AÖF Sınavlarına 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Kuralı Geldi

AÖF Sınavlarına 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Kuralı Geldi

YÖK tarafından yapılan talepler doğrultusunda Açık Öğretim Fakültesi bulunan üniversiteler peş peşe bazı Sınav Sistemi Değişikliklerine gidiyorlar. Yeni Sistemde Vize – Final – Bütünleme ve Tek Ders gibi sınavlarda 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek.

YÖK tarafından yapılan talepler doğrultusunda Açık Öğretim Fakültesi bulunan üniversiteler peş peşe bazı Sınav Sistemi Değişikliklerine gidiyorlar. Yeni Sistemde Vize – Final – Bütünleme ve Tek Ders gibi sınavlarda  4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek.

Önce Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (ATA AÖF) değişiklikleri yaparak Resmi Gazetede yayınladı. Sonrasında ise Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AUZEF) sınav sisteminde yapılan değişimi resmi olarak duyurdu.

Peki, YÖK tarafından talep edilen ve Açık Öğretim Fakültesi Dekanlıkları tarafından kabul edilen değişimler neler?

Dilerseniz birkaç başlıkta bakalım.

 

 

Sınavlar Gözetmen Eşliğinde Yapılacak

Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  hali hazırda Vize ve Final sınavlarını Gözetmen Eşliğinde yaptığından dolayı burası için bir değişiklik yok.

Atatürk Üniversitesi ise Vize sınavlarını Online, Final sınavlarını ise Gözetmen eşliğinde yapmakta idi. Artık gelen düzenleme ile bu durum ortadan kalkmış durumda.

  AÖF’de Tek Ders Sınavı Yerine 3 Ders Sınavı Geliyor

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi de hem Vize hem de Final sınavlarını reel olarak yapacak ve gözetmen eşliğinde sınava giriş sağlanacak.

 

4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek, Puan Bu Şekilde Hesaplanacak

Test Usulü şeklinde yapılan sınavlar olmasından ve Çan Eğrisinin bu noktada oldukça aşağılarda kurulmasından dolayı YÖK duruma el atmış durumda.

Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  Açık Öğretim Fakülteleri YÖK tarafından istenilen bu değişikliği uygulayarak Sınav Sistemlerinde gereken değişime gittiler.

Yeni Sistemde artık her soru için 5 Farklı Şık olacak ve  her 4 yanlış cevap 1 Doğru cevabı silecek. Geriye kalan doğrular ise sizin Net Puanınızı belirleyecek.

Tabi ki Çan Sistemi yine aktif olacak.

 

Vize %30 – Final %70 Etkili

YÖK tarafından alınan ve Üniversiteler tarafından uygulanmaya başlanılan karar ile Tüm Açık Öğretim Fakültelerinde ONLİNE Sınavlar kaldırıldı.

Değişen sınav sistemi ile artık tüm sınavlar YÜZ YÜZE yapılacak ve dönem sonuna etkide %30 Vize + %70 Final olarak notlandırma yapılacak.

  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınav Sonuçları Açıklandı

 

AÖF Ders Kitabı – Ders Not Sorunu

Bu noktada Anadolu Üniversitesi yıllardır Açık Öğretim Fakültesi üzerinden eğitim verdiği için birçok firma tarafından da desteklenen Ana Kaynak ve Yan Kaynaklara sahip.

İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi ise daha kısa süreli bir AÖF Geçmişine sahip olmalarından dolayı Ders Notu – Ders Kitabı – Ek Kaynak konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

Bu durumda öğrencilerin Sınava Hazırlık sürecinde sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor.

 


İstanbul Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Madde 23-6 Açık öğretim programlarındaki derslerin çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan
sınavlarında 5 şıklı olarak hazırlanan her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak test ham puanı hesaplanır.

http://auzef.istanbul.edu.tr/uploads/61/icerik/AUZEF_Egitim_Ogretim_ve_Sinav_Yonetmeligi.pdf


Anadolu Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

  Atatürk Üniversitesi AÖF Sınav Sisteminde Değişiklik Yapıldı

https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/aof-duyurular/degerlendirme-sistemi-degisikligi-duyurusu-1476856812

 


 

Atatürk Üniversitesi – 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Açıköğretim Programları uygulayan üniversitelerde (Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi) uygulama birliği sağlanması amacıyla Açıköğretim programlarında uygulanması gereken ölçme ve değerlendirme ilkelerini belirleyerek, 18-03-2016 tarih ve 10675850160-106-16196 sayılı yazısıyla bu hususlar üniversitelere dağıtılmış ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Adı geçen düzenlemede: İlgili Üniversiteler tarafından yurt içinde ve/veya yurt dışında açıköğretim programlarına ilişkin yapılacak sınavların; bir dönemde yer alan her ders için ara sınavı ve dönem sonu sınavının gözetimli olarak yüz yüze yapılması,

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı götürmesi

http://www.ataaof.edu.tr/yonetmelik-degisikligi-ile-ilgili-aciklama/

Sosyal Medyada Paylaşın:

288 yorum

 1. Rahat olun. Aldığım duyumlara göre bütün üniversiteler için (Açık Öğretim) Kayıt sayısı azalmış. Bu da demektir en geç önümüzdeki sene bu sistemi seve seve kaldıracaklar. Önceden İş sağlığı bölümü için 1000 kontenjan açan üniversite bu sene (1 ve 2. sınıflar hariç) 250 kişiyi göremedi. Seve seve kaldırıcaklar rahat olun.

 2. Hem okuyup hem calismak nedir biliyorum.16 saat nobet tutup isten cikip orgun okudugum bolumun derslerine giriyordum simdi acik ogretim fakultesinin ogrencisiyim arkadaslarim onceki yillarda cikmis sorulara calisarak kitap acmadan okuduklari bolum hakkinda hic birsey ogrenmeden diploma sahibi oldular .4 yanlisin 1 dogruyu goturdugu sistem iyi olmus bence ustelik bu sistemde bende sinava girdim ve 1 hafta kala kitaplari okuyarak birseyler ogrenerek isten eve geldikce calistim ve 4 tane dersimden tam puan alarak gectim sinifi.siz 4 yilin parasini verip diplomayi satin almayi planliyorsunuz sanirim meslek sahibi oluyorsunuz okula gitmeden bunun kiymetini bilin ya da orgun bolum yazin da gorun bakalim nasilmis calisirken okumak.orgun okurken 50 saat uykusuzlukla sinava girdigimi bilirim ..devamsizlik sinirini gectiginizde isterseniz 100 alin sinavdan birakiyorlar..acikogretimle orgun yuksek ogretimi kiyaslamak mantiksiz ..ustelik muthis zorlukta sorular gelmiyor acikogretim sinavlarinda cok degil 1 kere okudugunuzda basarili olursunuz hic emek harcamadan zora girmeden hicbirsey olmuyor.

 3. Yetkililerin bu yaziyi gormesini istiyorum artik birileri yök e dur deain artik oldu ogretmen gormeyelim uygulama yok staj yok labaratuar yok hic bir şey yok ama istenilen basari hat safaa.. Ya biz hem calisip hem okuyan insanlariz hayat hikayemizi anlatsak baba parasi yiyip orgun okuyanlara kiyasla ne durumdayiz anlarsiniz bazilarinin tek umudu aöf dgs gibi sinavlarorgunde okuyan vize final bütte gidiyomu yanlislari ya adini yazana 5 puan diyo hocalar yaa iste onlar prof. Bize yazili gelmesin adimizi yazariz. Gerci yazili oldu halde iki kere daha yaziyiz o ayri bi mallik yani diyeceğim nerden kiyaslarsan kiyasla zor sartlarda okuyan aof magdurlarini daha da magdur etmeyinnnn. Kendinizi bizim yerimize koyun. Bu sacma sapan 4 yanlis 1 doruyu gotrur kurali kalksin. 12 sotumdan emini ya ben kendim calisiyom bilmedigim 8 soru cikabilir iki secenek arasindada kalabilirim bu niye bildiklerimi bilmemişim gibi gostersi yaaa niyeeee niye 60 almak varken 50 alip tek ders sisnavina kalayim nolir duyun sesimizi nolurrrrr bizim olan hakkimizi bize verin

 4. MERHABA AÖF SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM SADECE BAHAR DÖNEMİNDEN 3 DERSİM VARDI.İKİSİNDEN FF İLE KALDIM ÜÇ DERS SINAVINA GİREBİLİRMİYİM

 5. böyle şaçmalık olmaz bunlar mezun olmamızı istemiyorlar…boşa giden seneleri mi helal etmiyorum yuuuuuuuh….

 6. Böyle saçmalık olamaz ZATEN geçebilmek için zorlamıyorduk şimdi geçmeyelim diye ellerinden geleni yapıyorlar hem çalışıp hem okuyoruz bununla ilgili bi düzenleme gelmeli yetkililer duyar inşallah.

 7. Bu nasıl bir uygulamadır ya bir ton para verip zar zor geçiyoruz zaten insanları okumamaya zorlamak resmen bu paramızı aldıkları yetmiyormuş gibi geçmemizi engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ne yapsakta para kopartsak diye bakıyorlar mezun olunca zaten bir halta yaramıyor yine bir ton sınav koyuyorlar önümüze bari mezun olmamızı engellemeseler.

 8. ÇOK SAÇMA BİR SİSTEM NEDEN ÖRGÜN ÖGRETİM DE OKUYANLARIN YANLIŞLARI DOGRULARINI GÖTÜRMUYOR DA A.Ö.F OKUYANLARIN Kİ GİDİYOR. RESMEN HAKSIZLIK OKUMAYALIM MI NE YAPALIM. OKUMA HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALMAYIN ZATEN DERS GÖRMEDEN GEÇMESİ ZOR BİD EBÖLE YAPARAK DAHA DA ZORLAŞTIRMAYIN

 9. Aöf nin aldıgı kararın iptalini istiyoruz 4 yanlış 1 dogruyu götürmesin bizler sınıf geçmek ićin çalışıyoruz örgünde böyle bir sistem yok bu eşitlik ilkesine aykırı bir karar açık uclu sorulara tepkimiz yok o sınav içinde sorulan bir soru

 10. imamhatip lisesini bitirmeme 3 sene var ben bitirene kadar lütfen 4 yanlış bir doğruyu götürme sistemi kaldırılsın lütfen lüTFENN evde çoluk çocuk kendi çabamızla ev hanımı olarak zor çalışıyoruz bizde kendimizi zor şartlarda geliştirmeye çalışıyoruz ,cumhurbaşkanlığı sayfasınada şikayette bulunalım arkadaşlar selamlar ak parti selam RECEP TAYYİP ERDOĞAN

 11. Bu tarz bir kararın alınmasına çok şaşırdım bizler öğrenciyiz okumak engellenmeye çalışılıyor örğün öğreciler sınavlarda 4 yanlış bir doğruyu götürmüyor bizlerin sucu nedeir sınıf geçmek için 4 yanlış 1 doğruyu niye götürsün bizler üniversite sınavına girmiyoruz kpss ye girmiyoruz suçumuz okumak ve bunu cezalandırmaksa onu birşey diyemicem sınav içinde açık uçlu sorulara tepki varmı yok olamaz çünkü bu bir sınav biz öğrenciler dönemde aldığımız derslere 4 yanlış 1 doğruyla sınava geçemicez ki tek ders sınavı 3 derse çıksın bu karaın iptalini istiyoruz yetkililerin lütfen sesimizi duymasını istiyoruz

 12. Dünyada Eğitim seviyesi düşük olan ülkeler arasında bulunan ülkemiz. Kendini geliştirip çıta yükselteceği yerde kendi kendini nasıl çıtayı aşağı çekerim diye Aöf öğrencilerine zulüm içerisinde. Ne olur hiçbirşey olmaz kendi adıma işi gücü olan bir insan olarak kaydımı yenilemem ama çok tanıdığım insan var emek verip sıkıntı içinde okulu bitirmeye çalışıyorlar. örgün eğitimde okula gitmeyip sadece sınava girip hocasına rakı masası kurup geçen öğrenciler var YÖK ölüyü diriyi sevdin gözü AÖF öğrencilerine diktin derler Adama

 13. Ya bunu inşallah bu not hesaplamaya uygulamazlar da sürpriz olur umarım çünkü geçebilecek derslerimden kalıyorum körü körüne . Yapmayın insanların hayallerini kırmayıp lütfen ben gece gündüz ders şalışıyorum elimden geleni yapıyorum

 14. Bencede çok saçma çalışan biri olarak zaten zar zor yetişiyorum bukadarıda fazla adaletsizlik olmasın yanlış doğruyu götürmesin lütfen..

 15. Ne istiyorsunuz bizden zaten binbir zorluk icinde okuyoruz nedir bu sacmalik her sene bir sozde yenilik okuma diyor cahil kal istiyor dusunen beyinler bunun ustesindende gelecek elbet.

 16. Zaten açık öğretim okuyanların bir sürü çektiği sıkıntı var o da yetmiyormuş gibi bir de bunu ekleyin kar kış demeden sınav yapmayı biliyorsunuz bir de her ders başına ücret ders sayısı arttıkça ücrette artıyor paran varsa okursun gibi oluyor bari bunu yapmayın ya kolaylaştırın zorlastirmayin lütfen…

 17. arkadaşlar örgün okuyanlar dilekçe ile başvuru yapmışlar açıkögrtimde de 4 yanlış 1 dogruyu götürsün diye bizim yapacagımız herkesin bir an önce dilekçe ile başvuru yapıp göndermemizdir.saygılar

 18. şimdi siz profesyonel olarak öğrenci yetiştirmeyi planlıyorsunuz öyle gidin bunları ayna karşısında kendinize inandırın 4 Y 1 D ne demek be yani diyorsunuz ki evlatlarım sizin gibi enayi insanları bulduk sömürmenin vakti yoksa bu ülkenin bu kadar masrafını kimler karşılar deneme tahtası ilan ettiniz bizi bu son yaptığınız yanlışla
  Sizin amacınız hiç bir zaman eğitim veya bilimi öğrencilerinize katmak olmamıştır bu kararı alan komisyon üyelerine diyorum ya bn ve bnm gibi insanlar yani enayilerin sayesinde orada duruyorsunuz ALLAH hepinizi kahreylesin hepinize hakkım haram… bu dünyada rahatsınız lakin hesap günü geldiğinde nasıl hesabını vereceksiniz bunların ki inanclı birileri olmuş olsaydınız böylesi problemler olmazdı…

 19. Allah cezalarını versin bu ne be zorla dersten bırakacaklar bizi ya allah aşkına su kural kalksın yeter artik ??

 20. sistemin değişmesini istiyoruz yanlış doğruyu götürüyor uygulaması son bulsun

 21. sistemin değişmesini istiyoruz yanlış doğruyu görüyor uygulaması son bulsun

 22. Aof4yanlisbir dogruyu götürmesin imza kanmpanya arkadaşlar desteklerinizi esirgemeyin arkadaslarina dagitin imzalyaayin dağıtalım sesimiz çıksınstory_fbid=1269526269736695&id=166185583404108

 23. Arkadaşlar o zaman hiçbir sınava girmeyelim aöf nin yaptığı böyle saçmalıktı olur herkes çoğu dersten kalır.

 24. Aöf de Adalet okuyorum yapılan bu 4 yanlış 1 doğruyu götürme uygulaması sırf para tuzağı olmaktan başka birşey değil..

 25. Böyle bir rezalet olmaz arkadaşlar herkes itiraz etmeli Tbmm e dilekçe ve edevlet üzerinde cumhurbaşkanına yazın ne kadar başvuru çok olursa mutlaka bişeyler yaparlar.

 26. Arkadaşlar Hepimiz Başkanlığa ve Cumhurbaşkalıga yazalım bizi dinliyecekler hepimiz bianda yazalım bimerden

 27. ADAMLAR İŞİ TİCARETE DÖKMÜŞ BU ŞEKİLDE HİÇ KİMSE 10 YILDAN ÖNCE OKUL BİTİREMEZ. KALDIRILMALI BİR AN ÖNCE.örgün sistemde bile götürmezken biz görmediğimiz dersin sınavına giriyoruz ne yapmamızı bekliyorsunuz. derdiniz PARAYSA ÜCRETLERİ YÜKSELTİN OZAMN

 28. Yazıklar olsun ekonomik kalkınmayı öğrencilerin sırtında mi başaracaksinz yazık günah bu ülkenin çocuklarına

 29. bu demek oluyor ki okulu bırakın sz zaten her kişiden yılda 400-500 tl para alıyorsunuz daha yetmiyor mu bde ynlş dğryu gtrsn ….

 30. Arkadaşlar lütfen herkes bimer e şikayetini yazsın.ben de yazdım biraz önce.burda kimse sesimizi duyamaz ama bimer e yeterince şikayet giderse söylediklerimiz dikkate alınabilir.duyarlilik gösterelim lütfen.

 31. Bizim girdiğimiz sınavlar yarış için değil ki! Kpss ye mi dgs ye mi giriyoruz, kiminle yarışıyoruz? Örgün öğretim de okudum ama böyle saçmalık görmedim.Lütfen sosyal medyayı iyi kullanan birileri bizi yönlendirsin de sesimizi duyuralım.nereye nasıl şikayette bulunacağız?

 32. İyice saçmalamaya doğru gidiliyor. Ticarete döndü yazık iyice civisi çıktı her şeyin adaletsiz bir sınav sistemi böyle bir pu an hayatımda almadım normal egitde olmayan birseyi yansımaları yanlış üniversite si avını giriyoruz yazıklar olsun sizin gibi eğitimcilerin ve karar verenlerin

 33. bende itiraz ediyorum, örgün eğitimle aynı haklara sahip olmak istiyoruz.örgün eğitim görenler birebir eğitim alırken, bizler kendi emeklerimizle ders çalışıyoruz

 34. bu sınav bizi çok kütü etkiledi yetkililere yazılı beyan ediyorum lütfen duyun sesimizi 4 yanlış 1 doğruyu kınıyoruz lütfen bu uygulama sistemden kaldırılsın

 35. Buyuk haksızlık. Zaten dersler oku oku bıtmıyor. tekrar yapmaya bıle zaman kalmıyor. 3 arkadasım bu sıstemı duyunca vaz gectıler. Yenıden sınava gıreceklerını soyledıler. Hem ınsanları kaybedıyorsunuz hem de zor olanı daha da zorlastırıyorsunuz. Haksızlık eskı sıstem gerı gelmelı. Insanların hak ettıklerını verın.

 36. Bu nasıl bir sistem yaa biz okulu bitirmeye çalışıyoruz… Bu olanlara bak zaten alt tarafı 20 soru yaa buna nasıl itiraz edebiliriz..

 37. Neden sınavları bu kadar zorlastiriyosunuz bizler çoluk cocuklarla ilahiyati bitirmeye çalışıyoruz ama sizler her zaman olduğu gibi yine zor bir karar çıkardınız ben kabul etmiyorum yeter artık bizler çok zengin insanlar degiliz bir sinir alcagimiz zaman bile önce çocuklarımızı düşünüyoruz ve sırf sınava gire bilmek için 245 tl para yatırıyoruz lütfen bizlerin hayatıyla oynamayın

 38. Bu adaletsiz sisteme kesinlikle sessiz kalmamaliyiz eğitimi ticarete dondurmelerine izin vermeyelim lütfen birlik olup bu 4yanlis1dogru olayına itiraz edelim 0 nedir arkadaşım sınava girmeyen ogrenciye bile 0 vermiyorlar #4yanlis1dogru ya #HAYIR

 39. Aöf okuyanlar bir çok nedenlerden dolayı örgün eğitime devam edemeyenlerdir. Amaç ülkenin eğitim seviyesinin yükselmesine katkı ise örgün ile Aöf okuyanın aralarındaki şartLar farkının adaletinin sağlanması açısından atmasyonda olabileceğini ama yakın iki şık cevabının işaretleme cesaretinin kırılmaması vede başarısızlıklar zinciriyle zaten geçemiyorum diyerek okulu bırakması eğitim seviyesinin azalmasına katkısı olan bu uygulamanın tekrar eski haline gelmesini bir aöf okuyan olarak istiyorum.

 40. BU KONUDA BİR İMZA KAMPANYASI VAR İSE HABERDAR OLMAK İSTİYORUM. Kİ BENCE AÖF ÖĞRENCİLERİ TÜMDEN BUNA İTİRAZ EDEBİLİRLER. BİRLİKTEN DE KUVVET DOĞAR. SESSİZ KALMAYALIM LÜTFEN

 41. Örgün eğitimde böyle bir uygulama yokken yaygın eğitimde test sınavlarında 4 yanlışın bir doğru götürmesini fırsat eşitsizliği olarak görüyorum.
  Bu bir yarış sınavı değil ve bilgiyi bu şekilde ölçmek hiç adil değil.
  Bu HAKSIZ UYGULAMANIN en kısa zamanda düzeltilmesini umut ediyorum.

 42. Battik ya boyle sacmalik olmaz bu hatadan donmeleri gerekiyo imza kampanyasi baslatirsin..hersene bu universitelerr para mi yatircaz ya

 43. Sınav sonuçları açıklandı ve 3 ders zayıf geldi soruların geçmiş sorularla hic alakası yoktu soru sorma sistemide çok değişmişti zaten buna rağmen 6 dersyen çok iyi olmadada geçer not almışım çok çalışmama rağmem ama 3 dersim zayıf hepsine eyvallah bari şu 4 yanlış1 doğruyu götürmeseydi ben özel şirkette askari ücretle çalışan birisiyim açık öğretim bana umut kapısı olmuştu günde 10 saat çalışıyorum hafyada 1 gün iznim var akşamları evde çocuguma dets yaptırıyorum yemek bulaşık vsr ders çalışmaya bile vaktim yok geceleri uyumuyorum ders çalışmak için burdan yetkililere sesleniyorun lütfen umudumuzu elimizden almayın şu 4 yanlış bir doğruyu götüren sistemi oryadan kaldırın ben doğruyu bildoysem o benim hakkımdır yanlışım doğrumu neden götürsün lütfen yetkililer sesimi sesimizi diyun çok rica ediyorum

 44. Sonuçlar açıklandı bu nasıl sistem yanlış doğruları götürmüş. Sonuçlar tam bir rezalet. insanların hem parasını ve zamanını hemde hayallerini çalmaya kimsenin hakkı yok. Bizlerde adil bir sistem istiyoruz ..

 45. Sonuçlar açıklandı bu nasıl sistem yanlış doğruları götürmüş. Sonuçlar tam bir rezalet. insanların hem parasını ve zamanını hemde hayallerini çalmaya kimsenin hakkı yok. Bizlerde adil bir sistem istiyoruz ..

 46. Kesinlikle Adaletsizlik diyorum. Diğer örgün eğitimlerde neden böyle bir şey yok aöf okuyanların suçu nedir zaten imkan olsa örgün okuyacaklar imkanlar dışı olduğu için aöf okuyorlar buna rağmen yök ne yapmış 4 doğru 1 yanlış sistemine geçmiş başka bir işi yokmu bu yökün acaba önce eğitim sisteminde ki sorunları çözün öyle sistem yapmaya kalkışın

 47. Arkadaşlar bu sistem çok saçma normal üniversite sınavlarından böyle bir sistem olmazken açıköğretimde olmasının sebebi para tuzağı sınavı geçemeyelim kayıt paradı ödeyelim amaç bu sanırım hep birlikte ŞİKAYET VAR sitesine şikayetlerimizi yazalım bu yeniliğe itirazımızı dile getirelim

 48. Ben hiç memnun değilim inşallah değişir bu yasa.4.yanlış doğruyu götürmesi. Lütfen tekrar aynı eski sistem devam etsin. .

 49. örgün öğrencilere uygulanmayan sistem biz açıköğretim öğrencilerine yükleniyorlar.insaf.kalbinizde biraz vicdan merhamet varsa bu sistemden vazgeçersiniz.böyle saçma birşey yok.madem hadi bu içine ettiğim sistemi yapmaya yaptınız:ulan bari soruları 4e düşürün.ya siz bizi memurluğa mı alacaksınız.garanti ise tamam devam edin.

 50. Kesinlikle saçmalık .zaten sor sorular ayrıntı ve çelişkili sorular var. Bide 4 yanlıs bir dogruyu goturecekmis. İmza kampanyası varsa bilgi kendi gitmisiniz lutfen

 51. Örgün öğretim de test usulü vize yada final sınavı var onlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyor, diploması statü olarak aynı görülen bir okulun sınav sistemi neden farklı olabilir çünkü milyonlarca aöf öğrencisi var bunların başarısız olup dönem uzatması demek ciddi bir gelir kaynağı demek .alkol, sigara , otomobil yada araç birde AÖF en temiz gelir kaynaklarının başını çeker ?

 52. Sabahın 6’da kalkp işe gidiyorum .akşam 8’de evde oluyorum hangi ara çalışıcam.elimde doğru düzgün kaynak yok saçma bir sistem üzerine birde 4 yanlış bir doğruyu götürecek atatürk üniversitesi sana sesleniyorum kul hakkında yanarsınz inşallah allah kabul etmesin

 53. Ata.aöf de zaten kaynak yok.Sistem üzerinden verilen konulara çalışyoruz onlarda anlatılmak istenen şey 10 sayfada anlatılıyor oku oku bitmez.Yaşım olmuş 43 50 yaşında mezun olurum artık…harcımızda az değil ..bilmiyorum artık iyice soğudum yani..Bize yapılan haksızlık neden örgün eğitimde bu yok..orda da olsun..hep dışlanıyoruz..yazık ya hepimiz bu ülke için cabalıyoruz ben bu yaşımda ne yapabilirim diyorum..yazık ediyorlar Açık öğretimde okuyanlara..kul hakkı değilde ne bu Allah aşkına…

 54. Bu uygulama büyük ihtimalle devam eder. okulu bırakıp kayıt falan sildirmeye gerek yok. çünkü ben her sınava detaylı hazırlanıyorum ve her sınavda gördüğüm kesin olan bir şey var o da şu; son 4 yılın sorularından en az 5 tane soru yakalıyorum. hiç çalışmasan bile sadece bunları yakalayabilirsen eğer, çan eğrisi sistemiyle hiç çalışmayanlar harf notlarının sınırlarını acayip derecede aşağıya çekecekleri için, siz 25 le bile geçersiniz büyük ihtimal.

 55. Tek açıklaması var açık öğretimlilerin okuma hakkını elinden almak.çoğunluk bırakır bunun üstüne.

 56. arkadaşlar itirazlarımızı bu aşagıdaki e-mail adresine yazıp gönderelim tepkimizi dile getirelim.Madem 4 yanlış bir doğruyu götürüyor o zaman cevap şıkları da 5 ten 3 düşürülsün.

  aofak@anadolu.edu.tr

 57. Memur sendikalarına baskı yapalım arkadaşlarım, bu uygulama ancak bu şekilde kaldırılabilir.

 58. Bu uygulama kesinlikle geri kaldırılmalı zaten insanlar bitirmekte zorlanıyor bide bunu cikardiniz adı ustunde açık öğretim biz orgun öğretim gibi hocalardan ders gormuyoruz bu zaten en büyük zorluk sinavi başarmak için kendi kendimize çalışıp geçmeye çalışıyoruz daha zorlastirilmasin… insanların hayellerini yıkmayın bitirmemiş için bi kolaylık çıkarsanız daha iyi olur bence..

 59. su hale bak orgun ogretımde okuyan bır ogrencı sınıf gecmek ıcın pekcok secenegı varken bızlerıde sınıfta bırakmak ıcın akla hayele mantıga zıyan ısler yapıyorlar vallahı pes

 60. Bence birlikten kuvvet doğar cumhurbaşkanı na yazalım tüm herkes ancak o çözer halk istiyor yada diğer aöf de okumayanlarınkide aynı olsun eşitlik olsun

 61. Bu sistemi kabul etmiyorum kendimiz birşeyler öğrenmek için çaba sarf ediyoruz verilen kitaplar bile konu zor anlatıyor adam gibi çözümlü örnek sorular yok bi tarafından tutsam konunun obur tarafı elinde kaliyir ben ev hanımı yım bir çocuğum var evlilikle okulu beraber goturemedim başta ama 6 yıl sonra tekrar okulumu bitirmeye karar verdim iyide gidiyordu düzenli ders çalışmaya özen gosteriyorum soru çözerek bilgilerini desteklemeye çalışıyorum Bitilerinin dediği gibi 3_5 soru ezberleyip gerisini rastgele sallayarak tutturmaya çalışmıyor soru sayısı zaten 20 tane bununda yanlış doğruyu goturse ne kalacak elimizde bilgi ölçmek bunun neresinde insanları okusunlar diye teşvik ediyorsunuz okumayı ticarete çevirmek bu yarın okula başladım.ama bitiremedi bende bıraktım diyen insanlarla dolacak etrafımız sürekli harç yatır nereye kadar yani elinizde oyuncak gibi oynuyorsunuz sistemle

 62. Bence ikinci donem herkes kayit dondursun harc yatirmasin birlik olalim para olmazsa vazgecerler

 63. Eğer böyle bi uygulama gelmişse bunun altında çirkin şeyler olduğu bariz. Hadi ygs-lys-kpss anladık bi yerden elemeye çalışıyorsunuz. Fakat vize finale böyle uygulama gelmesi çok saçma insanların hem ortlamalarını etkiler hem de paralarına yazık! Nereye itiraz şikayrt edilmesi gerekiyorsa hemen gereği yapılmalı(!)

 64. çok yüksek miktarlar ödeyerek kayıt yeniliyoruz biz ögrenciler.bu yapılan haksızlık,aynı zamanda sömürü sisteminin bir parçasıdır.zor şartlar altında kendi çabalarımız ile ders çalışıyoruz.Egitim hakkımızın elimizden alınmasıdır.

 65. NE KADAR SAÇMA SAPAN ÇALIŞIP TA OKUMAYAN ÇALIŞAN BİR SÜRÜ İNSAN VAR. MADEM HERK EZİN DEDİĞİ GİBİ BİZ AÇIKÖĞRETM OKUYANLARA BUNU YAPIYORSUNUZ. HANİ ADALET OLACAKMIŞ YA…. ÖRGÜN ÖĞRETİMLERİ NİYE KAYIRIYORSUNUZ. BİZ PARAMIZLA ZAR ZOR OKUMAK İSTEDİĞİMİZ İÇİN DEĞİLMİ. VARYA NASIL BİR SİSTEM GETİRDİNİZ KİMSE ANLAYAMIYOR ARTIK. HERŞEYDE BİR RANT BİR ÇIKAR SÖZ KONUSU…. ŞU EĞİTİM SİSTEMİ 50 KERE DEĞİŞTİRDİNZİ. YAZIKLAR OLSUN BEEEE…… BENDE BU DURUMU BİLSEYDİM KAYDIMI DONDURURDUM. BU 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRMESİNİ HİÇ TASVİP ETMİYORUM. MİLLETİ EĞİTİMDEN BİLE SOĞUTMAYI BAŞARDINIZ.

 66. eskiden bir üniversite diplomasını eline alan bir umut ışığında iş arıyordu şimdi bu diplomayı bu rezalet bir eğitim sisteminde alamayan hırsız,gaspçı, yada kiralık katil olucak 😀 Eğitim sistemini her sene değiştirenler utansın ülkeyi halden hale sokanlar utansın . Ve siz gençler umudunuzu yitirmeyin SİZ GELECEĞİN AYNASISINIZ !

 67. Daha çok çalışın okulunuzu bitirin ve yarınlarınızın daha iyi olacaği ülkelere hizmet edin sizde . Neden bu ülkeyi bekliyorsunuz anlamıyorum. Eğitim sistemi rezalet,iş bulma sorunu hayallere kalmış, yarınlarından umutsuz binlerce öğrenci neden peki ? Değerinizin bilindiği yerlere gitmeniz vakti geliyor demektir bu …

 68. Arkadaslar bu yeni sınav düzenlemesi kabul edilir birşey değil,
  Sikayet çerçevesinde YÖK’ e ve CUMHURBAŞKANLIĞINA Görüşlerinizi yazın!
  İnşaallah bu uygulamadan vazgecilir.

 69. Arkadaşlar imza kampanyasını lütfen katılın.rica ediyorumhttps://www.change.org/p/y%C3%B6k-a%C3%A7ik-%C3%B6%C4%9Fretim-fak%C3%BClteleri-4-yanli%C5%9F-1-do%C4%9Fruyu-g%C3%B6t%C3%BCrmesin

 70. Aöf öğrencilerinin böyle bi sistemle geçmesi mümkün değil. Zaten dersler çok karmaşık ve zor .Birde bu sistemle harç parası kazanmak istedileri acikca ortada. Yazık yaaa yazık gerçekten yazık eğitime verilen önem ticarete dokulmus. Imza toplayın arkadaşlar hemen yoksa sonuç hic iyiye gitmiycek. Itiraz edelim imza toplayalım bu haksızlığa dur diyelim artik.

 71. aöf okuyan insanların çoğu zaten harç verirken zorlanan insanlar şimdi bu saçma uygulamaya geçtiniz birsürü insan sınıfta kalacak . anladığım kadarıylada sizin niyetiniz insanlar kalsın bir sene iki sene fazladan harç parası toplayalım.. yazıktır ya…

 72. Bu nasıl bir saçmalıktır. Herşey bitti Aöf de 4 yanlış 1 doğruyu götürecek o zaman çan eğrisini niye çıkarttınız.O zaman örgün eğitime gidenlere de aynı şartı getirin.Nasıl bir adaletsizliktir ki bu.Bütünlemeleri niye kaldırdınız doğru düzgün kitaplara bile ulaşamıyoruz sınava gireceğimiz 3-5 gün kala kitaplar elimize geçiyor ne yüz yüze eğitim var olanda da zaten muhattap olup öğretmek için uğraşan yok.Harcı yatırıyoruz karşılığını da almak istiyoruz bir nevi para ile okuyoruz bari bütünlemeyi geri getirin de mezun olalım.Böyle yaparak kim bilir kimin cebini dolduracaklar yine.

 73. Böyle bi saçmalık var mı ya zaten açıkta okuyan insanların bi sürü sıkıntısı var kimi çalışıyor kimi evli kimi çocuklu tıpkı benim gibi. Ev hanimiyim ve iki çocuğa bakıp aynı zaman da ders calismaya çalışıyorum bide yanlış doğruyu götürsün de 5 sene de bitireyim o zaman ücreti de kaldırsınlar resmen insanları soyma pesindeler

 74. Kesinlikle berbat bir karar zaten kendi kendimize çalışıyoruz üstünede bu olunca moral bozukluğuyla sınava girecez lütfen iptal edilsin

 75. Ayıptır günahtır. Bu mevzu aman mezun etmeyelim etinden, sütünden, yününden faydalanalım zihniyetinin bu alanda tezahür etmiş halidir. Çoğu memurun aöf’leri tercih etmesinin sebebi ya özlük (kademe/derece ilerlemesi) sorunlarını çözmek için ya öğrenim durumuyla ilgili sıkıntıları gidermek içindir. Yapılan adaletsizliktir. Yanlıştan tez zamanda dönülmelidir.

 76. Eğitim sistemini devamlı değiştiriyorsunuz.İşi ticarete döktünüz. Sınavsız geçiş kaldırdınız. Üstüne 4 yanlış bir doğruyu götürüyor uygulamasını yapacaksınız. Örgün eğitim görmüyoruz. Sorular zaten zor. Harç parasını da yatırıyoruz. Bu sistemi onaylamıyorum.

 77. AOF de her seferinde yeni bir uygulama getiriyorsunuz. Sınavsız geçişi kaldırdınız şimdi ise 4 yanlış 1 doğru cevabı götürüyor. Örgün bir eğitim görmüyoruz.üstüne harç parasını yatırmamıza rağmen ellerinde yeteri kadar ders kitabı yok. Sorular hem zor hemde öğrenci talebi fazla olduğu için iş ticarete döküldü. Bu şekilde eğitim sistemini
  onaylamıyorum

 78. Arkadaşlar BİMER i arayalım 150 tel no ile talebimizi iletelim lütfen.Ayrica bişeye deginecegim bu iş resmen ticarete döküldü nerden kirpacaklarini bilemediler.SAYIN YÖK AÖF KAYIT SIRASINDA 6 KITAPTAN 1 ni VERMIYORSUN 225 TL HARÇ PARASINI 200 TL YATIRSAK KABUL EDERMISINIZ ARTI BAŞTAN SAVAR GIBI INT. INDIRIN..DIYEREK KÂR EDIYORSUN VE SINAVDA O DERSI VEREMEYIP TEKRAR SINAVA TABI TUTUP KÂR EDECEKSIN..ARTI BU SISTEMDE ve ORGUNDE DAHİL EZBERE DAYALI OLDUĞU İÇİN BI ISE YARAMIYOR BIR AY SONRA UNUTULUYOR AMAÇ BUYSA GIDISATIMIZDAN BELLİ OLUYOR SİZ ÖNCE BU SISTEMI ÇÖZÜN MILLETI KANDIRMAYIN
  ALLAH KİMSEYI AKILDAN VE VICDANDAN FAKİR ETMESIN

 79. Arkadaslar ben bimere yazdim cumhurbaskanligina yazdim hep beraberce birlikte basbakanliga yazalim mail atalimm bu boyle olmaz zaten zor geciyoruz devletten yardim ve destek icin birlik zamani

 80. Arkadaşlar bu konuyla ilgili itirazlarımızı lütfen önce BİMER e yapalım.Birlikte hareket edersek ses getirebiliriz.Sadece burada yorum yazmakla olmaz.Duyarlı olalım işe yarayacağından eminim.BİRLİK OLALAIM…

 81. Arkadaşlar bu konuyla ilgili lütfen duyarlı olalaım.Birlikte ses getirebiliriz.Herkes şikayetini mutlaka BİMER e yazsın daha sonra ilgili kurumlara iletelim.Zaten yeterince para ödüyoruz.Tek ders 200 TL.Bir de üstüne 4 yanlış bir doğruyu götürsün şahsım adına kesinlikle kabul etmiyorum.Tüm açık öğretim öğrencilerinin itirazlarını bildirmelerini önemle rica ediyorum..

 82. Adaletsizlik bir an önce sınava girmeden kalkmasını istiyoruz.örgünde bile böyle şartlar yok. Örgündeki arkadaşlarım benden az çalışıyolar geçiyorla.gecemi gündüzüme kattım.bir yandan oğlumla eşimle ilgileniyorum.lütfen bir an önce çözüm bekliyoruz

 83. Bi arkadaşımızın dediği gibi o zaman şiklar 3 e düşsün bu uygulama ya kesinlikle katılmıyorum

 84. Yazik yaw valahi o kadar emege sanki ygs veya kpss normal vizeler finaler iste bu yapilir mi bu kadar insan son sinifa gelmis olanlar var zaten dersi gormuyoruz bide bu sistem Allah yardimcimiz olsun ne diyeyim..

 85. ya bunların yapacağı sistemi ben adamlar için para kaynağı zaten bu sınavlar daha nasıl düdükleriz bu milleti diye kendi aralarında beyin fırtınası yaratıyorlar……………

 86. ya bunların yapacağı sistemi ben adamlar için para kaynağı zaten bu sınavlar daha nasıl düdükleriz bu milleti diye kendi aralarında beyin fırtınası yaratıyorlar……………

 87. Ben öğretmenim ve bir anneyim.Sosyoloji okumak içimde ukte olarak kalmıştı.Aöf de sosyoloji okuyorum 3. Sınıf öğrencisiyim güç bela okumaya çalışıyo
  rum arkadaşların dediği gibi kalın kitapları kendimiz okuyup anlamaya çalışıyoruz.4 yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulaması umarım kaldırılır.

 88. Yök başkanına kara para lazım lamburgini parasını burda alacak anladın mı mezun olmama demek para demek dir

 89. Zaten Türkiye de eğitim denilen bir şey kalmamış ki. Sağ olsunlar onlarında artık ne yaptıkları belirsiz. Bütünlemeyi kaldırdılar.Bu yetmedi, şimdi de bunu çıkardılar.Bir yan da milleti okumaya teşvik ediyorlar diğer yandan da yapmadıkları şeyi bırakamıyorlar…

 90. ders başı 20 soru soruyorsunuz?bu sayının bilmem kaçı yanlış olup bılmem kac tane doğruyu götürürse mantıksızlık almış başını gıtmıs olacak her bolum her üniversıte için bu uygulamanın gelmesı gerekiyor aöf sonuçta lüks bır secım degıl bızler ıcın zorunlu secım sanırım aöf’yı bırakın dıyorsunuz bıze

 91. YÖK tam anlamıyla rezaletsin.Örgün ögretimleri araştır bedavadan geçiyorlar.Bu kadar rezillikte olmaz olamaz tam anlamıyla fiyaskosun asrın en kötü yönetim şeklini aldın.Tarih seni büyük bir gurur ile anacak

 92. Arkadaşlar bu sistem,4 Yanlış 1 doğruyu götürür kuralı ESKİŞEHİR ANODOLU ÜNİVERSİTESİN de bütün kayıtlar bittikten sonra getirildi,burda zaten haksız bir kazanç var,öğrencilerin hemen hemen hepsi resmen soyuldu,bu konuda dava açmak zorundayız,aöf bunu bana kayıtlar başlamadan önce bildirmeliydi,resmen hırsız bunlar,erzurum ata 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralına geçeceğini 27 haziran 2016 da resmi gazetede duyurdu,ama ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ 7 EKİMİ bekledi,kayıtlar bitti cepler doldu,10 ekimde sözde rektör çıktı tv ye biz 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralını getirdik dedi,bunu bizden YÖK istedi dedi,uygulamak zorundayız dedi,iyide naci aylardır nerdeydin?neden paralar yatmadan önce konuşmadın?ben helal etmiyorum paramı,dava açacağım yöke,böyle kafalarına göre sistemmi olurmuş,o makamları başınıza geçirecekler sizin ölünce,pişman olacaksınız böyle haksız uygulamalar yaptığınız için ,yiyin daha siz mağdurların hakkını,yazıklar olsun,haram olsun,okumuşlar ama bi faydaları yok millete hep zarar hep haram,

 93. Bu sistemde bütün aöfliler mağdur durumdadır.bu sistemde OKUL BITMEZ,değişmesi gerekir,yoksa seneye öğrenci bulamazlar,bu sistemde okumak resmen para tuzağına düşmektir,bu sistemin altında kötü niyet var,bu sistemde okumaya(para kaptırmaya)hayır.her yere yazın arkadaşlar,bir sonuç alırız mutlaka,protesto edeceğiz her yerde,

 94. BU NASIL BI HAKSIZLIKTIR YA OLDU BIZDEN ONCEKILER GÜGIB GEÇSINLER BIZ 4 YANLIS 1 DOGRUYU GÖTÜRSUN. BIZ OGRETMEN ESLIGI OLMADAN UNIVERSITEMIZi BITIRMEYE . OKUMAMIZDA KOLAYLIK SAGLAYACAGINIZA IYICE ZORLASTIRMAYA CALISIYORUNUZ BU NASIL BI SAÇMALIK !!!!!!!!!!!!!!!

 95. ARKADAŞLAR BU UYGULAMA BİZİ ÇOK SARSAR İPTAL DAVASI AÇMAMIZ LAZIM BİLMEM KATILIRMISINIZ

 96. ya ben böyle bir saçmalık görmedim insanlar okumasın eğitim almasın dıye elinizden geleni yapıyorsunuz maşallah bizim günahımız açıktan okumak mı yani. amaç ne ? gareziniz kime? bizler hem çalışıp hem okuyamayacak mıyız bu ne hadsizlik ne biçim bir saçmalık anlam veremiyorum. sonra da ülke gelişmiyor derler. geri gitmemiz için depar atarak sistemin içine edin sonra da ülke gelişmiyor deyin allah sizi bildiği gibi yapsın ..

 97. Madem 4 yanlış 1 doğruyu götürecekti AÖF ü neden kurdunuz millet normal üniversite okurdu hem öss ye ygs ye girmiyoruz kesinlikle böyle bir sistem olamaz.Milli eğitim bakanlığı her yıl saçma sapan bi eğitim sisteme geçiyor ve öğrenciler bu durumdan olumsuz etkileniyor şimdide sıra AÖF sistemine geldi böyle bir sistem olamaz bu uygulamayla kimse okumaz şahsen parayı yatırmamış olsam bende okumazdım

 98. Allah bu kararı verenleri kahretsin..biz zaten acikdan okuyoruz bu nedenle bu nesacma bi isdir ya ne zorluklarla ne emekletle okuyoruz hakszlik buyu…

 99. Ders çalışmaya vakti olmayan arkadaşlara tavsiyem;boşuna paranızı aöfye kaptırmayın,ders çalışanların bile vaktinde bitiremeyeceği bir sistem bu,işi gücü olanlar bu sistemde okulu bitiremez,bu sistem para tuzağı,yada ,üniversiteli sayısını azaltmak istiyorlar,bence olması gereken kayıt yaptırmamak,belki öğrenci sayısı azalınca sistemde değişikliğe gidilir,

 100. Ben Bimer,cimer,ve Anadolu üniversitesine itiraz Dilekçesi yazdım başkanlığınada yazılı olarak postayla Aps’li dilekçemi gönderdim tüm arkadaşların sadece buradan yazarak değilde gerekli kurumlarada itiraz Dilekçesi ile itiraz etmelerinin bu yanlıştan dönülmesi için çözüm olacağını düşünüyorum

 101. Ey yök ey bu millete adam gibi eğitim vermeyen anlayışsız vicdanını yıllık ortalama kişi başı 400 tl ye kaptırmışlar siz bu milleti koyun yerine koyuyorsunuz nasıl olsa gık çıkaramazlar nasıl olsa bize muhtaçlar zihniyeti Allah sizi bildiği gibi yapsın…

 102. Tam isabetli bir kara olmuş tebrik ediyorum. hadi şimdiden çalışmaya başlayın bedavaya ekmek yok. elini kolunu sallaya sallaya bitirmekte yok.

 103. YÖK VE AÖF yetkililerine;
  Örgün eğitim yapan fakültelerde ders sınavların da 4 yanlış 1 doğruyu götürme durumu yokken aöf okuyanlara bu uygulamanız bir zulümdür..siz hiç dünya meşgalesi ile eğitime zaman ayırıp okumanın zorluğunu düşünmediniz mi?liseler de,fakültelerde derslerden sınav yaparken yanlışlar doğru cevaplara etki etmez ken aöf bu uygulama niye?vazgeçin bu işden ölü doğan çocuk gibi bir iş bu..yazık yazık..uğraşmayın okumaya çalışanlarla..cebinizden kaç kuruş çıkıyor.?sizmi veriyonuz bu okuyanların parasını?bir derse bile aynı parayı yatıran öğrencilerden utanın..biz mağdur edebiyatı yapmıyoruz..sizin yanlışınızı size haykırıyoruz..

 104. Bu kuralı uygun bulmuyorum.Çünku durum olmayan bir çok öğrenci aöf okuyor . Durumu olsa örgün eğitim okur.

 105. 4 yanlış 1 doğruyu götürme kuralı olmasını istemiyor. Çünkü durumu olsa kişi zaten aöf okumaz durumu yok ki bu şekil de okuyor

 106. Haftanın 6 günü çalışan biriyim. verdikleri o kalın kitapları çalışmamızı nasıl bekliyorlar. zor bela dersleri geçmeye çalışıyoruz. bu nasıl bi sistem ygs ye kpss ye girmiyoruz okuduğumuz bölümün sınavlarına giriyoruz yaptıkları bu saçma sapan değişikliği derhal kaldırmalılar. ayrıca bazıları örgün okuyanların yurt parası yol parası verdiğini böyle olmasının mantıklı olduğunu yazmış. aöf okuyanların çoğu kazanamadığı için değil imkanları el vermediği için gidip okumuyor bunu da belirtmek isterim

  • resmen masal anlatıyorsun. 6 gün işte çalışıyorsun diye hiç emek vermeden mi bitirmen gerekiyor aöfyi. eğer kazanacak kadar zeki isen normal üniversiteyi şimdide gayet rahat bilirebilirsin okulu

 107. Buradan sesimizi duymazkar arkadaşlar,hepimiz teker teker bimer e yazalım bu yök herşeyi halletti sıra bize mi geldi.lütfen ivedilikle yazalım vizelere kadar durumu düzeltsinler

 108. Örgün eğitim görenler hem daha şanslı hem .. 4 yanlış 1 doğru götürür kuralı yok adaletinz bumu , maden bizi sınıfta bırakıp mezun yapmayacksinz neden dgs ygs le açık öğretim kurumlarına alıyorsunz para kazanmak için mi?

 109. Yök öğretimi , devlet Personel sınavı Kpss ile karıştırdı galiba , geçince bizi memur yapacaklarmı direk? 🙂

 110. Şimdi ben önlisansa kayıt olduğundada böyle bir zorluk çıkmıştı , şimdi lisansa geçtik kpss gibi yanlış doğruyu götürür kuralı gelmiş , bu kpss sınavımı bilgi ölçmek için sınıf geçmek için yapılan sınavmı sormak lazım kodaManlara? Resmen millet gecemesin tekrar kayıt yatırıp para kazanmak için yapılmış bişey , enayi yerine koyuyorlar bizi, Bimere şikayetde bulunmak lazım cumhurbaşkanılına falan internet üzerinden den sesimizi duyurmamız lazım kazık var burda bize.

 111. Bu haksızlık..özelikle 15 temmuz darbe girişiminden sonra alınan bu kararı düşündürücü buluyorum…birilerinin önü açılırken birilerinin önü kapatılmıyodur umarım…

 112. ALİ KESKİN AÖF okumuyorsanız,konuya müdahil olmayın,zaten millet ateş püskürüyor,her sitede de neden se sizin gibi tipler olmasa olmaz,bu sistem ders çalışan insanlarıda zorlar,barajı yükseltebilir belki biraz daha ama 4 yanlış 1 doğru sistemi aöfde doğru bir sistem değil.

  • ben de aöf öğrencisiyim bu 2.üniversitem ve 3.sınıftayım ve şimdiye kadar neredeyse hiç çalışmadan geçtim. örgün okumak kerizlikmiş onu farkettim ve hiç adaletli değil bu durum.aöf bu kadar kolay olmamalı diyordum zaten. şimdi bu son düzenlemeyle inşallah durum biraz daha adil olacak

   • arkadaşlar ALİ KESKİN bey haklı. üniversiteyi ve doktora mı yaptıktan sonra aöf’ye girdim. şu anda anadoluda 3.fakülteyi ata aöf’de 1 fakülteyi okuyorum. aöf den aldığım son iki diploma için kitapları almaya bile gerek duymadım. şu anda anadoluda sosyoloji okuyorum 3.sınıftayım ALİ KESKİN beyin dediği gibi eski sorulara bakmak yetiyor. 5 doğru cevap biliyorsan diğerlerini de sabit işaretlersen geçiyorsun. Ata aof de ayn şekilde. burada da aynı mantık. ben örgünde harcadığım emeğe üzülüyorum. aöf çalışmadan geçmek varken insan örgünde verdiği paraya, zamana ve emeğe üzülüyor. ayrıca örgünde çok nadir test oluyor. %95i klassik ki eminim aöf de okuyanlar artık klasiğin ne olduğunu bilyorlar. aöf insanları 5 şıkka alıştırmış. adını sorsan şıklara bakarlar. bu eksiktir. ben bu değişikliğin aöf kalitesini artıracağını düşünüyorum. aöfnin derdi para olsaydı bu değişikliği yapmazdı. son olarak aöfnin ne masrafı var ki? 8×200 tleden bir lisans diplomasını 1600 tlye veriyor. e be aöfliler hangi örgün eğitimin bir bölümünün dönemi 2000 tlden daha az masraflı oluyor?

 113. buraya yazacağınıza başbakana yazın cumhur başkanına yazın yök de kim oluyormuş.

 114. 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi eleme sınavında yapılır. Ne diye fakülteye aldığın öğrenciyi elemeye kalkıyorsun? Doğru yapamayan ya da yeterli puan alamayan zaten kalıyor kardeşim. Bu kadar seçiciysen açık öğretim olma zaten…

 115. SN CUMHURBAŞKANIMIZ RTE BU YANLIŞI FARK EDİP,YEKTA SARAÇ’I UYARCAK BEN SN CUMHURBAŞKANIMIZA İNANIYORUM SAYGILARIMLA..

 116. Bu sistemde öğrencilerinde okuyamayacağını bu okumuş cahillerde biliyorlar bence,amaç iyi eğitim falan değil,amaç açık öğretimi zorlaştırıp diploma vermemek,para koparmak değildir amaç,niyet belli mezun etmek istemiyolar,protesto edelim,her ortamda,tepkinizi gösterin arkadaşlar her platformda,yoksa çoğumuz bırakmak zorunda kalacağız okulu,

 117. Bu sistemde aöf okunmaz,benimde 13 dersim kaldı,ama birdahaki dönem kayıt yaptırmayacağım,ha yaptırmışsın ,ha dondurmuşsun zaten bitmez,ALİ KESKİN sen aöf nin avukatımısın böyle abuk sabuk sistemi savunuyorsun,hem insanların parasını ye,hemde mezun etme oh ne güzel memleket,kayıt yaptırmayın arkadaşlar birdahaki dönem,bakın nasıl değiştirmek zorunda kalıyorlar,

  • ne avukatı olacam aöfnin burcu. artık hiç çalışmadan ders geçemeyeceksiniz diye neden ağlıyorsunuz. ne gelirse tembellikten geliyo zaten ülkenin hali ortada.günde 1 saat ayırın konuların video ve özetlerine bakın yeter. örgünde adam sabahtan akşama derslere girio,vize ve final haftalarında kapanıp çalışıyor. onlara haksızlık olmuyormu peki? gerçekleri söyleyince hemen aöfnin avukatı diyonuz

 118. Bu Ne saçmalık millet okusun diye uğraşsın yök okumayalım diye yırtınıyor para avcıları.allah belanızı versin

 119. BU sene son senem ve 3 tane dersim kaldı sırf para almak için ikinci döneme dersleri atıp bu dönem 200 tl para yatırdım. Şimdide 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor çıktı. Daha çok para almak için. Zaten 10 doğruyu zar zor yapıyoruz. Bilen biri change.orgta imza kampanyası açsada belki kaldırılma şansı olur.

 120. çok kötü oldu zaten geçemiyordum artık hiç geçemem
  şimdi biz bilmediğimiz soruları şıkı işaretlenicekmi yoksa işaretlenmiycekmi ben anlamadım zaten çok saçma bir sistem oldu doru durüst açıklama yapın

  • Yazık günah zor bela geciyorduk ztn artik hic gecemeyiz anlasıldı.arkadaslar lutfen bimere mesaj gonderin umarım faydası olur

 121. merhaba sayın ilgili,
  Anadolu Üniversitesi Açık Ögretim Fakültesi öğrencisi olarak Sınavlarda yapılan değişikliği kabul etmiyorum, bunun için imza mı toplamamız gerekiyor,
  kime sorulmuş, kim karar almış, neyin değişikliği, sınıfta bırakıp daha fazla harç toplamak mı amaç, hangi üniversitede uygulanıyor ne amaçlı böyle bir değişiklik yapılıyor, emsali var mı, her sene bir değişiklik var, daha ne deneyeceksiniz üzerimizde acaba?
  O zaman şıkları da 3 e düşürün, bir şey sormak etmek yok. Yaptım oldu kafası bu neyin hesabı anlamadım, sizi oturduğum yerden alkışlıyorum…
  Saygılar…

 122. kayıtlar baslamadan once haber verse idiniz kayıt olmazdık.hakkımıza girildi acikcasi.benim gibi bircok kişi kayıt yenilemezdi.zaten zor geçiyoruz.bide yanlis dogruyu goturuyor..hakkımı Helal etmiyorum

 123. Tek kelimeyle param haram olsun,işleriniz hiç düzgün gitmesin,kim bu sistemi getirdiyse,bu sistemde onu yerinden etsin,bir dahada böyle makamlara gelemez olsunlar,birşey bildiğini sanan okumuş cahiller,

  • Halka ve İktidara apılan dabeye Karşı olduğumuz gibi eğtim ve sınav sistemine yapılan darbeye de karşıyız.
   Bu yapılan AÖF sınav sistemine bir darbedir.

 124. En doğrusu bu sistem devam ettiği sürece kayıt yaptırmamak,bu sistemde okul bitmez arkadaşlar,her yerde protesto edin arkadaşlar bu sistemi,bence niyetleri bizim iyi eğitim almamız falan değil,iyi eğitimi önce örgündekilere versinler,aöf dekilerinn çoğu hem çalışıp hem okuyan kişiler,çoğumuzun derdi diploma,benim kanaatim bu diplomaları artık vermek istemiyorlar,bu işin başka açıklaması olmaz,zaten 2 seneye kadar aöf de sinek avlar,amaçlarına ulaşırlar,benim kızdığım bir konuda eskişehir anadolu üniversitesi bütün kayıtlar bittikten sonra bu sistemi getirdiğini söylüyor,yazıktırya,bu sistemde okumak istemeyen insanların parasını niye çalıyorsunuz,bu yaptığınız soygundur,yediğiniz haramdır,haram yiyen iflah olmaz,bu sistemdede kimse okumaz,heryerde duyurun sesinizi,sesimizi kısarsak bunlar hep hakkımızı yer,haram yiyen hak yemezmi?

 125. Adil olsun diyorsanız 4 yanlış 1 doğruyu götürsün ama bütünleme sınavıda olsun sınava giriyoruz telafisi en az bir sene sonra!

 126. o zaman normal üniversitelilerin sinavlari da öyle olsun biz keyfimizden açık öğretim okumuyoruz normal üniversitede okuma imkanımız yok

 127. ÇOK SAÇMA HAKSIZ Bİ SİSTEM OLMUŞ BENİM SON SENEM NEDEN BU HAKSIZLIK AÇIKLAYICI DOĞRU DÜZGÜN KAYNAK YOK KAFANIZA GÖRE İŞ YAPIYORSUNUZ O ZAMAN ÖRGÜN ÖĞRETİMDE DE AYNI SİSTEMMİ UYGULAYIN YENİDEN KARAR ALIN MANTIKLI DÜŞÜNÜN DÖNEMİMİ BİTİREMEZ KALIR İSEM SİZİN YÜZÜNÜZDEN VERDĞİMİZ TÜM PARALAR HAKKIMIZ SİZLERE HARAM OLSUN…

 128. Gerçekten çok kötü bir sistem olmuş, zaten 35 ortalama ile zar zor geçerken şimdi bir de bu çıktı. Son senem olmasına ragmen, bu sene bitiren bilecegimi hiç sanmıyorum.

 129. Ulan başka işiniz kalmadı mı bu tarz saçma sapan şeyler ile uğraşıyorsunuz. O zaman denklik verin normal üniversiteler gibi olsun ve test sayısını artırın.. yuh diyorum…

 130. Zaten bu ülkede ne zaman devlet kapsamındaki üniversite öğrencilerine değer verdikleri kimse okumasın diye yapılan uygulama deseler daha iyi paramızı alın üstüne geçirmeyin derslerden resmen ticaret zar zor doğru yapcaz diye çalışıyoruz hem de hiç düzgün imkanımız yokken.resmen hırsızlık bu ufak tefek de olsa hayallerimizi çalıyorlar başarabilceklerimizden korkuyorlar heralde her yönden karşıyım bu saçma sapan uygulamaya ya kaldırılsın yada örgün eğitimdekilerede gelsin bu uygulama

 131. örgün eğitimde olmayan bir uygulamanın aöf’de uygulamak ne demek, yazıklar olsun, hükümetimiz çağ atlıyor dünyaya ufuk açıyor siz ise boş işlerle uğraşıyorsunuz, bunu düzeltin, her şeyi cumhurbaşkanımıza mı gidelim, yazıktır.

 132. PARA PARA PARA BUNCA ÖGRENCİNİN YILLARIYLA HAYATIYLA OYNUYORSUNUZ EL İNSAF BİRAZ YA

 133. Yine kalacağız derslerden zaten zor geciyoruz ozamam burunleme her yil olsun son sinifa ozel olmasin

 134. Çok saçma kesinlikle onaylamiyorum üniversite sınavına girmiyoruz biz okuyoruz o zaman normal üniversitelerde okuyanlarinda 4 yalnis 1 doğruyu götürrsün sözde adaletmiş adalet bunun neresinde soruyorum size sayın yök ve bu yasağı kabul eden aöffff

  • Bende istemiyorum, sanki üniversite sınavı.esitlikse eşitlik istiyoruz ve kaldırılmasını istiyoruz zaten kendimiz çalışarak bir şeyleri basarmaya çalışıyoruz. Eğitimsiz bir sistemde birde böyle bir durum yani halk hic bi şekilde eğitilmesini..

 135. Bu ne ya ne yapmaya çalışıyor sunuz son senem nasil.mezun olacam ben hem harçlar arttı hemde 4 yanlis 1 dogru. Bu ne bicim.sistem hemen iptal edilmeli yeterince hakkimiza giriyorsunuz….

 136. Bende cok sacma buluyorum ve siddetle itiraz ediyorum harc paralarimiz zaten cok yuksek bide donemiimiz uzayacak boyle yaparak okuyan insan sayisi azalicak

 137. Daha yeni 4 yıllık bölüme yazıldım. Aradan 1 ay geçti bu haberi duydum halihazırda okuyanlara büyük haksızlık oldu sonuçta kayıt olurken bu şekilde olacağını bilmiyordum. Kimse bilmiyordu. Bunu seneye yeni kayıt olacaklar için çıkarmaları gerekirdi bu kanun çıktığında eskileri kapsamayacaktı. Birde ben bu kanun çıkmadan 1 ay önce yazılmışım. Bilseydim yazılmazdım.

 138. Değişen bişey olmaz sadece insanlar daha düşük puanla yine sınıf geçerler, sonuçta can eğrisi var, herkesin 4 yanlısı 1 doğruyu götürcek

 139. Herkes çalışarak geçmeli yalnız daha önceleri çıkmış soruları çözüp diploma alıp şimdi bazı yerlerde Yönetici olanlara ne demeli hakettiler mi keşke herkes çalışarak geçse.

  • 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı kaldırılsın hepimiz okulumuzu bitirmek istiyoruz bu haksızlıktır çalışan var çalışamayan var biz kolaylaştı dye seviniyorduk daha da zorlaştılütlütfen rca ediyorum böle bi saçmalığı kaldırın yazık etmeyin bizlere

 140. 4 yanlış 1 doğruyu silecekmiş olmaz kardeşim böyle saçmalık zaten harç parasını ödeyemiyoruz.sınava 1 ay kala olmaz boyle düzen iş yok para yok 500 harç 1 kişinin 1 sene harç parası harç parasıda çokkk arkadaşlar.. çalışmayan nerden ödesin…kaydımızı sildiririz artık millet harç yüzünden dondurup duruyo derste çalışamıyorlar.. birde birde ilan veriyorlar lise mezunu memur alınıyor diyee ayıppp pesss doğrusuu hakkımızı helal etmiyoruz

 141. ben kendi adıma bu konudaki rahatsızlığımı önce anadolu üniversitesine sonrada bimere iletmeyi düşünüyorum.eğitim fakültesi okudum .şimdi ikinci üniversite okuyorum. böyle bir uygulama sınıf sınavlarında uygulanmamalı.uygulanmadı da şimdiye kadar.o zaman örgün öğretimde de böyle yapılsın.ancak yerleştirme sınavlarında uygulanabilir böyle bir sistem.

 142. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ açıköğretim,iktisat ve işletme fakültesi 2016-2017 eğitim yılı itibari ile YÖK’ün almış olduğu 4 yanlış 1 doğruyu götürme kararı açıköğretim öğrencilerinin mağdur olmasına neden olmuştur. Bu sistemin doğru bir karar olmadığına ve biz öğrencilerin mağduriyetin giderilmesi icin belirtilen seceneklerden birinin; dört yanlış bir doğruyu götürme sistemin kaldırılması, çan sisteminin Yirmibeşe cekilmesi yahut bütünleme sınavının getirilmesini talep eder, Öğrencilerin hakları ellerinden alınmamalı ve Eğitim zayiata uğratılmamalıdır.
  Gereğini arz ederim

  • Yazdığın dilekceye eklemeler yaparak bimer e gönderdim. Bu kesinlikle haksızlık. Zaten zor sartlarda okuyoruz umarım sesimizi duyarlar.

 143. çok yanlış zaten uzaktan eğitim ile kendi çabamız la öğrenmeye çalışıyoruz. üniversite sınavı mı bu?diğer okullarda test yazılı larida böyle bir uygulama yok.basarız olup.hersene kayıt yaptirip para kazanmak amaç. .birde herkes okusun ..eğitim seviyesi yükselsin diyorlar..turkiyide okumak çok zor

 144. zorbela okuyalım derken onuda daha zor halegetrenlerden allah razı olsun…..HİÇ KATILMIYORUM DESTEKLEMIYORUM OKUMUYORUM.ULKEDE UNVÇMEZUNU COK OLMASNI ISTEMEYENLER YINE IŞ BAŞINDA GIBIII……

 145. Ela hanima katiliyorum univ. te okuyoruz sinava girmiyoruz bende onaylamiyorum .istemiyoruz bu uygulamayi

 146. Saçma sapan iş yapmışlar. Zaten 20 tane soru var neyin kafasını yaşıyor bunlar anlmadım .

 147. ha birde yüz yüze dersler başlamışmış dün haberi geldi sınava 1 ay kala mesela matematiği zayıf olan birine faydası olabilirmi hiç sanmıyorum evet birşeyler öğrenebilir ama geçecek kadar değil örgün le karşılaştırınca örgün öğrencinin 1 yıl boyunca matematik dersi aldığını düşününce benim alacağım 1 aylık mat dersi ile karşılaştırma yapamıyorum

 148. örgüne de aynı şeyi talep ediyorum her girdikleri yazılı sözlü test her neyse 4 yanlışlarının 1 doğruyu götürmesini istiyorum profösör olmayacağım olmayı isteseydim mesela aöf e verdiğim paralar ile yurt dışında tıp okurdum birileri de demiş ki iyi olmuş sallamasyo nun önüne geçecekmiş kusura bakmayın da sallayarak 2 soru tutturduk diye zorunuza mı gitti bunu mu çekemiyorsunuz tabi ki sallayacağız örgün dekiler öğretmenleri tahtanın başında yada masasında her gün ders anlatır özet çıkarır bu gün türkçe matemamatik sınavına giriyorlarsa yarın tarih coğrafya 2 gün sonra muhasebe sınavına giriyorlar mesela acaba sene sonunda öğretmenlerin yazdırdıkları özetler ve o özetlerden sorumlu tutulup yazılı oldukları o defterleri kaç sayfadan ibaret acaba merak ediyorum aöf ün kitaplarıyla karşılaştırma yapacağım birde aöf kitaplarına çalış diyenler var aöf kitaplarında sadece çıkabilecek sorulara çalışabiliriz kimse konu çalışmamızı beklemesin değil 1 ay süre 1 yıl verseniz yine yetmez o kitaplara oturup özet çıkaralım desek onada anca 1 yıl yeter yapın kitapları örgünde öğretmenlerin dersi anlatıp özet çıkartırdıkları o defterler kaç sayfadan ibaretse aöf kitaplarıda o kadar sayfadan ibaret olsun söz veriyorum hepsini ezberliycem bir tane harf bile unutmayacam aöf kitap larından çalışıyoruz yardımcı kitap alıyoruz çalışıyoruz çıkmış soruları alıyoruz çalışıyoruz buna rağmen zar zor bir not alıyoruz geçebilecek şimdi de 4 yanlış 1 doğruyu götürecekmiş başka işiniz yoktu da düşünüp düşünüp buna mı karar verdiniz öss ye yada kpss ye girmoruz kendi bölümümüzü okuyoruz hoş ben 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesinde tüm sınav sistemlerinde karşıyım ama bunda toptan karşıyım çünkü bu bana yapılacak olan büyük bir haksızlık bana hakkımı ya bu sistemi kaldırarak verebilirsiniz yada örgüne de aynı sistemi getirerek

 149. Benim anladığım kadarıyla artık Anadolu üniversitesi eğitim den çıkmış ticaret yapan bir kurum haline gelmiştir.4 yanlış 1 doğruyu götürür uygulaması öğrencilere yapılan hakarettir.Bu uygulamayı örgün eğitim görenlere yapmayıp sadece açıköğretimdekilere yapılması kul hakkıdır.Zaten açıköğretim okuyanların durumu ortadadır(hem çalışıyor hem okuyor) el insaf.

 150. örgün eğitimde okul okumak daha kolay birçok dezavantajların yanında tek avantajımız çalışarak okuyabilmemiz.onada engel oldunuz…bi taraflarınıza Kına yakın…

 151. Ya biz zaten dersi derste ogrenmiyoruz.Bu normal yazili ders sinavi ya .Kpss degil ygs degil.Ee biz ölek o azamn.Yazik gunah ya

 152. mantıksızlığın ancak bu kadar can eğirisi düşük olduğu için yapmışlar. eee şimdi 4 yanlış bir doğruyu götürdüğünden dahada aaşağıda olmayacak mı

 153. ya bu kadarda olmaz sanki ehliyet yada üniversite sınavına giriyok ne çektirdin bize açıkögretim 🙂 bizden sadece FF almamızı istiyonuz

 154. ya bu kadarda olmaz sanki ehliyet yada üniversite sınavına giriyok ne çektirdin bize açıkögretim 🙂

 155. BU NE YAA SAÇMA BİR SİSTEM GELİYOR YANİ AÇIKCASI SİZ KİMSİNİZ İNEK GİİBİ SAGALIM PARANI YATIR GEÇECEĞİN VARSA GEÇME DİYO YANİ TÜRKİYEDE İMKANLAR VERMELERİ İÇİN YA SURİYELİ OLACAKSIN YADA PARALI OLACAKSIN ÖZEL OKULDA OKUYACAKSIN DEVLETİMİZİN BİZİ SALLADIĞI YOK

 156. Allah belanı versin YÖK… Böyle sistem mi olur. Para sömürmekten başka bir şey amaçlamayan zihniyet Allah hepinizin belasını versin..

 157. Ya ne yapmaya calisiyosunuz resmen EZIYET ozaman diger universitelerede gelsin bu sistem zaten dogru duzgun verim alamiyoruz gerek burolariniz gerekse telde bide bunu cikarin lanet olsun size ya BU KARAR KIME SORULUP ALINDI ACABA YOK BIZIDE DUYSA ANCA BIZE KULAK TIKAR TABII BIZ NE KADAR DERS VEREMEZSEK O KADAR PARA CEBE DIMI ALLAH YEDIRTMESIN

 158. Arkadaşım zaten bunlar üniversite eğitimi vercek olsalar doğru düzgün kitap verirler kaç yıllık basımı kitap veriyorlar ve hep kitap muhabbet havasında gereksiz konular yazılıyor zaten o kitapta yazılanıda genelde hepsini sormuyolar bunların derdi ne kadar çok insan sınıfta kalırsa okadar iyi insana eğitim değil para gözüyle bakılıyor internet sitesine giriyorsun o bile 5 para etmez basit bişey ne demeye calisio bu diye bakıyorsun neymiş doğru

  • Bulamiyosun ve sen sadece sınıfta kal dye uğraşıyorlar doğrunu yanlışın götursun dio çünkü adam diyo bisekilde sınıfı geçiyo oda geçmesin dio oda kalsın böyle kala kala alın verin döner sermayeye can verin dio tekel piyasa olmuşlar ya nasıl milleti sınıfta bırakıp para kazansak derdindeler ondan sonra herkes dio eğitim kötü ki insan psikolojisi nerde o insan belki geçip farklı düşünceleri vardı ve uzun süre kalması hayatında bazı probleme yol açtı ve kişi kndini okuldan okumadan soyutladi bunun suçlusu kim? Sonra yok üniversite öğrencisi şunu yaptı adamın işi yok adamın doğru düzgün hayatı yok ne bekliyon ne

  • Bence verilen kitaplar gayet iyi herkes te böyle diyor zaten sen belki tam okumadığın için bilmiyorsundur. kitap basım yıllarıda çok eski değil bendekiler en eski 2015 basım.belki bazı bölümlerin kitapları eskiden fazla basıldıysa ve muhteva da değişmediyse adamlar niye tekrar bassın birde basım yılıyla kaliteyi kıyaslamak ne alaka. kitapta yazmayan hiçbirşeyide sormuyorlar sınavda. bilmiyorum eskiyi biliyormusun çan yoktu ve 50nin altı kalıyordu sonra çana geçtiler millet 25-30 ile geçmeye başladı 35 sınırını getirdiler. 3-4 sorudan emin ol gerisini aynı şık yap 35 alıyorsun(yine de bazıları kalıyor içler acısı durumu görüyormusun). şimdide bukadar basit olmaktan çıkarıyorlar sadece.biliyorsan 7 soru yap geç bu işler sınavda sallayarak olmamalı. çoğu kişi bu sistem gelirse bırakırım diyor eğer dediğin gibi aöf para kazanmak için getirecekse bu sistemi kazanmayı bırak dahada kaybedecek. çünkü bukadar kişi bırakırsa nereden kazanacak parayı. bakalım göreceğiz

 159. herkes mağdur edebiyatı yapıyor. aöf liler beleşten ders geçerlerse mi yoksa çalışmaya teşvik edilirlerse mi kalitemiz artacak. 3 soru yap gerisini hepsini aynı çıkmayan şıktan işaretle geç bu mu mantık. alışmışsınız kitap yüzü dahi açmadan ders geçmeye hangi üniversite böyle. örgünde hiç ders çalışmayan bile sizden 10 kat fazla çalışıo geçmek için. varsa yoksa kendi menfaatiniz bu eğitimde kaliteyi arttırırmı diye hiç düşünmeyin. insanımız bu kafada maalesef. geçmişte beleş geçti insanlar bizi niye zorluyorlar diyor bazıları. haklısınız adaletsizlik oluyor biraz ama geçmişin sistemi yanlıştı ve bundan hiç dönmeyelimmi sonsuza kadar çalışmadan insanlar aöf yi bitirsin ve cahil üniversite mezunlarımı olsun etrafta zaten ders geçmesi çok basit normale göre.

 160. PARA ALABİLMEK İÇİN HERŞEYİ YAPIYORSUNUZ HELAL OLSUN HERŞEY PARAMI TÜRK MİLLETİ DARBE İÇİN HAYATINDAN VAZGEÇTİ.! KEFENIN ÇEBİ YOK…!
  BIRAKIN TÜRK MİLLETİ OKUSUN HERKESİN DİPLOMASİ OLSUN OKUMUŞ BİLGİLİ KÜLTÜRLÜ TÜRKİYE OLALIM..
  SİZİN GİBİLERİ ZATEN BU ÜLKEYİ GERILETIYORSUNUZ
  CÖPCÜ DE OLACAKSA DİPLOMALI OLSUN……….!

 161. Bu nedir ya böyle saçmalikmi olur zaten 20tane soru var yanlislarda doruyu gotururse ne kalir geriye Nedir bu eğtimde yapilan yanlişlar yeter artik ya

 162. unıversıtelerde yanlıs dogruyu goturuyormu. Boyle bır sacmalık olurmu lutfen bunu duzeltın. butunleme yok. ne yapmaya calısıyorsunuz. ben bunun ogrencılere harc tuzagı oldugunu dusunuyorum. duyun sesımızı. Adalet ıstıyoruz.

 163. ÇOK Saçmaya neymiş 4 yanlış bir doğruyu silermiş yok ya böyle saçmalıklar Türkiyede oluyor ne olur bu sistemi geri çekin son senem okulu bırakmak zorunda kalacam zaten yıllardır okuyorum elinizi vicdanıza koyun lütfen zor şartlarda okuyorum……..

 164. Senemiz uzadıkça uzuyor zaten hiç bir çalışma imkanımız yok ilçe de koyde yaşayan arkadaşlar var durumu olmayan var kaydımızi zar zor yeniliyoruz mezun olma hayalleri kuruyorken inatla yeni yöntemler cikariyorsunuz herseyimizi zatwn kendimiz yapıyoruz . Böyle sistem istemiyoruz.

 165. Kesinlikle kabul etmiyoruz ve yorumlardan okuduğum kadarıyla hiç kimse kabul etme taraftarı değil. Öğrenci taleplerinin bu kadar olumsuz olduğu bir uygulama hala gelecek olursada bu tamamen Aöf nin kendi çıkarıdır (para-para-para…!).

   • Çok saçma kesinlikle onaylamiyorum üniversite sınavına girmiyoruz biz okuyoruz o zaman normal üniversite okuyanlarinda 4 yalnis 1 doğruyu görürsün

 166. Böyle saçmalık olamaz biz üniversite okuyoruz zaten çok zor sorular soruluyor kpss ye girmiyoruz ÖSS ye girmiyoruz ozaman bütünlemede getirsinler örgün okuyan öğrencilerede bu sistem gelsin zaten çok zorlastirdilar şimdi dahada cikmazsa girecek bu gidişle kimse açık öğretim okumayacak

  • Kendi para tuzaklariniza milyonlarca insanin gelecegiyle oynayin sizede yakişan budur zaten kendi milletinin genclini dusunemicek kadar aciz ve zavallarsiniz.

 167. Bu sistemi kesinlikle onaylamıyorum hem Anadolu da hemde Atatürkte OKUYAN BİR ÖĞRENCİ OLARAK … ATATÜRK’ UN,. DAİR HAZIRLADIĞIM BİR DİLEKÇE VAR FACEDE BİR GRUP KURMAYI DÜŞÜNÜYORUM İKİ OKUL BİRLEŞİP BU KONUDA BİRŞEYLER YAPALIM ..ÖNCELİĞİMİZ BİMERA ŞİKAYET OLMAMALIDIR.YÖK LE GÖRÜŞÜLÜP TEKRAR YÖNETMELİĞİN İNCELENMESİ KANAATİNDEYİM. VE ATATÜRK ÜNİ. OLARKA YÖK TEN RANDEVU TALEP ETTİK 1 AY OLDU HALA CVP GELMEDİ MALESEF… DİLEKÇE ÖRNEKLERİ İÇİNDE LÜTFEN ULAŞIM SAĞLAYIN İADELİ VE TAAHHÜTLÜ OLARAK YÖK E VE UNİ. REKTÖRLÜĞÜNE DİLEKÇE GÖNDERİLDİ SAYIMIZ ŞUANDA 50 BENİM İSTEİĞİM SAYI EN AZ 3000 KİŞİ VE DAHA ETKİLİ OLCAĞINI UMUYORUM… MAİL: nehir_hulya_25@hotmail.com ÖZELLİKLE ANKARA DA BULUNAN ARKADAŞLAR YÖK LE RANDEVU İÇİN MUTLAKA BİR ADIM ÖNDE OLMAMIZ LAZIM ŞEHİR DIŞINDA BULUNAN ARKADAŞLARDA DİLEKÇEYE AĞRLIK VERİRSE EMİNİMKI BİR SONUC ALABİLİRİZ….

 168. Okul yok,öğretmen yok ,size hiç bi yükümüz yok ,kendi başımıza başarı sağlamaya çalışırken hangi sivri zekalı akıl etti acaba bu yanlış doğruyu götürme meselesini?

 169. Bu adaletsizliğe dur diyelim Aof , Yoku boykot ediyoruz okulu birakiyoruz. Yaşasın cahillik.

 170. Allah aşkına ya elinizi.vicdaniniza.koyunda öyle alin şu kararları.sanki üniversite sınavına giriyoruz bir bölümümüzü okuyoruz.ozman örgün okuyanlar icinde ayni sey geçerli olsun.yeter ya eğitim sistemine.bi düzen getiremediniz.olan bize oluyor lütfen 4 yanlis 1 dogruyu götürmesin hatanizdan dönün lütfennnnn

 171. Merhaba;
  yıllardır devam eden bir sistemin bu şekilde değiştirilmesine yorum yapan ve karşı çıkan tüm arkadaşlarım gibi şiddetle karşı çıkıyorum. Sanırım şu an yasal olan netleşen herhangi bir bildiri yayınlanmadı umarım yayınlanmaz ve Anadolu Üniversitesi olarak böyle bir uygulamaya geçilmez.Çünkü gerçekten böyle bir uygulama biz öğrencileri çok zor durumda bırakır.. Zaten gerçekten zor şartlar altında sınavlar geçiliyor. Ders kitapları çok yetersiz.. ayrıca ek ders test kitabı vs. almak durumunda kalıyoruz.Ve gerçekten kalitesi yönünden tercih ettiğim ve tavsiye edeceğim üniversite olduğu için bu sene tekrar ADALET bölümüne kaydımı gerçekleştirdim.. Ve böyle bir uygulamanın olduğunu yeni öğrendim… üzüldüm.. olmaması gerektiğine inanıyorum. ( üniversite sınavlarında.. kpss sınavlarında.. lgs..lys bütün sınavlarda böyle bir uygulama var diye mi Anadolu üniversitesi de kendine böyle bir yenilik yapma gereği duydu… Bu karar verilmeden önce çok iyi düşünülmeli,öğrencilerin durumları göz önünde bulundurulmalı,Bu kadar öğrencinin yorumlarını dikkate alacağınızı ve karardan dönüleceğini düşünerek ve umarak iyi çalışmalar diliyorum… saygılarımla

  • milleti neden kandırıyosun seda. ders kitapları yetersiz başka kaynaktan çalışmak zorunda kalıyoruz diyorsun hiçmi utanmıyorsun. ders kitaplarında olmayan hiçbirşey sınavlarda sorulmuyor sorulsa bile itiraz ediyosun ve haklıysan soru iptal ediliyor. işin kolayına kaçmak için 200 sayfalık kitabı 15 sayfada özetleyen yard. kitaplardan çalışıyorsun herkes gibi. çıkmış 60-70 soruyu ezberle çoğu sorular geçmiş sorularla benzer yada aynı oluyor ve geçiyorsun. bukadar kolay olmamalı örgündekilere gerçekten haksızlık oluyor.

   • Ali Keskin bey siz örgün okuyan öğrenciler derslerinizde test sınavına girince 4 yanlışınız 1 doğrunuzu götürüyor mu merak ettim benim zamanımda böyle bir şey yoktu. Eğer yoksa haksızlık şu durumda nerede olmuş oluyor acaba.

    • aöf ve örgün hiçbir açıdan kıyas olunmaz bence sikletleri farklı. devam zorunluluğu,yol zahmeti,yurt derdi,harcanılan para,hocaya göre değişen şartlar,beklenmeyen soru(n)lar,ödev…falan filan. bende aöfde okuyorum şuanda 2.üniv. olarak. ilk üniversitem örgündü ve sınavların %90’ı bırakın testi yazılıydı.

   • Önce ali keskini cık git bu yorumlardan ya insanlarin sinirini bozma arkadaslar hakli davamizdan vazgecmeyelim ne gerekiyorsa yapalim sinava az kaldi medya tvvvetr facebook her yere haber birakalim

 172. AÖF de 4 yanlış 1 doğruyu götürmemeli zaten zar zor çalışıyoruz derslere bu şekilde bir uygulama yapılamaz lütfen duyarlı olun biraz bu şekilde kimse sınıf geçemez bize yapılan bir haksızlık bu daha eskileri full geçmiş soruları çözüyordu şimdi oda YÖK yanış doğruyu götürürse biz ne yaparız herhalde ili çi dönem gidemeyiz mezun falan olamayız

 173. geçiş notu 50 olsa daha iyiydi yanlış doğruyu neden götürüyor ki çok saçma.her zaman saçmaydı zaten.

  • ceviz beyni çalıştırıyor diyorlar tasviye ederim günde iki tane ye fazla televizyon izleme aptallaştırıyo diyolar. 50 almak için 10 doğru yapman gerekmiyormu? ee şimdi de 10 doğru yap gerisi yanlış olsun 40 net yaparsın ve rahat bir şekilde geçersin.

   • sen yazdığının farkındamısın ? tekrar tekrar okumalısın bence… Sen değil ceviz 7/24 ders çalışsan bile o beyninin çalıştıramazsın. 10 doğru yap gerisini yanlış yap diyorsun e be evlat yanlış yaptıkların doğruyu götürüyor… senin matematik hocana sevgiler.

   • resmen ticarethaneye döndü. bunlar öğrencileri salakmı sanıyor, geçemeyeceğim okula niye gideyimki. bıraktım okulu sınava bile girmiyorum. Acaba para iadesi yaparlarmı 🙂

 174. OKULU BIRAKIRIM DİYE DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR KESİNLİKLE OKULU BIRAKMAYIN ŞİMDİYE KADAR BOŞUNAMI HARÇ YATIRDIIK. BU NE SAÇMALIK YAAA. Edevlet üzerinden “bimer’e” herkes yazsın. Bu sistem ya harç paralarını toplamak için yada biçok öğrenciye okulu bıraktırmak için getirilir getirilirse başkada bi açıklaması yok bunun.

 175. ONLAYN SINAVLARDA MANTIKLI .AMA BENİM GİBİ ANADOLU AÖF DE OKUYAN BİNLRCE İNSAN VAR BİZ OKUYORUZ ÜNİVERSİTE KAZANMAK İÇİN SINAVA GİRMİYORUZ.GÖKZETMEN EŞLİĞİNDE GİRDİĞİMİZ SINAVDAN NEYİ HAK EDİYORSAK O PUANI ALIYORUZ.4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRMEMELİ.HAKSIZLIK BU.BİZ NORMAL OKUYAN İNSANLARIZ İLK DEFA SINAVA GİRMİYORUZ.ÜSTELİK PARAMIZIDA YATIRIYORUZ.BÖYLE OLURSA BİR SÜRÜ VATANDAŞ SINAVA GİRMEKTEN VAZGEÇER.ZATEN DÜNYA KADAR PARA ÖDÜYORUZ.

 176. Çok saçma lütfen yapmayın böyle
  İnsanları zor durumda bırakmaktan zevk alınıyo moduna geçildi resmen ?

 177. Bizler zaten ders çalışmaya fırsat bulamıyoruz ki bu nasıl bir uygulama böyle çok saçma sapan bir uygulama bütünleme bari geri gelsin o zaman

 178. Keşke bu 4 yanlış 1 dogru kuralı gelmeseydi neyse ki son siniftayim yeni başlayan arkadaşların şansına hiç iyi olmadı ??

 179. Adalet madem yaz okulu gelcek butunleme gelcek . Eğitim parası alınmıcak katkı payı alınmıcak biz öğrenci miyiz Ünv. Döner sermayesine ek gelirmiyiz cozemedim. Örgün eğitimde acaba 4 yanlis 1 doğruyu götürüyor mu . Bide bu nasıl bi yök başkanı böyle saçma karar mi alınır zaten topu topu 20 soru soruyonuz . Bunun 7 sini anca yapıp 35 le ortalamayakaliyoduk

 180. Zaten 7 dogruyu zor yapıp 35 le ortaladan zar zor geciyoduk . Şimdi 13 yanlış 3 doğruyu goturdune göre şimdi 20 alıp komple kalırız . Elinize sağlık çok güzel düşünüp karar vermissin iz bu yök başkanlığına ilk okul mezunu herhalde Ünv. Okusa halden anlardi, o zaman butunleme gelsin yaz okulu gelsin . Kayıt parası eğitim parası alinmasin . Biz öğrenci miyiz döner sermayeye ek gelirmiyiz çözemedim Syn. YÖK Başkanı ne oldumuzu soylermi acaba . Ben cahilim sizler okumuş insansiniz . Bu işi yapsa yapsa anca tayyip baba çözer . Cumhurbaşkanımız a mail atalım .

 181. Kaydımızı siler gideriz. AÖF bize önceden bunu deseydi kayıt yapmazdık, AÖF’nin böyle bir saçmalığı yapacağını düşünmüyorum. Eğer yaparsa hem öğrenci sayısı düşecek ve hem de kayıtlı olanlar kayıtlarını silecek!…

 182. Tamamen haksızlık.öğrenciler sınıfta kaldıkça kayıt yenileyecek.her seferinde ücret ödeyecek.Bu da üniversitelerin işine geliyor rezalet bir karar Asla istemiyoruz 4 yanlış 1 doğruyu silmesin

 183. Lütfen bu kadarda olmaz 4 yanlış 1 dogru götürecekmiş.Biz ders görmüyoruz kendi çabalarımızla geçmeye çalışıyoruz lütfen yeni bir düzenleme yapılsın ve bu sistem değişsin yetkililer sesimizi duysun LÜTFEN BU KABUL EDİLMESİN.

 184. örgün okula gidenlerde sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu ki açık öğretimde yapıyorsunuz onlar okul da açık öğretim nedir. çiftte standart

 185. Böyle saçma birşey olurmu itiraz ediyorum 4 yanlış bir doğruyu goturmesin engelliler var onların hakları var engellilerin hakkı ne olacak onları düşünün biraz lütfen 4 yanlış bir doğruyu goturmesin rica ediyorum sizden bu saçma kuralı düzeltin sınav eski sistem olsun lütfen

 186. aöf yı kapatın aöf öğrencilerini bulunduğu üniversiteler versinler onlarda örgün eğitim alsınlar.Zaten aöf diğer okullarda eğitim sistemi yok elin avrupası eğitim ve her yönden çok gelişmiştir.4 yanlış 1 doğruyu götürsün demek hem ders çalışanların hakkına girmek hemde mezun olmasınlar diye daha para yatırmak.

 187. Bence de çok saçma bir sistem öğrenciyi okulda tutmak için herşeyi yapıyorlar biraz daha. Kolaylık yerine gittikçe zorlaşıyor saçmalık

 188. Bu adalet değil hep örgünde okuyan ve mezun olanlar bu tarz şikayet yonunde bunları bu kadar dikkate alirken aöf konumda zorlukla mücadele edip okuyanlarida gözden gecirmeliler??bizlerde yöke talep belirtelim aöf olarak ozaman kabul etmiyoruz denklik olmuyor diye şikayet edelim arkadaşlar.

  • Amaç ta bu zaten çok fazla mezun işsiz var.Zorlaştırmaya çalışıyorlar herşeyi iş talep eden azalsın diye.

 189. 4 yanlis bir dogruyu dehol butun ogrencileri goturur. Eger bu sistem gelirse ben de aof yi birakirim. Kendi imkanlarimizla calisalim ve en fazla salliyarak 2 doğru tutturabilirsek tutturalim sizde gelin onu yanlisa cevirim. Oldu asla isim olmaz birakirim okulu.

 190. böyle bi saçmalık olurmu yaa her 4 yanlış 1 dogruyu götrürse vay bizim halimize yani okumuyalım diye elinizde geleni yapıyosunuz bravo size. hem kitap vermezsinz doğru düzgün ders yok kendimz öğrenip kendimiz kazanıyorz herşeyi zorlaştırıyorsunuz üstüne üstelik dünya harç parası alıyosunuz bu kadar saçmasınız ya biraz öğrencileri düşünün ya acımasızlar

  • Böyle bir sistemi kesinlikle kabul edemeyiz.bu ülkenin 2.sınıf insanlarını da düşünen biri yokmu.biz dolmuşta para verirken bile öğrenci yerine konulmuyoruz biliyormusunuz? Kalkmış burada bizi örgün okuyan arkadaşlarımızla şartlarimiz eşit olmamasına rağmen bizi daha zor kulvarda yarıştırmaya kalkiyorsun ben ADALET okuyorum bumu adalet.böyle bir sistemde birilerine ADALET dersi verirken hicmi yüzünüz kızarmayacak! Yazık çok yazık.

 191. Birçok kişi okulu bırakmak zorunda kalacak.zaten zor geçiyor millet,4 yanlış bir doğruyu götürürse eğer pek öğrenci bulamaz aöf,çok az kişi okulu bitirir,öğrenci sayısında çok düşüş olur,iptal edilmesi gerekir,daha farklı bir düzenleme yapilabilir,açıktan okumanında bir anlamı kalmaz,

  • İyi ya işte önüne gelen bitirmesin zataen bu okulu yoksa bi kıymeti kalmıyor. Bir nevi kalifiye elaman elemesi gibi düşün bence harika….

   • Sinava gelen ogrenciler ilk yarim saat kafalarina gore isaretliyorlar cikiyorlar. Millet daha ozen gostersin diye bu uygulama oldu sanirim. Ama bizi zor duruma dusurmekden baska birsey degil bu. Olmasa daha iyi.

  • Normal fakülte bile 4 yanlış bir doğruya götürmez, bunların derdi para kazanmak, dersten kal ve para yatır, bütünemede yok oldu….., ben şahsen Tıp fak.biteren ihtisas ve üst ihtisas yapan bir kişiyim, sevdığım bölümü okumak istedim,üniversite ve uzmanlık sınavler harıç hiç bir eğitim süreçimde sınavlar yanlış doğruya götürmemiş ve götürmyr, bu sistemla millete zor duruma bırakmak bide diyorlar biz herkese okumak için yol açyrz, yolmu açyrsnz yada yolları kapatyrsnz……

 192. Tamam bunları yapıyorsunuz peki o halde diğer fakultelerde oldugu gibi bütünleme ve yaz okulu uygulamasınıda getirin ! Denklikse buda denklik

  • katılıyorum size; bize de yaz okulu ve duzenli eğitim olanagı olsun. ne o duzeyli calısma imkanı yok bir de 4 yanlıs 1 dogruyu götürsun. bizler zaten üniversite sınavında bunu aşarak geliyoruz. kesinlikle istemiyorum.

   • Çok haklısınız bnde hicbiseklde katılmıyorum busene son senem ve bu saçmalık yüzünden gecemicem ne yapmaya çalışıyolqr acaba bu zamana kadar zaten zorluklarla geldik….

     • yanlışların doğruları götürmesi saçmalıktan başka birşey değil, böyle saçma bir eğitim sistemi olamaz sonuçta biz üniversite öğrencileriyiz, kesinlikle kabul edilemez. toplanıp ne gerekiyorsa yapmalı bu saçma düzene son verilmeli dünyanın harcını yatırıyoruz, sonuçta yanlış doğruyu götürmese bile çalışan geçiyor dersleri, gerçekten bazı yetkili kişilerin hiç uğraşacak başka işi yok böyle saçma sapan işlerle uğraşıyorlar. ne yapılması gerekiyorsa yapalım arkadaşlar.

     • merhaba sayın ilgili,
      Anadolu Üniversitesi Açık Ögretim Fakültesi öğrencisi olarak Sınavlarda yapılan değişikliği kabul etmiyorum, bunun için imza mı toplamamız gerekiyor,
      kime sorulmuş, kim karar almış, neyin değişikliği, sınıfta bırakıp daha fazla harç toplamak mı amaç, hangi üniversitede uygulanıyor ne amaçlı böyle bir değişiklik yapılıyor, emsali var mı, her sene bir değişiklik var, daha ne deneyeceksiniz üzerimizde acaba?
      O zaman şıkları da 3 e düşürün, bir şey sormak etmek yok. Yaptım oldu kafası bu neyin hesabı anlamadım, sizi oturduğum yerden alkışlıyorum…
      Saygılar…

     • İnsanlar zaten zorla bu bölümü bitiriyorlar kaç sene para ödüyorlar,böyle olursa hiç okulu bitiremiyecekler yazık bu uygulamaya herkes itiraz etmeli

     • Bu adaletsizlik bu hakksizlik bu nasil eğitim bu nassill destek … insanlar cocugnu evini işini ihmal edip bu zplorluklara katlaniyorlarsa yani emek karşılığı iki kuruş faazı kazanacaklar diye ine yapacaklarını iyice şaşırdılar ama ben hakkini helall etmiyorum haram sıkkırn olsun o paralar..biran once bu sacmaliga son verilsin imza pretesto ne lazmla yapalim bu is bole yurumezz.

     • Bu kadar saçmalık olabilir mi acaba ben okuyabilsem aof okumam bunu bu millete yapanlara yazıklar olsun

     • Kesinlikle katılıyorum arkadaşlar zaten aöf okuyan arkadaşlar ya orta yaş veya üstü kaldıki bu insanlar yabancı dilden geçemiyor birde bu çıktı arkadaşların bir kısmı 45 yaş üstü bu insanlaraın çoğunun tek dersi kaldı oda yabancı dil bunu geçemiyorlarsa yerine başka ders verilebilir bu insanlar bu yaştan sonra öğretmenmi olacakki bu kadar zorlaştırıyorsunuz.

 193. Çok saçma kesinlikle onaylamiyorum üniversite sınavına girmiyoruz biz okuyoruz o zaman normal üniversite okuyanlarinda 4 yalnis 1 doğruyu görürsün

   • Eğitim ve öğretim ciddi anlamda yerini ticarete bırakmış durumda. Kimse mezun olmasın, insanlardan nasıl para söğüşleriz zihniyeti hakim.Bizler zaten çalışan insanlarız. Ders çalışma saatlerimiz oldukça kısıtlı, 4 yanlış bir doğuyu götürür ne demek yaa biz üniversite sınavınamı giriyoruz.Bu ne saçmalıktır, kimi kime şikayet edeceğiz anlamadım gitti…

   • Sözle olmaz icraat gerekir hani kampanya şuan var ama hala kaldırılmadı bir açıklama gelmedi arkadaşlar daha çok insanın katılımı lazım kimse bir şey yapmıyor heralde sizlerin sınavı çok iyi geçti :((

  • Kesinlikle Adaletsizlik diyorum. Diğer örgün eğitimlerde neden böyle bir şey yok aöf okuyanların suçu nedir zaten imkan olsa örgün okuyacaklar imkanlar dışı olduğu için aöf okuyorlar buna rağmen yök ne yapmış 4 doğru 1 yanlış sistemine geçmiş başka bir işi yokmu bu yökün acaba önce eğitim sisteminde ki sorunları çözün öyle sistem yapmaya kalkışın

  • Her sene bi saçmalık çıkarıyorlar.
   Önceleri ara sınav, final ve bütünleme vardı.
   Şimdi çan sistemi ile ders sayısı çoğaldı, eyvallah ses çıkmadı.
   Ama bu aldığınız 4 yanlış 1 doğru götürecek kararı kesinlikle saçmalıktan başka birşey değil.

  • Bu uygulama bütün AÖF öğrencileri için olumsuz bir neticeye sebep olur. Düne kadar yapılan uygulama neyse bu günde aynısı olmalı. Bu uygulama şu an AÖF öğrencilerine uygulanamaz. Uygulanırsa haksız ve hukuksuz bir uygulama olur. Sonradan tekrar kaldırılkası gereken bir uygulam ile şu an AÖF ye kayıtlı olan öğrencilere dolaylı bir zulüm olur. Bu uygulamanın yapılmaması için kesinlikle bir karşı kampanya başlatılmalıdır.

   • Madem bu uygulama getirilecek bütün örgün ve açık öğretim fakültelerine de getirilsin yoksa bu büyük bir adaletsizlik olur ve bunun altından kimse kalkamaz bu kadar saçmalık olur mu? İnsanların geleceği ile bir karar ile oynuyorlar. İmza kampanyasına kesinlikle katılıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM