaşım asgari ücretten az olacak birde) şimdiden teşekkürler

  • Yasal ibarelere göre Kredi Alanlar 3 aydan fazla bir işte çalışamaz. Ama açıkçası bu güne kadar şikayet falan olmadığı sürece kredisi kesilen olduğunu görmedim.
   Ama tercih sizin. Riski siz alacaksınız.

 21. Yukses lisansa yeni kayit oldum. Burs kredi basvuru asamasinda sigortali gorunursem burs cikmasina engel olur mu ?

 22. Benimde bı sorum olacaktı ben öncelikliyim ama yazın sigortalı bı işte çalıştığım için çıkmadı yurt halbuki işten çıkınca sigortam bitecek burs cikarmi

  • Kontroller esnasında SGK ödemeleri kesilmiş ise çıkma ihtimali yüksek. Ama son ana bırakmayın derim. Sigorta Çıkışınızı takip edin.

 23. Burs başvurusu yaptığımda İskur dan asgari ücret karşılığı çalışıyor olmam burs almama engel olur mu acaba . Teşekkürler

  • Maaşlı olmanız burs almanıza engel olmaz ama sizi burs verilecekler sıralamasında oldukça geriye atar. Bu sebeple de burs çıkma ihtimali düşer.

 24. Üniversitenin 2. Sınıfına başlayacağım, kyk dan kredi alıyorum okuldayken part time bir işte çalışırsam krediyi kapatırlar mı?

  • Sistemde yer alan şartlara göre evet. Ama birçok kişi daha önceki dönemlerde Part Time yada Full Time çalıştılar Burs veya Kredi alırken.
   Şikayet edilmedikçe pek sorun olmuyor.
   Ama risk alıp almama kararı sizde.

 25. Merhaba ben yaz döneminde ssk lı. halen çalışmak tayım bu ay sonu çıkış yapacam kyk yurt başvurusu yaptım yurt çıkarmı teşekkürler

 26. Selamlar ben ben bayramda işe gireceğim ve 15 gün çalışacağım burs alıyorum bir sorun olur mu yorumları okudum ama yinede emin olmak için yazıyorum şimdiden teşekkürler.

 27. Merhaba bn busene burs basvurusu yapacam 6 gundur asgari ucret uzerinden yatirilan sigortali bir iste calismaya basladim30 agustosa kadar calisacam burs alabirmiyim

 28. Merhaba ben garsonluk yapıyorum aldığım ücret 1500 asgari ücret ustu olduğu için kyl ve bursu etkileyecek mi ? 120 gün dolmadan işten çıktim

 29. Merhabalar, benim iki sorum var birincisi ben suan asgari ucretli bir işe basladım takribi 1600 gibi bi para alıyorum ve yasal yollardan yatıyo sigortamı tam zamanlı calısıyo olarak gozuksem(okul baslayıncada calısmaya devam edıcem ) kyk kredim kesilirmi birde suan 4 sınıf ogrencısıyıım okulum bır sene uzuycak kredim devam edermi yalniz okulumun ılk senesinde basvurmaıdm krediye 2 sınıfta basvuru yaptım uzatma yılımla bırlıkte 4 sene olucak

  • Krediniz okul bitince biter. Uzamaz. Kaçıncı sınıfta başladığınızın bir önemi yok
   Maaştan dolayı kesilme ihtimali var. Burs için bir sorun yok ama Kredi durumu biraz sıkıntılı. net bir bilgi yok. Ama kesilmeme ihtimali yüksek. Şikayet falan eden olmamazsa.

 30. Merhabalar, kardeşim üniversiteyi bu sene kazandı fakat sigortalı bir işte çalışıyor. Burs veya yurt başvurusu yapabiliyor mu ? Çıkma ihtimali nedir.

  • Yazın çalışması yada Normalde çalışması engel değil. Ancak düzenli bir geliri olanlar daha gerilere düşebiliyorlar değerlendirmede.
   Burs Başvurularından önce SGK Çıkışının yapılması yararınıza olur.
   Yurt Başvurusunda da yine gelire bakılır ve süreç ona göre işler.

 31. Merhaba hocam ben bu yıl üniversiteye yerleştim yaklaşık 40 gündür asgari ücret düzeyin sigortali bir işte çalışıyorum kyk ve burs başvurusu yapmadan önce işten çıksam veya üniversite başlayana kadar calissam nasıl olur

  • Sigorta Çıkışınız yapıldıktan sonra sıkıntı yok. Çalışmanızı takip etmezler. SGK Priminizi takip ederler.
   Sigortanız yatarken Burs ve Kredi incelemesi yapılırsa geliriniz olduğu için burs çıkma ihtimali oldukça azalır.

 32. ben de kyk’dan geri ödemesiz burs alıyorum.geçen yıl asgari ücretin üzerinde bir yerde çalışıyordum ankara kyk’yı aradım burs kesintisi olup olmayacağı için görevli bana yalnız temmuz ve ağustos aylarında çalışabileceğimi eylülde ise okul açıldığı için bir gün dahi çalışırsam bursumun kesileceğini söyledi.şu an yine halı yerde çalışıyorum eylülde çalışırsam birkaç gün bursun durumu ne olur bir sorun çıkar mı?

  • Son çıkarılan düzenlemeler sayesinde Burs alan öğrencilerin çalışmasında bir sakınca yok. KYK ile tekrar görüşün. Size yanlış bilgi verilmiş büyük ihtimalle.

 33. Peki hocam basvuru tarihleri oncesinde kesin bir sekilde cikisim yapilmis ise kurum basvuru esnasinda ssk gecmisimi degerlendirmeye alir mi

 34. Merhabalar. Hocam ben bu sene universiteye yerlesecegim. Ancak su an asgari ucretten fazla geliri olan bir iste calisiyorum. Bu benim kyk yurdunda kalmama veya burs basvurusu yapmama engel teskil edr mi

  • Eğer başvurular inceleniyorken bu ödemeler yatmaya devam ediyorsa başvurma noktasında sıkıntı yaşamazsınız ancak öncelik alamazsınız. Yani hem Burs hem de Yurt çıkma ihtimali oldukça düşer.

 35. Kredi alıyorum ve yaz için sigortalı bir işte çalışmaya başladım. temmuzda 16gün ağustosta 23 gün eylülde 8 gün kadar çalışacağım. Aylık aldığım ücretler asgari ücreti geçmiyor. Sizce kredim kesilir mi

 36. Merhabalar ben milli sporcu bursu alıyorum haziranın 14ünde işe başladım 29 Ağustosta çıkcam işten ve 1700tl maaş alıyorum bu çalışma süreci benim milli sporcu bursumu etkiler mi ?

  • Burs sistemi KYK ile aynı ise sıkıntı olmaz. Milli Sprocu Bursu ile alakalı çok fazla data yok ne yazık ki. Ama büyük ihtimalle KYK bazlı ilerler bu durumda da sorun olmaz.

 37. Ya kafam cidden çok karıştı beni aydinlarirsaniz sevinirim. Ben haziranin 30unda ise girdim asgari ucretli bir is. Sigortam yatiyo oncesinde 2016 yilindada 27gunluk sigortam var yine yazin calismistim simdi sonuclar aciklandiktan sonra kyk basvurusu olucsk diye biliyorum kyk başvuruları başlayınca isten ciksam burs veya yurt cikma sansi artarmi ? İsten cikmazsam burs yada yurt cikma şansı duser mi cevaplarsaniz sevirim.

  • İnceleme sürecinde SGK Priminiz yatıyor görünürseniz Kredi alamazsınız, Burs alma ihtimaliniz düşer.
   Başvurudan kaç gün sonra değerlendirme yapılır bilemiyoruz. O sebeple de şu tarihte çıkın işten diyemeyiz.

 38. Kredi aliyorum.Bi otelde staj yaptim 18 temmuzda yani dün stajım sona erdi.geriye kalan eylüle kadar olan 45 günde personel olarak devam etmek istiyorum.1eylül den 1 gün önce çıkışı mı alicam asgari ücretin üstünde bi ücret alicam kredim kesilir mi? Kesilirse bu yıl tekrar dan başvuru yapabilir miyim burs yada kredi cikmama gibi bi durum olur mu?

  • Kredi kesilir mi bilemiyorum. BU KYK’ya bağlı. Genellikle yaz dönemi çalışmaya ses çıkarmayabiliyor. Ama kendi şartlarına göre kesebilme hakkı var. Bu risk size ait. Eğer 45 günlük süreyi Yarı Zamanlı olarak gösterirlerse sıkıntı olmaz. Ama tam zamanlı olursa sıkıntı olabilir.
   Birkez iptal edilirse kredi bir daha alamazsınız. Ne burs nede Kredi çıkmaz.

 39. Merhaba ben suan otelde calisiyorum maddi durumum kötü öğrendim ki sigorta olursa hem kyk hem bursta sıkıntı olabiliyormus ne yapmam gerekiyor ne zamana kadar çıkış yapmam gerekiyor basvurudan hemen önce ciksam mi yoksa 7 eylulde mi ciksam cok kararsizim yardim edermisiniz ? Yurt ve burs başvurulari ne zaman ?

  • Sistemden kontroller yapılırken eğer sizi sigortalı görürlerse Burs veya Kredi çıkma ihtimali azalır.
   Bu sebeple de sizin Ağustos ayında işten çıkmanız ve bunu firmanın hızlı bir şekilde SGK ya bildirmesi lazım.
   İşlemler falan derken Eylül ayında sizin çıkışınızın tam olarak sistemde görünmesi lazım.

 40. Merhabalar benim 2 sorum olucak. Ben bu yıl Üniversitesi tercihi yapıcam. 2015 de 6-7 ay kadar sigortalı bir işte çalıştım bu yurt kredi ve burs çıkmasına engel olur mu? 2. Sorum ise şimdide 1 ay kadar çalışabilir asgari ücret ile sigortalı bir işte bu engel olur mu yurt burs ve kredi çıkmasına?

  • Daha önce çalışmış olmanız bir engel teşkil etmez.
   Burs ve Kredi başvurusu öncesinde SGK çıkışınız yapılmış olursa sorun olmaz. Ama mümkünse bence 1 aylık SGK için riske girmeyin.

 41. Bu yil kyk’ ya burs yada kredi için başvuracağım. Daha once asgari ucret duzeyinde veya daha dusuk duzeyde ancak sigortali calismis olmam burs veya kredi almama engel teskil eder mi?

  • Başvuru sürecinden sonra kalıcı olarak bir iş yerinde çalışmayın yeterli. Öncesi önemli dğil.

 42. Merhaba benim durumum biraz karışık samsun ondokuzmayis üniversitesi veteriner fakültesi 3.sinif öğrencisiyim.06.10.2016 tarihinde muş malazgirt ilcevmudurlugundee hayvancilik mudurlugunde veteriner sağlık teknisyeni olarak göreve basladim bu süre zarfinda ogrenci kredisi almaya devam ettim hiçbir sorun olmayacağını söyledikleri için şimdi durumumu anlatıp bursu iptal ettiricem fakat kendimi de ihbar etmiş olucam.durumumu anlatıp dilekçe yazsam herhangi bir cezai yaptırımı olurmu?

  • Durumunuzu anlatmanıza falan gerek yok.
   Arayıp Kredinizi İptal Ettirmek istediğinizi söyleyin. Sebebe gerek yok.
   Sonrasında dilekçe yazıp iptali yapın.
   Neden diye sorarlarsa artık ihtiyacım yok dersiniz. Olur biter.

 43. Merhaba ben kyk kredi alıyorum ve bu yaz sigortalı işte çalışacam kredimin kesilmemesi için ne yapmalıyım

  • Yarı Zamanlı çalışabilir yada çalıştığınız yere sigortayı Yarı Zamanlı olarak ödettirebilirsiniz.
   Bu sayede 2-3 ay çalışmanız sıkıntı oluşturmaz.

 44. Merhabalar, ben kyk kredi alıyorum ve sadece sigorta girişi ve 1 hafta sonrada çıkış olursa kredim kesilir mi acil cevaplayabilir misiniz lütfen.

 45. merhaba ben kyk burs alıyorum ama bu yaz asgari ücreti geçen bi maaşla sigortalı olarak çalışacam bursum kesilirmi veya krediye döner mi

 46. yaz döneminde çalışmak istiyorum iş yeri sigorta yaparsa bursum kesilir mi sadece 3 aylık bir dönemde çalışıcagım

 47. Ben kredi aliyorum 444 1961 numarasini aradim kesilir 1 yil içinde geri odemesi başlar dedi. Ancak mail attım kyknin sitesinden ayni sekilde haziran temmuz ağustos ayi boyunca calisirsaniz kesilmez diye cevap geldi. Cagri merkezini aradığımda bi sorun olursa itiraz edersiniz dedi bi sorun olsa itiraz etsem ne kadar sürer. Veya bi sorun olur mu kafam cok karisik yardımcı olur musunuz?

 48. Malesef bu bilgiler hatalı. Evet burs alanlar için kaldırıldı ancak kredi alan öğrenciler hala sigortalı bir işte çalışamazlar kredileri kesilir. kredi Yönetmeliğinde değiştirilen madde alıp alamayacaklarna ilişkin olan bölüm anck kesilme sebepleri arasında hala sigortalı bir işte çalışma görünmektedir.

   • Krediyi iptal ederseniz bir daha başvuru yapamazsınız.
    İptal etmeden isterseniz yeniden başvuru yapın ama genelde olumsuz yanıtlanıyor.

   • 24 Aralık 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29572
    Burada alınan karar ile kesilmiyor. Ancak daha sonra çıkan ve bizim atladığımız bir kanun varsa birşey diyemem.

     • Son yapılan açıklamada silinmediği bildirildi. Ancak YÖK kendi sitesinde halen bu metni değiştirmemiş. Yani %100 bir bilgi veremiyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM